Speciální program – Tactical Gymnastics – TacGym

Přečteno: 3515

A máme tu další kondiční systém od Scotta Sonnona. Jde o další vývojový stupeň po TacFitu, o kterém jsme již psali na našich stránkách. Tactical Gymnastics (TacGym) obsahuje celkem dvanáct misí, které jsou rozděleny do a poté do čtyřech úrovní náročnosti, kde Delta úroveň je pro začátečníky a Alpha je určena nejpokročilejším studentům.

 1. FUBAR – Delta, Gamma, Bravo, Alfa
 2. SNAFU – Delta, Gamma, Bravo, Alfa
 3. TARFU – Delta, Gamma, Bravo, Alfa

Obsahuje ještě další součásti (Archimedes recovery, Body rolling a Healing staff), ale tyto části zde již rozebírat nebudeme. Jak jsem napsal na začátku, Scott Sonnon se netají tím, že jde proti obecnému pravidlu KISS (Keep It Simple and Stupid), protože věří, že je potřeba podchytit všechny možné aspekty a ti, kteří dělají vše jednoduché, ztrácejí ze zřetele cíl (SISS – Stuck In Simplistic Stupidity). Tactical Gymnastics

 je o zvyšování náročnosti jednotlivých cviků a tím procvičení i celkové koordinace, která je potřebná i při bojových uměních a sportech spíše než o konstantním zrychlování opakování. Navíc je postaven, tak jako i TacFit, aby se jednotlivé pohyby, které cvičíte, daly velice snadno adaptovat do tréninku, což osobně považuji za veliké plus v době, kdy má instruktor na trénink například 90 minut a těchto 90 minut musí maximálně využít. Proto cokoliv, co mu umožní spojit příjemné s užitečným, velice vítá (ano, kondiční cvičení považuji za tu příjemnou část 😉

Cviky tedy zlepšují celkovou motoriku a toto provádí za různých stresových faktorů, jako je krátký čas na provedení, krátký čas na odpočinek, případně náročnější pohyby než tomu bylo v předcházející úrovni. Celý systém je postaven na rozvoji šesti základních skupin pohybu: zvedání (nahoru, dolů), tlačení/tahání (dopředu a dozadu), houpání (doprava, doleva), rolování, vytáčení a kývání. Jelikož je systém rozdělen do čtyřech kategoríí, umožňuje tak cvičit jednak začátečníkům, ale i pokročilým studentům. Podívejme se tedy na jednotlivé kategorie a cviky (uvádím původní název, aby nedošlo k záměně):

SNAFU – 4 cviky x 4 minuty x 1 minuta odpočinek

Vyberte si svou úroveň náročnosti (Delta = začátečník, Alpha = nejpokročilejší). Každá úroveň má čtyři cviky. Jeden cvik se cvičí nonstop (maximum opakování) čtyři minuty a poté je jedna minuta přestávka. Poté se jede další cvik.

Úroveň Delta obsahuje následující cviky:

 1. Angled Lunge
 2. Sommersault
 3. Duck Squaw
 4. Hip Shrimp

Úroveň Gama obsahuje následující cviky:

 1. Angled Cossack
 2. Crawl Roll
 3. Crow Hop
 4. Dead Leg Shrimp

Úroveň Bravo obsahuje následující cviky:

 1. Arm Screw Cossack
 2. Rouch Roll
 3. Kong
 4. Backward Tank

Úroveň Alfa obsahuje následující cviky:

 1. Long Arm Roll
 2. Dive Roll
 3. Ape Step
 4. Forvard Tank

FUBAR – maximum opakování, kruhový trénink

Vyberte si svou úroveň náročnosti (Delta = začátečník, Alpha = nejpokročilejší). Kruhový trénink se čtyřmi cviky. Jeden okruh = první cvik 21 opakování, druhý cvik 13 opakování, třetí cvik 8 opakování a čtvrtý cvik 5 opakování (ti všímavější si povšimou Fibonacciho číselné sekvence). Celé se to jede 20 minut.

Úroveň Delta obsahuje následující cviky:

 1. Bird Dog
 2. Mountain Climber
 3. Rear Roll
 4. Deck Squat

Úroveň Gama obsahuje následující cviky:

 1. Gecko
 2. Burpee
 3. Knee-in
 4. Slide (alt)

Úroveň Bravo obsahuje následující cviky:

 1. Base Switch (front)
 2. Tadpole
 3. Neck Roll
 4. Slide (cont)

Úroveň Alfa obsahuje následující cviky:

 1. Base Switch (alt)
 2. Quah Sprawl
 3. Worm (inverted)
 4. Screwing Pushup

TARFU – 5 cviků x 90 vteřin x 30 vteřin odpočinek x 2 kola

Vyberte si svou úroveň náročnosti (Delta = začátečník, Alpha = nejpokročilejší). Zacvičte první cvik 90 vteřin – maximum opakování. Odpočinek 30 vteřin. Další cvik 90 vteřin, atd. Celý cyklus zopakujte pětkrát

Úroveň Delta obsahuje následující cviky:

 1. Flat Foot 180
 2. Turtle Roll
 3. Mountain Climber
 4. ½ Leg Thread
 5. Hip Shrimp

Úroveň Gama obsahuje následující cviky:

 1. Shin Creep
 2. Long Leg Roll
 3. Hip Drop Burpee
 4. Full Leg Thread
 5. Dead Leg Shrimp

Úroveň Bravo obsahuje následující cviky:

 1. Shin Swing
 2. Leg Swing
 3. Quah Worm
 4. Turtle Bridge
 5. Backward Tank

Úroveň Alfa obsahuje následující cviky:

 1. Shin Roll
 2. Double Leg Swoop
 3. Standing Worm
 4. Grandby
 5. Forward Tank
 

A jaké jsou osobní dojmy? Je to náročnější než TacFit a velice rychle jsou znát pokroky v oblasti celkové kondice. Osobně si myslím, že i v oblasti koordinace ruka noha a v celkovém rozvoji motoriky je vidět znatelný pokrok. Drtivá většina systémů od Sonnona staví na komplexní zátěži a soustřeďuje se na co nejrychlejší regeneraci. Protože Sonnon věří, že v boji či ringu nezvítězí ani tak ten, kdo je silnější či rychlejší, ale ten, kdo dokáže rychleji regenerovat a tím pádem vydrží déle.

Tento program je možné zakoupit zde: http://www.tacticalgymnastics.com/

Zdroj:http://www.rmaxinternational.com/flowcoach/?cat=346

Jarda Kolcun

TacFit Field Instructor

FAST Defense Instructor

Poznámka na okraj:

Pro ty z vás, kteří by chtěli vědět více o názvech jednotlivých kategorií, tu mám vysvětlení. Tyto zkratky pochází z armády a většinou charakterizovaly aktuální stav na bojišti. Jedná se podobné zkratky jako je například BTW (By The Way – Mimochodem), či FYI (For Your Information – Pro vasi informaci).

Výše uvedené zkratky však nejsou již tak slušné a proto je uvádím až pod čarou pro ty, kteří by se cítili pohoršení použitým jazykem:

 1. SNAFU – Situation Normal, All F.cked Up – Situace normální, vše je v p.deli
 2. FUBAR – F.cked Up Beyond All Recognition – Vypadá to, že je vše v p.deli
 3. TARFU – Things Are Really F.cked Up – Všechno je skutečně v p.deli

Převzato ze stránek jujutsu.cz

Series Navigation<< Speciální program – Kettlebell SpetsnazSpeciální program – TacFit R.O.P.E. >>

Autor