SEAL – psychická odolnost – část 3.

Přečteno: 2991

V předchozím díle jsme se seznámili s prvním pilířem budování psychické odolnosti – stanovení cíle. Jde o stanovení tzv. mikro-cílů, které nám pomohou zvládnout jakýkoliv náročný úkol. Například snížení váhy, napsání knihy, či zvládnutí dalšího cizího jazyka.

Pilíř č.2 – Mentální vizualizace

O principech vizualizace jsem psal již v tomto článku, pojďme se tedy blíže zaměřit na specifika SEAL vizualizace. Ten hlavní rozdíl spočíval v tom, že absolventi BUD/S kurzu byli schopni si představit sami sebe už jako nositele zlatého SEAL trojzubce. Oni již na začátku vyřazovacího kurzu uvěřili, že jej mohou zvládnout.

Instruktoři v BUD/S kurzu přidávají do fyzického zatížení různé stresory tak, aby prověřili, jestli student nebude panikařit, čímž by mohl později ohrozit misi i zdraví svých spolubojovníků. Například při nácviku demoličních operací pod vodou jim instruktoři bez předchozího upozornění vytrhli náustek z úst, případně jim vzali bomby s kyslíkem a kandidát musel novou situaci řešit. Pokud zpanikařil, byl z kurzu vyřazen. Ti, kteří toto úspěšně zvládli, poté potvrdili, že poprvé, když se to stalo, neměli daleko k panice. Když však toto cvičení opakovali, již byli připraveni, protože si předtím ve své mysli přestavili, jak to všechno proběhne a že tuto situaci zvládnou s chladnou hlavou.

Mentální vizualizaci využívají nejen SEALové, ale i policisté, hasiči, záchranáři, ale i obchodníci, lékaři či studenti. Prostě všichni ti, které čeká nějaký náročný úkol a oni se na něj proto musí připravit, jak nejlépe umí. Například je znám případ lékaře, který měl provést velice náročnou operaci a po jejím úspěšném skončení řekl novinářům, že si večer předtím představoval do nejmenších podrobností celý průběh tak, aby následujícího rána získal neochvějný pocit, že ji zvládne. Osobně jsem techniku vizualizace naposledy použil během státnic a při své obhajobě diplomové práce před dvěma lety. Nu a samozřejmě i při TacFit certifikaci, protože jsem si zkrátka ani nepřipouštěl myšlenku, že bych z Říma odjel s prázdnou. Taková varianta pro mě prostě neexistovala, zvláště když jsem se na certifikaci poctivě připravoval několik měsíců.

Pilíř č.3 – Sebe-rozmluva

Psychologové již znají účinek sebe-rozmluvy na lidskou psychiku delší dobu. Podle některých studií myslí člověk v rozmezí 1,000 až 5,000 slov za minutu… to znamená, že i když je člověk sám, neustále (v jeho mysli) probíhá čilá komunikace, ačkoliv jde pouze o vnitřní rozhovor. A je asi logické, že čím pozitivnější a povzbuzující takový rozhovor bude, tím pravděpodobněji danou výzvu dokážeme zvládnout. Je proto nutné si uvědomit, že jsme to jen a pouze my, kdo má neustálou kontrolu nad tím, co si myslíme. Jakmile vnitřně tento fakt přijmeme, pak budeme ohromeni, jak úžasný nástroj vlastně máme k dispozici.

Záleží čistě na nás, jestli vnitřní rozhovor použijeme k sebe-zraňování (pochyby, lítosti, komplex z čehokoliv), anebo naopak k růstu (povzbuzení, motivace, dodání odvahy). Pokud byste měli možnost hovořit s nějakým SEALem, pak byste velmi rychle zjistili, že pochybování o sobě samém prostě v hlavě „nevede“, protože takové emoce ničemu nepomohou. Například jeden z absolventů BUD/S kurzu si vzpomíná, jak při nekonečném zvedání klády na ramena, a její pokládání zase zpět na zem, mu v hlavě neustále znělo: „Hele, ta kláda je lehčí, než jsem čekal. Tak nahoru s ní, ať to mám už za sebou.“

A tady se patrně dostáváme k jádru jejich úspěchu – SEAL jednotka nehledá špičkové atlety, ale lidi, kteří mají MYSL špičkových atletů. Pozitivní sebe-rozmluva je jednou z vlastností, kterou tito profíci nepochybně oplývají.

Já si velice často povídám sám se sebou například během dlouhých běhů. Zvláště ve chvílích, kdy si cestu mohu zkrátit. Většinou to probíhá tak, že z jedné strany se ozývá: „Hele zkratka, tak to vezmi tudy, stejně toho už máš plné kecky. Celou trasu dáš třeba hned zítra, dnes ti to prostě nejde, tak to zbytečně nehroť.“ A z druhé strany se poté ozve: “To je velmi lákavá myšlenka. To by tedy znamenalo, že si fakticky zkrátím trasu o…počkej, spočítáme si to přesněji…aha, o celých deset minut. No, to už docela dost, hmmm to stojí za zvážení…“, a zatímco si takto filozofuji, onu zkratku minu a běžím dále, kde se podobná diskuse může opakovat 😉 Výsledkem však je, že uběhnu celou trať a ještě si sám se sebou příjemně pokecám 😉 Mimochodem, právě proto raději běhám sám, stačí mi hlasy v mé hlavě, nechci ještě poslouchat hlasy odjinud 😉

Pilíř č.4 – Kontrola svých emočních reakcí na stres

Jakmile dostanete libovolného člověka do stresové situace, která trvá určitou dobu, dříve či později se u něj začne projevovat některá z instinktivních reakcí (boj – útěk – strnutí). Nikdy to tedy není otázka typu JESTLI, ale KDY.

