SEAL – psychická odolnost – část 6.

Přečteno: 2728

Vojáci SEAL nejednají dříve, než je nutné a dokážou vyčkat na správnou chvíli. Mají tak větší šance, že splní svou misi bez ztráty na životech. Svou trpělivost také prokazují i ve chvílích, kdy se učí novým věcem.

Rozumí, že vše chce svůj čas a pokud se jednou naučí nějakou novou dovednost, pak je to dar k nezaplacení. Pojďme se nyní ještě podívat na nastavení mysli u SEALů. To přehledně znázorňuje tento obrázek.

Na BUD/S kurzech jsou často vidět lidé, kteří na první pohled mají všechny nezbytné atributy stát se jednou členy některé z jednotek SEAL. Všechny, kromě jediné – zůstat soustředěni na jeden jediný cíl a to zvláště ve chvílích, kdy jsou například již několik dlouhých hodin v chladné vodě, vyčerpáni, hladoví a nevyspalí. Jsou tam však vidět i na první pohled zcela obyčejní lidé, kteří však procházejí celým kurzem s jedinou myšlenkou v hlavě „zvládli to jiní, zvládnu to i já.“ To jsou „pitbulové“, kteří když se pro něco rozhodnou, tak je jim jedno, že fyzicky jsou na tom třeba hůře než většina ostatních, oni úkol splní, i kdyby na té překážkové dráze měli vypustit duši. Toto nastavení mysli jim pomáhá udělat vše pro to, aby neskončili jako poslední (a tím pádem si celý překážkový okruh zopakovali) Právě takoví lidé pak dokážou celý BUD/S kurz splnit a na konci se stát právoplatným členem jednotky SEAL. Henry Ford kdysi řekl „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“

Historie je plná lidí, kteří dokázali věci, o kterých se do té doby věřilo, že nejsou možné. A pokud se podíváte kolem sebe, pak zjistíte, že jsou i lidé, kteří mají daleko méně znalostí, než máte vy a přesto nějakým způsobem uspěli. Myslete na to, až o sobě opět budete chtít pochybovat.

Zeptejte se proto sami sebe:

  • Co je mým cílem? Čeho chci dosáhnout?
  • Jak důležité to pro mne je?
  • Jsem ochoten tomu věnovat 100% svého úsilí a vyřešit všechny překážky, které se mohou vyskytnout?
  • Znám jiné lidi, kteří již dosáhli podobného cíle a mohou mi tak pomoci jako rádce či učitel?
  • Jaký mám plán ke splnění vašeho cíle?
  • Co jsem pro to již udělal?

Tyto otázky by vám měli pomoci si udělat jasno ve vašich cílech a poté se s pitbulí urputností vydat k jejich splnění. Již znáte techniky (čtyři pilíře), již víte, že skutečně fungují, není tedy žádný důvod dále otálet.

Jasné cíle – stanovte si zcela jasné cíle. Nikoliv „chci být šťastný“, ale přemýšlejte nad tím, co vás udělá šťastným. Dům, auto, nová práce…Pak popřemýšlejte nad možnostmi řešení (pozor, hovořím o možnostech řešení, nikoliv o seznamu důvodů, proč to právě teď nejde). Metoda SMART stanovení cílů je funkční i v tomto případě.

Příprava a akce – nečekejte až do jara, až budou děti starší, až, až, až, protože se jednak velmi pravděpodobně objeví jiné překážky, pardon výzvy, a jednak se může stát, že až to vše pomine, vy už budete ležet na smrtelné posteli…Proto konejte. Teď.

Sebejistota – nastavte si podobný způsob myšlení, jako mají SEAL – „tohle zvládnu“ a uvidíte, jak zvládáte jednu výzvu za druhou a s úsměvem na rtech.

Kontrolujte svůj strach – už víte, že lidské tělo je naprogramované reagovat určitým způsobem na strach. Pokud dokážete svůj strach kontrolovat, pak dokážete kontrolovat i své tělo.

Kontrolujte své myšlenky – kdysi jsem četl, že až 80% myšlenek průměrného člověka jsou negativní. Nebuďte průměrným člověkem a kontrolujte své myšlenky. V okamžiku, kdy se objeví jakákoliv pochybnost, vyměňte ji za pozitivní motivační myšlenku.

Vše výše uvedené sestavte do funkčního celku – tak jako tělo není soubor izolovaných orgánů, funkcí a svalů, tak ani psychická odolnost není pouze jedna či druhá vlastnost. Je to harmonický celek, který se navzájem podporuje a pokud posílíte jednu část, automaticky se posílí o ostatní.

Kdo, když ne já? Kdy, když ne teď?“ Hillel, 50 př. n.l.

 

KONEC

ZDROJ: Navy SEALS Training Guide – Mental Toughness (Navy SEAL strategies for Mental Toughness and Self Confidence); Lars Draeger; 2013; Special Operations Media; ISBN-10: 0989822907; ISBN-13: 978-0989822909

 
Jarda Kolcun
TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
FAST Defense Global Senior Instructor
Jujutsu instruktor
Series NavigationSEAL – psychická odolnost – část 5. >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *