Speciální program – TacGym Spartan Challenge

Přečteno: 3322

“To, zda-li přežije nebo zvítězí, závisí plně na tom, jak rychle dokáže zregenerovat.”

A máme tu další kondiční cvičení z „dílny“ Scotta Sonnona. Pomineme-li značně marketingový název, jde o cvičení, které rozvíjí sílu a ohebnost, stejně tak jako orientaci v prostoru, ale primárně je zaměřeno na naučení co nejrychleji regenerovat. Jak jsme si již řekli v článku věnujícím se TacFitu, i tam šlo o velice intenzivní série za určitou časovou jednotku. V tomto případě jde o podobný princip, ale o stupeň náročnější. Obsahuje pouze dvě mise, z nichž jedna je čistě benchmark workout a druhá obsahuje tři regenerační cviky. Celé je to tedy postavené jako přídavek, který má zjistit, kam jste se posunuli ve své kondiční přípravě.

  1. Celkem máme 30 kol
  2. 1 kolo = 1 supersérie = 3 cviky za 60 vteřin. Pokud zacvičíte supersérii rychleji, například za čtyřicet vteřin, pak máte zbývajících dvacet vteřin na regeneraci. Pokud ne, pak jedete prakticky nonstop…. Nicméně, pokud nedokážete zacvičit deset opakování během jeden minuty, pak máte následující sérii vynechat a začít až tu další. Budete tak mít šedesát vteřin na odpočinek.
  3. 1 cvik / 10 opakování
  4. Jakmile docvičíte třetí cvik, hned přecházíte na cvik první, bez přestávky.
  5. Za splněno se považuje, pokud počet opakování během 30 kol neklesne pod 10 opakování/cvik.

Než přejdeme k samotným cvikům, je potřeba si uvědomit, že tento kondiční systém je oficiálně postavený pro armádu, nicméně je velice dobře použitelný i pro civilní sektor, pro výuku sebeobrany, ale i bojových sportů. Minuta velice intenzivního zatížení simuluje konflikt případně jedno kolo zápasu. Během této doby ze sebe musíte vydat maximum a hned poté co nejrychleji relaxovat, protože vás čeká další „konflikt“, další kolo. Spartan Challenge rozvíjí také vytrvalost, učíte se jak rozdělit síly, když víte, že máte před sebou třikrát deset sérií po deseti opakováních. Což znamená, že během třiceti minut uděláte tři sta opakování prakticky bez odpočinku!!!

A nyní se již pojďme podívat na samotné cviky:

  1. Judo koutol – Za jedno opakování je považován judistický kotoul na levou i pravou stranu. Provedete tedy kotoul na levou stranu, otočíte se a provedete kotoul na pravou ruku. Skončíte tak na stejném místě, jako jste začali. Tento cvik vyžaduje rychlou orientaci v prostoru a správný systém dýchání. Pokud budete někdy během provádění kotoulu zadržovat dech, utavíte se během následujících dvou až třech sérií.
  2. Přenášení váhy ve dřepu z jedné nohy na druhou – Toto je dril známý a praktikovaný převážně ve školách brazilského jujutsu. Jste na čtyřech a zatímco jde levá noha doprava mezi vaši pravou ruku a pravou nohu, tělo se vytáčí doprava. Pohyb skončí v okamžiku, kdy máte nataženou levou nohu a prakticky sedíte opírajíc se o svou levou ruku. Opět jako v předchozím případě se počítá za jedno opakování provedení na levou i pravou stranu.
  3. Poloviční angličák – na rozdíl od standardního angličáku se zde nevracíme do postoje a celou dobu zůstáváme pouze ve dřepu. Ze dřepu jdeme okamžitě do kliku, provedeme klik a následně se vracíme zpět do dřepu.

Regenerační cviky již nejsou na časový limit, ale jde o protažení celého těla. Jde tedy o různé pomalé kotouly, protažení zad, apod.

Osobní dojmy ze zacvičení – jde skutečně o nový zážitek. Zatímco TacFit nabízel intenzivní zátěž po dobu dvaceti vteřin s tím, že následujících deset vteřin byla přestávka na regeneraci, zde jde prakticky o ztrojnásobení zátěže. A přesto, že se zacvičí pouze tři cviky, celý workout trvá stejně jako původní TacFit takže se nemusíte bát, že jste se o něco ošidili. Plně souhlasím s tím, že by se Spartan Challenge workout měl cvičit jako nadstavba TacFitu, tedy až poté, co máte již vybudovanou určitou sílu a vytrvalost. V opačném případě se utavíte během prvních sérií a zbytek již budete šidit. Nedávno jsme si to u nás v oddíle zacvičili a musím říci, že tělo o sobě dávalo vědět ještě následující dva až tři dny.

Shrnu-li to tedy, jde o velice výživný workout, který je určen pro pokročile studenty. Jde o velice intenzivní procvičení celého těla za relativně krátkou dobu. U nás to cvičíme v rámci kondiční části tréninku. Nepotřebujete žádné pomůcky, stačí jen prostor na kotouly. Zbytek je prováděn prakticky na místě. Plně doporučuji těm, kteří se už začali nudit s workouty, které cvičí.

Program je možné zakoupit zde: http://tacticalgymnastics.net/tacfit-spartan-challenge

Zdroj: zde, demo ukázka, review

Jarda Kolcun

TacFit Field Instructor

FAST Defense Instructor

Series NavigationSpeciální program – TacFit Mass Assault >>

Autor