- Speciální program – TacGym Spartan Challenge
- Speciální program – TacFit Mass Assault
- Speciální program – Kettlebell Spetsnaz
- Speciální program – Tactical Gymnastics – TacGym
- Speciální program – TacFit R.O.P.E.
- Speciální program – TacFit Barbarian (Parallettes Bar Tactical Fitness)
- Speciální program – TacFit Survival (Training invisible)
- Speciální program – TacFit Commando
- Přehled speciálních programů systému TacFit 4
- Přehled speciálních programů systému TacFit 3
- Přehled speciálních programů systému TacFit 2
- Přehled speciálních programů systému TacFit 1
- Co o TacFitu řekli ti, kteří si jej již zacvičili?
- Vědecký důkaz o funkčnosti TacFitu
- O symbolu TacFitu
- …A čo je to také Tacfit?
- Představení systému TacFit
Takto by se pravděpodobně zeptal major Terazky, pokud bychom mu navrhli, aby vojáci cvičili Tacfit a tím se udrželi ve skvělé formě 😉 Je zajímavé, že tento (nejen) kondiční systém se začíná cvičit nejen v ozbrojených složkách celého světa, ale stále častěji se objevuje i jako oficiální kondiční systém v profesích jako jsou například hasiči, apod.
A protože Tacfit (Tactical Fitness) se zaměřuje na komplexní posílení celého těla, nadšeně jej cvičí i lidi, kteří se věnují sportovním aktivitám. TacFit je totiž dokáže v relativně krátké době připravit po kondiční stránce na soutěž a oni tak nemusí trávit nekonečné hodiny v posilovně. To jim pak umožní věnovat ušetřený čas pilování technik a taktik při zápase.
Výhodou systému je, že jej vytvořil člověk s bohatými zkušenostmi v oblasti bojových umění, tedy člověk, který přesně ví, co student potřebuje rozvíjet a hlavně jak. Scott Sonnon, tvůrce systému, zkombinoval své znalosti z ruského kondičního systému ROSS (vycházejícího z poznatků ruského „otce biomechaniky“ Nikolaje Bernsteina), metod koučinku, psychologie i nejnovějších tréninkových metod využívaných například olympijskými týmy. Jak tedy ve zkratce popsat systém, který v poslední době zažívá svůj boom doslova po celém světě? Tacfit má fakticky tři základní roviny:
TacFit jako kondiční cvičení
TacFit obsahuje celkem 26 základních protokolů (Alfa – Zulu), které různým způsobem zatěžují člověka po fyzické, ale i psychické stránce. Tacfit rozlišuje workouty s vlastním tělem, ale i s pomůckami. Velkou výhodou Tacfitu také je, že se nesoustřeďuje pouze na jeden typ cvičební pomůcky, ale využívá celou škálu pomůcek jako jsou clubbells, kettlebells, lano, medicinbaly, plyoboxy, paralettes, TRX, atd. atd.
Díky tomu si student může zacvičit TacFit kdykoliv a kdekoliv a není tak fakticky ničím limitován. Sám jsem si cvičil TacFit v hotelovém pokoji při svých častých služebních cestách. Měl jsem tam totiž vše, co jsem potřeboval – své tělo. Za prakticky 30 minut jsem měl pak odcvičeno a mohl si odškrtnout tento úkol jako splněný 🙂
TacFit využívá primárně HIIT metodu (High Intensity Interval Training), o kterém jsme již na našich stránkách psali. Co také osobně oceňuji na tomto systému je fakt, že primárně nerozvíjí svaly objemově, ale soustřeďuje se na sílu, rychlost, koordinaci a motoriku obecně, stejně tak jako flexibilitu, atd. Není to tedy kondiční systém, který by mohl být vhodný například pro objemovou fázi tréninku. Na druhou stranu jde o systém vhodný pro ty, kteří se například účastní soutěží prakticky celý rok a potřebují tak být ve vysoké kondici prakticky neustále.
Další velkou devizou tohoto systému je zrychlení regenerace po náročném výkonu. Čím déle budete TacFit cvičit, tím rychleji se naučíte regenerovat, což ocení například ti, kteří soutěží například v úpolových sportech jako je judo, bjj, mma, karate, zápas, apod.
