Speciální program – TacFit Survival (Training invisible)

Přečteno: 4273

Jak asi víte, získali jsme jako první Češi certifikaci v systému TacFit, který jsme nejdříve sami cvičili a nyní i oficiálně prezentujeme zde v Čechách. Tento kondiční systém jsme si vybrali jako hlavní systém pro naše potřeby. Splňuje všechny naše požadavky na psychickou a fyzickou zátěž, nemluvě o principech a cvicích, které jsou blízké technikám bojových umění a sportů, takže fakticky i při cvičení trénujeme techniky sebeobrany.

Než zde zrecenzuji další TacFit program, dovolím si zde stručně popsat systém s tím, že podrobnější informace budou poskytnuty během seminářů, které snad již brzo vypíšeme. Jednak zorganizujeme semináře na standardní Tacfit protokoly, ale i na speciální TacFit programy jako je právě níže recenzovaný Survival.

Základ TacFit systému je zčásti postaven na ruských kondičních systémech (např. ROSS), které Scott Sonnon následně mohutně rozpracoval do komplexního systému, který je nyní znám jako TacFit (Tactical Fitness). Použil nejnovější poznatky z koučinku, fyzioterapie, psychologie, sportovního tréninku a dalších oblastí, které mu pomohly vytvořit systém do podoby jak jej znáte nyní.

Fakticky celý system je cílen spíše na vybudování pevného jádra než na izolované posilování jednotlivých svalových partií. To však neznamená, že zvláště v počátcích vás jednotlivé svalové partie bolet nebudou. Ale to je jen známka silové disbalance, které jste měli. Tacfit vám pomůže ji odstranit…ale bude to výzva, to vám mohu prozradit už nyní 🙂

Za tu dobu, co se Tacfitu věnuji, jsem zjistil ještě jednu důležitou věc – Tacfit není jeden z mnoha dalších kondičních systémů. Velká pozornost se zde věnuje psychické odolnosti vůči stresu. Metody, které jsou zde použity, jsou velice podobné těm, které používají například speciální armádní a policejní složky pro nováčky, aby z nich vybudovali bojovníky tělem i srdcem. Osobně toto považuji za hlavní devizu tohoto systému. Kondiční část vnímám jako hezký bonus 🙂

Opakovaně jsem zaznamenal, že si lidé pochvalují tento systém, protože jim pomohl napravit chronickou bolest kloubů jako je koleno, rameno, apod. Sám jsem toho důkazem, kdy mě před dvěma lety začalo opět zlobit koleno (po plastice křížového vazu) takovým způsobem, že mi lékař navrhoval další operaci. Jelikož nejsem příznivce řezání…zvláště do vlastního těla, domluvil jsem se, že ještě něco zkusím a když ani to nepomůže, pak budu souhlasit s operací. Už po měsíci pravidelného cvičení bolesti postupně odeznívaly a teď již začínám trénovat na svůj osobní maraton v prsťácích. Nedokážu přesně popsat, co a jak se s mým kolenem stalo, pro mě je důležité, že je koleno nyní v pořádku. Kombinoval jsem svůj trénink s mým dalším oblíbencem – Stevem Maxwellem a jeho 300 workoutem a právě s níže zmíněným Programem Survival anebo Commando a za výsledek dám ruku do ohně, funguje. A nyní již k samotné recenzi na program Survival.

Dalším recenzovaným systémem v rámci TacFitu je tedy Survival program. Jde o speciální program v rámci TacFitu, který tentokrát vytvořil Alberto Galazzi, zástupce tohoto systému pro Evropu. V porovnání s Commando programem jde o cviky, které budou bližší grapplerům a lidem věnujícím se BJJ či MMA.

TacFit Survival má podtitul “training Invisible” a odkazuje na fakt, že je primárně zaměřený na procvičení posturálních svalů (někdy take zvané “jádro“). Alberto Galazzi jej vytvořil na základě svých dlouholetých zkušeností z full contact jiu jitsu, svého působení u italských speciálních výsadkových sil a jako instruktor speciálních policejních sil. Cviky jsou na první pohled jednoduché, ale jakmile je začnete cvičit, zjistíte, že ani tento program nebude patřit k procházce růžovou zahradou.

Nejsou potřeba žádné pomůcky ke cvičení, stačí jen mít zeď, o kterou se, v rámci jednoho konkrétního cviku, budete “občas” opírat. Cvičím i na zahradě a stačí strom, fakticky jakákoliv pevná překážka vysoká cca 1 metr.

Jde o celkem šest cviků ve třech stupních náročnosti, které se cvičí dle stejného principu jako program Commando, tedy 20 vteřin výkon, 10 vteřin pauza, minimálně 8-10 opakování v 8 sériích. Mezi jednotlivými cviky je 60 vteřin pauza na vydýchání.

V úvodu jsem uvedl, že se jedná o cviky přínosné primárně pro lidi, kteří se věnují úpolovým sportům. Proto zde najdete nácviky technik na kopy, lokty, mostování, apod. Vše v logickém sledu tak, abyste na konci měli procvičené celé tělo. Mohu potvrdit, že mě druhý den nebolelo nic konkrétního a přesto jsem cítil “celého člověka”.

Osobně mám tento program moc rád. Vzhledem k tomu, že se nyní věnuji BJJ, mi tento program dává vše, co potřebuji – sílu, ohebnost, mrštnost a rychlou regeneraci. Není zaměřen na nárůst svalové hmoty, přesto zvláště zpočátku zaznamenáte určitý nárůst hmotnosti. Je to však proto, že se tělo vyrovnává s náročným zatížením a díky Tabatově principu HIIT (High Intensity Interval Trainining) budete pálit tuk jako o závod, takže hmotnost půjde opět dolů a vy se budete postupně “vysekávat”.

Shrnu-li to:

  1. Survival využívá podobný princip jako již dříve popsaný speciální program Commando.
  2. Je však více zaměřený pro potřeby sebeobrany, bojových umění a sportů.
  3. Nejsou potřeba speciální pomůcky a za cca 30 minut máte odcvičíno (samotný workout, nezapočítávám speciální rozcvičku na počátku a speciální cviky na protažení po samotném workoutu, na které potřebujete dohromady dalších 30 minut).

Zkrátka, vřele doporučuji 🙂

Jarda Kolcun

Series Navigation<< Speciální program – TacFit Barbarian (Parallettes Bar Tactical Fitness)Speciální program – TacFit Commando >>

Autor