- Speciální program – TacGym Spartan Challenge
- Speciální program – TacFit Mass Assault
- Speciální program – Kettlebell Spetsnaz
- Speciální program – Tactical Gymnastics – TacGym
- Speciální program – TacFit R.O.P.E.
- Speciální program – TacFit Barbarian (Parallettes Bar Tactical Fitness)
- Speciální program – TacFit Survival (Training invisible)
- Speciální program – TacFit Commando
- Přehled speciálních programů systému TacFit 4
- Přehled speciálních programů systému TacFit 3
- Přehled speciálních programů systému TacFit 2
- Přehled speciálních programů systému TacFit 1
- Co o TacFitu řekli ti, kteří si jej již zacvičili?
- Vědecký důkaz o funkčnosti TacFitu
- O symbolu TacFitu
- …A čo je to také Tacfit?
- Představení systému TacFit
Nedávno jsem si chtěl vyrobit parallettes, abych si dál rozšířil své znalosti a získal nové zážitky a zkušenosti ze cvičení 🙂 Ukázalo se však, že na youtube je sice dostatek dobrých návodů, jak tuto pomůcku vyrobit, ale bohužel správný materiál už tak dostupný není. Respektive v případě, že chcete vyrobit parallettes z instalatérských PVC trubek, které se sice dají u nás běžně sehnat, ale také budete potřebovat i PVC svářečku, kterou jsem však neměl.
V zahraničních videonávodech můžete vidět, že si lidi parallettes jednoduše slepí, ale ačkoliv jsem oběhnul všechny možné obchody, všude jsem natrefil na PVC trubky, které bylo nutné svařit. Naštěstí však mám kamaráda, který vlastní instalatérskou svářečku a parallettes vyrobil.
Paralettes jako tréninková pomůcka fakticky není nic nového. Zařadil bych to do podobné kategorie jako je kettlebells, clubbell, medicinbaly, plyoboxy, apod. Sonnon přejmenoval parallettes na Tacfit Barbar – TBAR (TacFit Barbarian), ale nenechte se tím zmást, pořád jsou to parallettes 🙂
Co je však rozdílné oproti jiným systémům je fakt, že zde není důležité fyzické cvičení jako takové, ale stress, který jednotlivé levely na člověka mají. Opět, tak jako i v jiných speciálních programech Tacfitu, i zde se klade velký důraz na 100 % technickou správnost provedení cviku.
Princip TacFitu vychází jednak z ruského systému tréninku (P.O.C.C.) kombinovaného z poznatky z biomechaniky, které shrnul Nikolaj Bernstein (zvaný také jako „otec ruské biomechaniky“) do „Component Learning Theory“. Tato teorie zjednodušeně říká, že “nejlépe se člověk učí tak, že zvládne motoricky jednoduchý pohyb na který následně „nastavuje“ další pohyby, až v je v závěru schopen provést náročnou kombinaci pohybů technicky správně“. Systém tak umožňuje člověku zlepšit svou motoriku a zároveň i naučit se hospodařit s energií tak, aby dokázal vydat během výkonu maximum, ale hned poté co nejrychleji zregeneroval.
Tacfit Barbar využívá všech 6 dimenzí pohybu (více například v recenzi na program TacFit Warrior anebo na semináři), které umožní zatížit tělo komplexně. Díky tomu, že celý program je rozčleněn do několika levelů, je možné, aby jej zacvičil jak začátečník, tak „ostřílený borec“. A co je také důležité – tento systém může najednou cvičit více lidé současně a přitom si každý pojede ve vlastním levelu a ve vlastní intenzitě.
Na rozdíl od obecně přijímaného principu KISS (Keep it Simple Stupid) šel Sonnon jinou cestou protože viděl, že se tento princip dostává do svého extrému a často se stávalo, že ve snaze vše maximálně zjednodušit, jim unikal důvod, proč se to či ono cvičí. Jinými slovy došlo to tak daleko, že lidé cvičili nějaký systém, ale protože se dle instruktora mnoho „nepotřebných informací“ vyhodilo, některé dosti důležité souvislosti jim unikaly. Sonnon tento trend výstižně nazývá SISS (Stuck in Simplistic Stupidity). Právě proto je TacFit na první pohled složitý, ale informace v něm obsažené nejsou samoúčelné. Pomáhají pochopit, proč je systém nastaven tak, jak je nastaven a tím pádem i člověk lépe rozumí jaké jsou dopady cvičení na tělo a hlavu. Ne nadarmo se o TacFitu říká „složitý navenek, jednoduchý v jádru“, kdy navíc odkazuje i na fakt, že Tacfit se zaměřuje na posílení posturálního svalstva (hluboko uložené, někdy také zvané „jádro“), než na izolované posilování bicepsů, tricepsů, apod. tolik populární například u kulturistů, kde je to ovšem posilováno cíleně.
TacFit není o větších váhách, delším/kratším čase, více opakováních. Je to o neustále se zlepšující technice provedení, tím, že člověk poznává, jak pohyb zacvičit lépe zapojením svalů, o kterých dosud ani netušil.
Dalším cílem je pak vybudovat odolnost vůči stresu ať už fyzickém, či psychickém. Právě toto je důvod, proč TacFit považuji za nejlepší systém (pro mne). Nebaví mě totiž jen tak máchat železem či vlastním tělem jen s cílem nabrat/shodit, maximalizovat počet opakování se stále těžší vahou, případně “pouze” zlepšit svou kondici. Život je krátký a od všeho, co člověk dělá, vyžaduji maximum výkonu. A přesně tohle mi Tacfit dává. Žádný workout netrvá déle než 30 minut. To je docela dost ušetřeného času, což například zjistili i instruktoři FBI, kteří zahrnuli TacFit do svých učebních osnov (více v článku Vědecký důkaz o funkčnosti TacFitu).
A nyní již k samotnému programu. Ten je rozdělen na 4 levely – TBAR Delta, TBAR Gama, TBAR Bravo a TBAR Alfa. Celý program se dá cvičit buď dle vlastního plánu anebo dle doporučeného programu 4×7, kdy se 7x opakuje 4 denní cyklus, takže máte naplánované cvičení na prakticky celý měsíc.
- Den 1 – Žádná intenzita
- Den 2 – Nízká intenzita
- Den 3 – Střední intenzita
- Den 4 – Vysoká intenzita
Podrobněji o tomto cyklování si však povíme až na některém semináři. Zde na to není místo a navíc jsem si jistý, že by to vyvolalo další otázky. Proto je lepší jen napsat, že tento způsob tréninku jednak rapidně zvyšuje kondici, sílu, ale i odolnost vůči stresu a jednak je člověk ve vynikající kondici prakticky pořád bez rizika přetrénování, což ocení zejména sportovci.
Každý level obsahuje 8 cviků, které se zacvičí v principu kruhového tréninku – 4 kola. Každý cvik se cvičí 30 vteřin a poté ihned přejdete na další. Přestávka 1 minuta je až mezi jednotlivými koly. Každý cvik je v dalším levelu komplikovanější, tak jak se zlepšuje vaše technika a motorika.
No a co dodat na závěr? Snad jen to, že se s TBARs určitě potkáte i během TaFit protokolů….a nejen s TBARs…. 😉
Dýchejte a mějte radost ze života…s TacFitem nás čeká mnoho výzev 🙂
Tento program je možné zakoupit zde: http://tacfitbarbarian.com/
Jarda Kolcun