Kodex jujutsu bojovníka

Přečteno: 2880

1. Pokud to jde, snaž se vyhnout rvačce – Opravdový bojovník je ten, který neřeší každý konflikt rvačkou. Je si vědom své síly a používá ji pouze, pokud už není jiná možnost.

2. Pokud jsi fyzicky napaden, braň se – Pokud jsi v pozici, kdy již není možné se rvačce vyhnout, a musíš bojovat, učiň tak sebejistě a odvážně. I případná prohra je součást Cesty bojovníka. Dá ti možnost poučit se z vlastních chyb a ukáže ti cestu jak se zlepšit.

3. Pokud jsi slovně napadán, postupuj dle následujících třech kroků:

1. Promluv si s útočníkem – Toto je první krok k vyřešení konfliktu. Dej mu jasně vědět, že chceš spor vyřešit v klidu, a že se ti nelíbí, jak se vůči tobě chová. Pokud však nepřestane, jsi připraven se bránit. Toto je první krok v získání potřebného alibi pro případ, že slovní útoky nepřestanou.

2. Promluv si s rodiči, učitelem, ředitelem, či kamarády – Pokud nepomůže předchozí domluva, běž za paní učitelkou, případně paní ředitelkou a řekni jim o tom, že ti spolužák ubližuje, a pokud nepřestane, budeš se bránit. Máš tak alibi pro případ, kdy se budeš muset bránit, pokud toho spolužák nenechá.

3. Poraz útočníka sám – Udělal jsi vše, co bylo ve tvých silách, abys odvrátil konflikt. Jelikož to nepomohlo, budeš se bránit. Tady a teď se musíš útočníkovi postavit. Jsi bojovník jujutsu, znáš techniky sebeobrany a víš, že si s ním poradíš. Je to nutné, protože jinak toho nenechá. Pouč jej, že se musí chovat jinak. Jsi odvážný bojovník.

4. Neútoč kopem nebo úderem – Místo toho nad ním získej kontrolu a vyjednávej

5. Kopy a údery používej jen v nejnutnější míře. Jujutsu ti dá možnost získat kontrolu nad protivníkem a vyjednávat i bez toho, abys mu zbytečně ubližoval. Když budeš používat škrcení, použij pouze nezbytné množství síly a vyjednávej – používej hody, porazy, držení, případně páky jen s takovou silou, abys měl protivníka pod kontrolou. Jsi bojovník jujutsu a víš, že častokrát stačí protivníka pouze kontrolovat, aby se konflikt vyřešil.

6. Vždy buď čestný a pomáhej slabším – Jsi bojovník jujutsu. Buď čestný k sobě i druhým. Pilně cvič a zdokonaluj se. Jen tak dosáhneš sílu a dovednost opravdového bojovníka. Až ji dosáhneš, budeš schopen pomoci sobě i ostatním, kteří budou tvoji pomoc potřebovat.

7. Dobře se uč, protože bojovník jujutsu je vzdělaný a chytrý – Opravdový bojovník není jen silný. Musíš být i chytrý. Dobře se ve škole uč. Zajímej se o věci kolem sebe. Hloupý bojovník se nikdy nestane dobrým mistrem jujutsu.

8. Opravdový bojovník je kurážný – Před problémy neutíkej, ale snaž se je ihned řešit. Pamatuj, že čím déle budeš odkládat věci, kterých se bojíš, tím horší budou. Jsi bojovník a ten problémy řeší ihned.

9. Opravdový bojovník nepomlouvá jiné školy. Neztrácej čas tím, že budeš hledat chyby jiných škol. Místo toho se soustřeď na zlepšování vlastních technik a dalším vzdělávání.

10. Opravdový bojovník neudělá nic, čím by zostudil svého senseie a školu jujutsu, kterou studuje. Jsi členem velmi vážené a prastaré rodiny bojovníků jujutsu. Chovej se tak.

11. Opravdový bojovník neukazuje své jujutsu techniky jiným, aby získal jejich obdiv. Pamatuj, že jujutsu je určené k ochraně a nikoliv k cirkusovým ukázkám. Nedělej ostudu tvým samurajským předchůdcům, kteří byli velkými a váženými jujutsu bojovníky. Respekt jiných takto nezískáš.

12. Opravdový bojovník neučí jujutsu techniky jiné, dokud nezíská povolení od svého senseie. Pamatuj, že pouze sensei ti může dát svolení k výuce technik. Pokud je budeš učit bez jeho svolení, můžeš je učit nesprávně a pak může dojít ke zranění tvému nebo tvého kamaráda.

13. Opravdový bojovník nikdy nehovoří sprostě či vulgárně. Pamatuj, že jednou budeš patřit mezi velké bojovníky jujutsu a ti hovoří tak, aby se za ně jejich sensei nemusel stydět. Pamatuj, že vulgární mluva je známka hloupých lidí a to ty nejsi.

14. Opravdový bojovník je skromný, protože ví, že je ještě mnoho věcí, které se má naučit. Pamatuj, že na světě je mnoho věcí, které je potřeba se naučit a proto nepropadni zdání, že již vše umíš a není potřeba se dále učit. To je cesta hloupého bojovníka a to ty nejsi.

15. Opravdový bojovník si věří a nikdy se nevzdává. Pamatuj, že opravdový bojovník vždy dokončí, co začne a neodradí jej neúspěch, protože ví, že každá chyba, kterou udělá je zároveň i lekcí, jak být příště lepší. Staré japonské přísloví říká „šestkrát spadnout a sedmkrát vstát“. Slovo „nejde“ ve slovníku jujutsu bojovníka neexistuje.

16. Opravdový bojovník neustále pracuje na svém těle i duchu. Pamatuj, že učení nikdy neskončí a skutečná síla netkví ve svalech, ale v hlavě. Bojovník jujutsu není ten, který umí nejsilněji udeřit, ale ten, kdo ví kam udeřit a jak. Bojovník jujutsu zná také historii a mnoho dalších znalostí, které mu pomáhají nejen při tréninku, ale i v běžném životě. Pamatuj, že hloupých bojovníků je na světě již dost. Pracuj na sobě, abys mezi ně nepatřil.

SKROMNOST – KURÁŽ – HOUŽEVNATOST – ČESTNOST – RESPEKT