Každý TacFit protokol zatěžuje lidský organismus jinak, takže si tělo nemá možnost zvyknout na zátěž. A musí se tak učit reagovat na stres a vyrovnat se s ním v co nejkratší době, protože další kolo zátěže je již „za rohem“.
Kromě výše zmíněných 26 základních protokolů nabízí i takzvané speciální protokoly, které jsou již zaměřeny na konkrétní cvičební pomůcky jako jsou výše zmiňované lana, clubbells, kettlebells, jednoruční činky, parallettes, apod. O těchto protokolech jsem více psal již na našem webu, takže kdo chce, může si o nich přečíst více.
Další neskonalou výhodou TacFitu je, že je možné jej cvičit doma a není potřeba kvůli tomu jezdit do fitnescentra. Právě semináře, které již budou brzo vypsané, budou vysvětlovat celý systém tak, aby si jej mohli absolventi cvičit poté sami. Student si sám nastaví intenzitu, případně cvičí podle předem daného programu, což je další deviza – je možné jej cvičit samostatně, ale také ve skupině s tím, že každý sice pojede stejný protokol, ale jinak náročné cviky, takže si pořádně zacvičí všichni. Asi znáte kondiční systémy, kdy část cvičenců zvládá cviky levou zadní a fakticky se nudí, zatímco jiná čast lidí padá doslova “na ústa”, protože je to pro ně příliš náročné. V případě TacFitu si můžete být jisti, že si pořádně zacvičí všichni.
Tacfit jako mentální cvičení
Osobně toto považuji za asi nejdůležitější přínos TacFitu. Velkou pozornost se věnuje koučování, ale i přístupu k řešení výzev, které TacFit před studenta staví. Zvládnout více jak 60 kliků během velmi krátké doby? OK, řekněte mi, kdy mám začít…..to je přístup, který TacFit učí.
Jde o to, že učí studenta se nevzdat a překonávat doslova s každým zvládnutým workoutem vlastní psychické limity, které si v hlavě nastavil buď sám, nebo mu jej nastavil jeho trenér, rodina či přátelé. Tento přístup budování “srdce bojovníka“ se pak přenáší i do dalších oblastí života ať už je to v práci, doma či na tréninku. V souvislosti s touto rovinou si vždy vybavím úryvek textu o spartanských válečnících, kteří šli do bitvy. Když k nim přiběhl zvěd a začal s hrůzou v hlase křičet, že se blíží ohromné vojsko, vojáci se jej nezeptali, kolik je nepřátel…místo toho mu položili jinou otázku – „kde jsou…?“. Ať už je tato příhoda pravdivá nebo ne, přesně vystihuje způsob myšlení, které Tacfit ve svých studentech buduje – nebát se výzev, protože výzvy nám pomáhají budovat srdce bojovníka a užívat si života…dokud to jde 🙂
TacFit jako rehabilitace
Během těch více jak 3 let, co se TacFitu pravidelně věnuji, jsem opakovaně zaznamenal svědectví lidí, kteří se TacFitu začali věnovat a následně zjistili, že jim TacFit „napravil“ pochroumané tělo. Sám k nim patřím, takže vím, o čem mluvím. Upřímně řečeno, nedokážu jednoznačně říci, jestli to je/bylo TacFitem jako takovým, anebo spíše tím, že se naučili správně technicky cvičit a díky tomu se uzdravili. A popravdě řečeno mne to ani příliš netrápí. Důležité je, že Tacfit klukům pomohl (včetně mě) a ti se teď mohou i nadále věnovat svým koníčkům, ať už jsou to bojové či jiné sporty.
A na závěr uvedu několik odkazů, pro ty, kteří se chtějí dozvědět o tomto systému více:
- Webové stránky (v češtině) o Tacfitu zde
- Články (v češtině) o Tacfitu a vše s tím související zde
- Domovská stránka tvůrce Tacfitu Scotta Sonnona zde
- Domovská stránka Alberta Gallazziho – zástupce pro Evropu zde
- Ukázky cvičení Speciálních Tacfit protokolů:
TacFit R.O.P.E.
TacFit Kettlebell Spetsnaz
Jarda Kolcun
P.S. V současné době plánujeme cyklus seminářů v Olomouci, Praze i v Roztokách u Prahy. Dolaďujeme konkrétní termíny v jednotlivých městech a brzo již zveřejníme podrobné pozvánky.