Vše záleží na intenzitě stresu (vč. typu stresoru i spouštěče), délce působení a na stupni odolnosti konkrétního člověka vůči stresu.

SEALové se v průběhu tréninku cíleně dostávají opakovaně do stresu, aby sami na sobě poznali, jak se ve stresu chovají a mohli včas upravit své chování v okamžiku, kdy na sobě začnou již pozorovat známky nástupu výše uvedených reakcí. V tom okamžiku totiž člověk již nepřemýšlí racionálně, ale jedná instinktivně, což znamená, že se snaží přežít jakýmkoliv způsobem. Je jasné, že takové jednání může opět ohrozit celou misi, nemluvě o jeho spolubojovnících. Během celého výcviku aplikují metodu „očkování stresem“ (o které jsem již psal na našem webu) tak, aby se postupně zocelili a zvládli všechen ten stres, během výcviku a později i během boje.

A tímto máme všechny čtyři pilíře SEAL mentální odolnosti popsané. Ukázalo se, že poté, co byly účastníkům vysvětlené, se jejich úspěšnost zvedla o celých 32%.

 

Technika dýchání 4 x 4

Tato technika je jedna z nejvíce účinných technik kontroly vlivu stresu na naše tělo. Prakticky totožná technika je i například v systému TacFit, zde se nazývá „Tactical breathing“. V systému FAST Defense je tato technika také vyučována, ale pod názvem „Modulation breathing“.

V zásadě jde o nádech nosem na čtyři doby, zadržení dechu na čtyři doby a následně výdech opět na čtyři doby. Někdo doporučuje výdech ústy, já osobně doporučuji na TacFit i FAST Defense seminářích výdech nosem, protože tím preventivně bráníme i možné hyperventilaci (viz můj článek zde). Toto dýchání by vás během 2-4 minut mělo zklidnit dostatečně na to, abyste byli schopni opět racionálně uvažovat.

V případě TacFit systému se tato technika používá na co nejrychlejší zotavení tak, abychom byli schopni opět používat své racionální uvažování k řešení krizové situace a samozřejmě co nejrychleji zklidnit organismus tak, aby byl připraven na další možný intenzivní fyzickou zátěž.

V případě FAST Defense systému používáme tuto techniku pro zklidnění studenta v okamžiku, kdy se při konfliktním scénáři začínají projevovat některé z instinktivních reakcí boj-útěk-zamrznutí (viz můj článek zde). Student je tak relativně rychle schopen opět fungovat na rozumové úrovni a vyřešit konfliktní situaci prostřednictvím svých znalostí a zkušeností. Vzpomínám si v této souvislosti, jak při mém loňském pobytu v Coloradu jsem měl možnost hovořit s několika šerify i vojenskými veterány a všichni potvrdili, že modulační dýchání používali x-krát během akcí či zákroků a také jim často zachránilo život.

A k čemu se používá v případě jednotek SEAL? Vojáci jednotek SEAL (ale i mariňáci a velmi pravděpodobně i další) tuto techniku používají hlavně v případě, kdy se potřebují co nejrychleji zklidnit. Jakákoliv instinktivní reakce by je totiž mohla stát v boji život, a proto je nutné se naučit co nejrychleji zklidnit a jednat na úrovni vědomé, nikoliv instinktivní.

Účastníci BUD/S kurzů tuto techniku používají hlavně před náročnou fyzickou evolucí, například časově limitovaným během, po němž následuje plavání v oceánu a poté absolvování překážkové dráhy. Kdykoliv mají pár vteřin k dobru, či dokonce možnost se zastavit, je právě tato technika dýchání 4×4 velmi doporučována instruktory SEAL k bleskovému zklidnění a…..přípravě na další fyzickou výzvu – evoluci.

Máš plnou moc nad svou vlastní myslí, nikoliv nad vnějšími událostmi. Uvědom si to a nalezneš svou sílu.“ Marcus Aurelius, 161 př.n.l.

Pokračování

Předchozí díl

ZDROJ: Navy SEALS Training Guide – Mental Toughness (Navy SEAL strategies for Mental Toughness and Self Confidence); Lars Draeger; 2013; Special Operations Media; ISBN-10: 0989822907; ISBN-13: 978-0989822909

 
Jarda Kolcun
TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
FAST Defense Global Senior Instructor
Jujutsu instruktor

 

Series Navigation<< SEAL – psychická odolnost – část 4.SEAL – psychická odolnost – část 2. >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *