Přehled speciálních programů systému TacFit 2

Přečteno: 3079

Zatímco v první části jsme se podívali na zoubek speciálním programům, které jsou zaměřené pouze na cvičení s vlastním tělem, v tomto díle tuto kategorii dokončíme a podívame se již i na speciální programy, které zahrnují i cvičení s kuželkou, koulí, medicinbalem, na hrazdě, apod.

Speciální program TacGym (Tactical Gymnastics)

Popis programu: Program byl sestaven Scottem Sonnonem a spojuje v sobě prvky z ruské Systěmy, čínského Bagua, indonéského Silatu, francouzského Parkouru, perského Zurkhanehu, brazilské Ginastica Natural a indického Vyayam. Cílem tohoto programu je ukázat, že ač jsou výše uvedené systémy z různých částí světa, mají mnoho společných principů. A tyto můžeme využít jak pro zvýšení kondice, tak i pro odstranění kloubních omezení a svalových disbalancí. Program využívá jednak cviky z kategorie tzv. animal drilů, ale také další cviky s vlastním tělem, které komplexně rozvíjí celé tělo. Jedná se například o různé varianty kotrmelců, skoků, pohybů na zemi…tak, aby se člověk naučil synchronizovat horní a dolní část těla, což je častý problém. Tento speciální program obsahuje:

Využívá tři typy HIIT zatížení – 4*4+1, AMRAP, [5*90/30]2

Obsahuje opět pouze cviky s vlastním tělem, což umožňuje tento program cvičit prakticky kdekoliv. Tento program je zaměřen více na rozvoj motoriky, mobility a celkové kondice.

Pro postup na náročnější úroveň je nutné mít tepovou frekvenci (TF) mezi 60%-80% maximální TF a splnit hodnoty udávané TED kompasem (Technika min. 8, Zatížení max. 6 a Nepohodlí max. 3).

Bonusy k programu:

 • Tři jogínské workouty pro posílení spodní části těla
 • Jogínské cviky na myofasciální (svalová povázka – fascie) uvolnění, což je jedna z nejčastějších zdravotních potíží. Během 41 minutového videa se naučíte 21 cviků na identifikaci a samozřejmě i aplikaci na uvolnění svalové povázky.
 • V tomto 33 minutovém instruktážním programu se naučíte jak využít hůl k odstranění napětí a svalové disbalance v horní části těla. Seznámíte se s 13 cviky, které na sebe logicky navazují a jejichž náročnost se postupně zvyšuje.

Recenze

Originální stránka programu

 

Speciální program TacGym – Spartan Challenge

Popis programu: Tento program se maličko vymyká ostatním programům, protože jeho cílem je kromě velmi intenzivního fyzického zatížení mít také neustále pod kontrolou co se děje kolem vás. Během relativně krátké chvíle cvičení se tělo a hlava dostane na takovou úroveň zatížení, že člověk začíná reagovat již jen „na pohyb a na světlo“ a začíná se tak projevovat tzv. SAPS efekt (Stress Arousal Primary Structure). Cílem tohoto programu je zvýšit odolnost člověka vůči intenzivnímu fyzickému zatížení tak, aby neustále vnímal, co se kolem něho děje. Je to zcela jistě velmi nezapomenutelný zážitek, pokud jej absolvujete J Jedná se o jakousi nadstavbu programu TacGym pro všechny, kteří chtějí ještě intenzivnější trénink. Veze se na vlně zájmu o kondiční systémy, které byly využity pro herce z filmu 300: Bitva u Thermopyl. Tento speciální program obsahuje:

Využívá jediný typ HIIT zatížení – EMOTM

Obsahuje opět pouze cviky s vlastním tělem, což umožňuje tento program cvičit prakticky kdekoliv. Tento program je zaměřen více na rozvoj motoriky, mobility a celkové kondice.

Pro postup na náročnější úroveň je nutné mít tepovou frekvenci (TF) mezi 60%-80% maximální TF a splnit hodnoty udávané TED kompasem (Technika min. 8, Zatížení max. 6 a Nepohodlí max. 3).

Podrobná recenze

Originální stránka programu

 

SPECIÁLNÍ PROGRAMY S VLASTNÍM TĚLEM A/NEBO POMŮCKAMI

Speciální program TacFit 26 – New Generation

Popis programu: Tak toto je program, který ukazuje celou krásu systému. Program byl sestaven Scottem Sonnonem a Albertem Gallazzi. Cílem tohoto programu je seznámit zájemce s celým systémem TacFit. Zatímco jiné speciální programy mají úzké zaměření, případně využívají jen omezený počet pomůcek a HIIT zatížení, tohle využívá v maximální míře techniky, pomůcky i způsoby zatížení. Je určen primárně již vážným zájemcům o cvičení, kteří hledají jeden ucelený systém. Co je na tomto programu hodně zajimavé, je fakt, že nepotřebujete drahé komplikované stroje na procvičení celého těla. K tomu vám stačí medicinbal, sandbag, clubbell, kettlebell, hrazda, apod….a samozřejmě vaše tělo. Celý program je postaven tak, abyste se nenudili (bohata variabilita cviků) a aby jej zvládnul zacvičit úplný začátečník i zkušený borec (vzrůstající náročnosti cviků). Jak je již u TacFitu samozřejmě, systém je také postaven tak, aby minimalizoval riziko zranění a samozřejmě poskytnul odpovídající zpětnou vazbu o vašem pokroku. Navíc jsou všechny protokoly postavené tak, abyste měli za 30 minut odcvičeno a mohli se tak věnovat dalším aktivitám. Jak říkají sami jeho tvůrci – „Old-school meets Modern Science“ a toto motto přesně vystihuje filozofii celého systému, protože zde nejde pouze o zvýšení síly či vytrvalosti ale primárně o zvýšení odolnosti vůči fyzickému stresu. Ale jak jsem psal již zde, dá se to cvičit i jako kondiční systém a také si jej plně užijete J Tento speciální program obsahuje:

 • 26 protokolů (Alfa – Zulu)
 • 4 stupně náročnosti v každém protokolu (Delta, Gamma, Beta, Alfa)
 • 30x cviků na zvýšení mobility kloubů (IntuFlow)
 • 28x cviků na kompenzaci zatížení (Prasara Joga)
 • 31x cviků s vlastním tělem (včetně animal drilů)
 • 12x cviků s TRX/kruhy
 • 7x cviků s T-barem
 • 7x cviků s kettlebelí (bulinou/koulí)
 • 5x základních cviků s clubbellí (bulavou/kuželkou)
 • 4x cviky s plyoboxem
 • 4x cviky na hrazdě
 • 4x cviky s medicinbalem
 • 4x cviky se sandbagem

Využívá až šest typů HIIT zatížení.

Systém TacFit 26: New Generation obsahuje cviky s vlastním tělem, ale i s různými kondičními pomůckami, což umožňuje zatížit člověka nejen po stránce rozdílných technik a s různými pomůckami. Díky různým způsobům HIIT zatížení metabolismu člověka se mění délka cvičení i doba zotavení. Toto vše tak nabízí kompletní program, který vám vydrží více jak rok (bez toho abyste „dojeli“ celý cyklus) a rozhodně se u něho nebudete nudit.

Pro postup na náročnější úroveň je nutné mít tepovou frekvenci (TF) mezi 60%-80% maximální TF a splnit hodnoty udávané TED kompasem (Technika min. 8, Zatížení max. 6 a Nepohodlí max. 3).

Originální stránka programu

Příště si řekneme o dalších speciálních programech… 😉

Další díly:

Přehled speciálních programů systému TacFit – část 1.

Přehled speciálních programů systému TacFit – část 2.

Přehled speciálních programů systému TacFit – část 3.

Přehled speciálních programů systému TacFit – část 4.

Jarda Kolcun

Series Navigation<< Přehled speciálních programů systému TacFit 3Přehled speciálních programů systému TacFit 1 >>

Autor