Navy SEAL – principy myšlení 1

Přečteno: 2350

Jak asi víte, v posledních letech se stále více zabývám metodami, které v člověku budují a rozvíjejí ty vlastnosti člověka, které mu umožní být jednou i hrdinou, pokud bude potřeba (pozor, neplést s hazardérem). Statisticky se prý člověk ocitne 4-5x za život v situacích, kdy někomu může zachránit život. Myslím, že to už stojí za to, aby člověk byl na takové situace maximálně připraven.

Začalo to systémem F.A.S.T., který se soustřeďuje primárně na metody (vy)řešení mezilidského konfliktu a s tím související psychické zatížení. Pak k tomu přibyl i systém TacFit, který více zatěžuje tělo a používá k tomu také velmi propracované metody. Nu a následně jsem se propracoval i k metodikám armádních speciálních jednotek, které patří ke špičce v oblasti zvyšování psychické a fyzické odolnosti.

Naše další povídání však nebude o tom, jak se stát NAVY SEALem, ale o tom, jak použít jejich 7 principů v každodenním životě. Čím více do této problematiky pronikám, tím více si uvědomuji, že jejich principy jsou nejen vhodné, ale přímo nutné zapracovat do každodenní výchovy našich dětí, abychom tu jednou měli opravdové muže a ženy, kteří se nesloží při první životní krizi.

„Zvykněte si cítit se pohodlně i v nepříjemných situacích.“

motto NAVY SEAL

 

„Udělej dnes to, do čeho se jiným nechce, udělej zítra to, co jiní nemohou.“

Mark Divine, ex NAVY SEAL

1. Princip – Jsi zodpovědný za úplně všechno, aneb na „kdyby“ se nehraje

„Nikoho nemůžete vinit.“

Jocko Willink, ex NAVY SEAL

Tento přístup k životu je patrně nejdůležitější. Úvodem hned zmíním drsnou pravdu – není to vina vašich rodičů, že jste nyní tam, kde jste. Není to ani vina vašich genů, talentu, přátel, šéfa, apod. Vím, že to nezní příliš příjemně zvláště pro některé lidi, kteří dávají svou životní situaci za vinu všem kromě…sebe. Jenže je to jen útěk z reality, výmluva, aby člověk nemusel svou situaci řešit. Je přeci tak snadné vše svádět na svět, jenž nás obklopuje…tohle však není cesta člověka, který chce svůj život aktivně vést a nikoliv být osudem vláčen.

Nevnímejte prosím tyto a následující věty jako nějaké motivační řeči, jak žít svůj život. Spíše to berte jako konstatování faktu, že za vaši současnou situaci si můžete jen a pouze vy a proto jen a pouze vy s tím můžete něco dělat. Zapomeňte na lidi, kteří kdysi zranili vaše křehké city, a konečně se seberte. Na světě chodí až příliš mnoho přecitlivělých a rozmazlených metrosexuálů, kteří místo, aby své problémy začali konečně řešit, je sdílejí formou selfie s emotivními výlevy na sociálních sítích.

I děti jsou nyní často vychovávané v tak extrémním ochranitelském prostředí, že se pak nedokáží postavit na vlastní nohy. Vše počínaje extrémně čistým antibakteriálním prostředím, kde dítě vyrůstá, až po přílišnou ochranu svých rodičů, kteří jako buldozer urovnávají všechny překážky, jež život jejich dětem postaví do cesty. A ačkoliv to jejich rodiče myslí dobře, ve skutečnosti dělají své děti ještě více zranitelnějšími (větší náchylnost k alergiím, nenaučí se vyřešit konflikt, nedokáží odhadnout rizika, překonávat překážky a užít si pak pocit těžce zaslouženého vítězství) a z takových dětí poté vyrůstají rozmazlení, nesamostatní hajzlíci, kteří v sobě nemají zabudované žádné hlubší životní hodnoty, nemají zájem o vzdělání, ani o získávání vlastních zkušeností, pokud tam jen trochu hrozí, že by to mohlo bolet…A když se něco nepovede, jednak očekávají, že to za ně vyřeší jejich rodiče a jednak z neúspěchu obviňují celý svět….jen ne sebe.

Abychom si rozuměli – nechce se po vás, abyste nyní jedli syrové maso, zvedali tunu železa, případně se přihlásili na nějaký extrémní kurz přežití.

Místo toho si jen plně uvědomte, že tam, kde jste, jste pouze vaše zásluhou/vinou a učiňte již konkrétní kroky, pokud svou situaci chcete změnit. A pak si uvědomte, že situace je špatná nebo dobrá pouze podle toho, jak se na ní díváte, tedy vaší reakce. Máte tak v zásadě dvě možnosti: buď se z každého problému sesypete a necháte jiné je za vás řešit, anebo jej vezmete jako životní výzvu vašim znalostem a zkušenostem…a vyřešíte ji…dříve či později. Takto jednoduché to ve skutečnosti je.

Chcete tedy zhubnout, naučit se anglicky, mít více peněz nebo uběhnout maraton? Pak vězte, že to je jen a pouze vaše zodpovědnost. Přestaňte vinit svůj věk, geny, rodiče, zaměstnavatele, nedostatek času a podobně, a dejte se do toho. Proč? Protože je to jen a pouze o vás. Světu je zcela jedno, jestli to dokážete nebo ne.

Takže pokud to shrnu – chcete-li se někam pohnout, pak zkrátka akceptujte fakt, že jste zodpovědný ve svém životě za absolutně vše. A pokud něco chcete, pak za svou situaci převezměte zodpovědnost a naplánujte i konkrétní kroky k její změně.

2. Princip – Ten, kdo má důvod žít, zvládne cokoliv

„Brutální krása „pekelného týdne“ spočívá v tom, že buď uspějete, nebo ne, vydržíte, nebo ne, zůstanete do konce…anebo ne.“

Eric Greitens, ex NAVY SEAL

V této souvislosti si pokaždé vzpomenu na jeden vojenský manuál, který se mi před mnoha lety dostal do rukou. Nesl název „S.E.R.E. Manual“ (Survival, Evasion, Resistance, and Escape Manual) a popisoval taktiku přežití, útěku i odboje na nepřátelském území. Pocházel z izraelské armády a jedno z prvních pravidel přežití tam bylo – „Věř v Boha, vlast, rodinu, či cokoliv jiného, ale abys přežil náročné podmínky na nepřátelském území, musíš v něco věřit.“ A tato rada je využitelná nejen v armádě, ale i v civilním životě (podobně jako ostatní NAVY SEALS principy a rady).

A o tom to vlastně celé je – pokud naleznete vyšší účel, důvod proč zvládnout cokoliv co před nás život postaví, pak máte vyhráno. Friedrich Nietsche kdysi napsal: „ti, kteří mají proč žít, dokážou zvládnout cokoliv.“

„Musíte chtít celým svým srdcem zvítězit. Musíte to chtít tak moc, že zkrátka neúspěch není ani jedna z možností, které by připadaly v úvahu. Pokud se dostanete do takového stavu mysli, neexistuje na světě žádná překážka, kterou by před vás instruktor postavil. Vy vždy naleznete způsob, jak ji překonáte.“

Rorke Denver, ex NAVY SEAL velitel

 

„Většina mužů, kteří přežili, měli jednu společnou vlastnost. Dokonce i ve velkých bolestech, tváří v tvář nejtěžšímu testu v jejich životě, se dokázali odpoutat od své bolesti a strachu a zeptat se: Jak můžu pomoci chlapovi vedle mě? Tito muži měli více než hrst odvahy a fyzické síly. Měli obrovské srdce, které jim umožňovalo myslet i na ostatní a věnovat sebe sama ve znamení něčeho mnohem vznešenějšího.“

An Inside Look at the SEAL Sensibility (Wall Street Journal)

Na internetu naleznete mnoho příkladů lidí, kteří přes všechny možné neúspěchy neustali ve svém konání a dosáhli svého cíle. Nechť je to pro vás důkazem, že skutečně neexistuje nic, co byste nedokázali zvládnout, pokud do toho vložíte svou mysl i své srdce. Během „pekelného týdne“ se mnoho kandidátů do jednotky NAVY SEAL přesvědčí, že to není o velké fyzické síle, nebo o potetovaném drsňáctví (pozérství), dokonce to není ani o svalech. Mnohem více je to o tom získat a udržet si touhu stát se NAVY SEALem. Ti, kteří kurzem úspěšně prošli, toto chtěli ze všech nejvíce. Byli ochotni překonat jakékoliv překážky, i kdyby u toho měli vypustit duši, protože jiná varianta zkrátka nepřicházela v úvahu.

“Nebylo to o fyzické síle, uvědomil si Wit. Bylo to z 90% o odhodlání a 10% fyzické síly. Přesně toto instruktoři SEAL hledali: muže a ženy, kteří dokážou ignorovat prosby svého těla. Bolest byla ničím, spánek byl ničím. Co je odřená kůže, zničené svaly, krvácející rány? Tělo se rozhodlo být unavené. Tělo se rozhodlo být vyčerpané. Ale mysl SEALa to odmítla. Mysl SEALa vládne tělu, nikoliv naopak.”

Orson Scott Card, Earth Awakens

Tento kurz (BUD/S Orientation Course) nezvládli namachrovaní kulturisté, kteří si o sobě mysleli, že co nedá pevná mysl, to doženou svaly. Stejně tak kurzem běžně neprocházejí drsně potetovaní pozéři, kteří si mysleli, že image drsňáka jim pomůže překonat cokoliv, anebo vysportovaní atleti, kteří byli zvyklí vyhrávat a být obdivováni. Nikdo z nich nebyl zvyklý si skutečně šáhnout na dno svých nejen fyzických, ale i duševních sil, kdy se teprve projeví skutečný charakter člověka.

Místo toho často uspěli chlapíci, kteří na první pohled vypadali jako absolutní ztracenci, jež se třásli chladem a strachem jen při pohledu na chladné vlny oceánu, kam měli za okamžik skočit. Chlapíci, kteří se očividně báli a výraz v jejích očích připomínal vyděšené laně…a přesto to nějakým způsobem dokázali zvládnout.

Jediný rozdíl mezi oběma skupinami byl v tom, jak moc to chtěli. Nakonec to vždy je pouze o tomto – jak moc to chcete? Vzdáte to při první překážce, anebo se zatvrdíte, zažehnete svůj vnitřní oheň a zvládnete to, i když bude vaše tělo již stávkovat a řvát bolestí?

Pokud máte dostatečně silné „PROČ“, pak všechno, co vám bude bránit v dosažení cíle, pro vás bude jen „zajímavou výzvou na cestě“.

„Pokud chcete uspět tak vroucně, jako chcete dýchat, potom uspějete.“

Eric Thomas

Zdroj:
MANN, Dominic. 2017. NAVY SEAL Self Discipline – How to develop the mindset, Mental Toughness, and Self Discipline of a U.S. Navy SEAL; 1st kindle edition, s. 49, ASIN: B01NAF6OY9

Jarda Kolcun

Series NavigationNavy SEAL – principy myšlení 2 >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *