SEAL – psychická odolnost – část 2.

Přečteno: 3020

Asi nejznámější část přípravného kurzu do jednotek SEAL je tzv. „pekelný týden“. Jde o neskutečně vyčerpávající záležitost, kdy jsou kandidáti na nohou prakticky nonstop po dobu pěti a půl dnů.

Během této doby běhají, plavou, pádlují na malém člunu na rozbouřených vlnách chladného Pacifiku a absolvují neustále dokola stále náročnější překážkové dráhy. Za celý týden naspí maximálně čtyři hodiny. Instruktoři během pekelného týdne využívají všechny dostupné stresory, jako je počasí (chladná voda), fyzická únava, nedostatek spánku i hlad. Tato kombinace dotlačí kandidáty na samý kraj jejich fyzických i psychických sil. Není divu, že ¾ z nich to pak vzdají.

Již po několika dnech jsou kandidáti tak dezorientovaní, že netuší, který den v týdnu vlastně je a jejich hlas zní jako hlas ze záhrobí. Některé části jejich těla prakticky neustále krvácí z neustálého kontaktu s mokrým pískem, který se dostane úplně všude.

Během této fáze mají kandidáti často i halucinace, jež jsou výsledkem nedostatku spánku. Právě tady se ukazuje zkušenost instruktorů, kteří pozorně hlídají chování kandidátů a mohou tak včas přivolat lékařskou pomoc, aby nedošlo k vážným zraněním.

Cílem této části je, kromě prověření jejich odhodlání stát se SEALem, také ukázat kandidátům, co všechno mohou dokázat, pokud ovšem mají srdce bojovníka. Kandidáti si také ověří sami na sobě, jak se v takovém stavu chovají, což jim pak v boji významně pomáhá.

Mnoho z nich také dodává, že to, co zažili během pekelného týdne, pak nezažili při žádné skutečné bojové akci. Tato myšlenka jim poté hodně pomohla přežít i skutečně vážné situace, protože si v takových chvílích neustále dokola opakovali, že když dokázali tehdy přežít pekelný týden, pak tohle přežijí také…a skutečně to i nakonec přežili a vrátili se domů živí a zdraví.

V předchozím díle jsem se zmínil, že veškerá cvičení jsou organizována jako závod, což znamená, že kdo vyhraje, má zhruba patnáct minut spánku, anebo možnost přijít se ohřát k ohni, zatímco ti, co prohrají, jsou nemilosrdně potrestáni. Například absolvováním celého okruhu ještě jednou….

BUD/S kandidáti se často mylně domnívají, že celý kurz je hlavně o fyzické síle a výdrži. Později však zjistí, že nikoliv svaly, ale hlava, respektive jejich srdce bojovníka, rozhodne, jestli se jednou stanou hrdými členy některé z jednotek SEAL.

Je také pravda, že jakmile však kandidáti dokáží zvládnout pekelný týden, pak již drtivá většina z nich zvládne i zbytek kurzu, včetně kvalifikačního SEAL tréninku.

Jak je tedy chápána psychická odolnost u jednotek SEAL? Neexistuje nějaká všezahrnující definice. Mentální odolnost může znamenat něco jiného u sportovních psychologů, vojáků, či obchodních manažerů, nicméně jsou zde určité společné znaky a principy pro všechny.

U vojáků se vyžaduje, aby dokázali zůstat co nejklidnější ve válečné vřavě, zvláště v případě, kdy jim jde již přímo o život. Problematiku stresu v boji jsem obšírněji popsal například v cyklu článků Kapitoly o zabíjení, a proto se tomuto tématu zde již nebudeme dále věnovat.

Pro sportovce je mentální odolnost schopnost vydržet nekonečné tréninky a zvládnout i závod, který často může rozhodnout o jeho další budoucnosti. Pro manažery, zvláště ty vysoce postavené, je mentální odolnost hlavně o výdrži pracovat 14-17 hodin denně, přijímat rozhodnutí, která následně ovlivní život stovek i tisíce jiných lidí a za to vše přijímat svou osobní zodpovědnost.

Dr. Jim Loehr, sportovní psycholog, který působí v Human Performance Institute, definoval mentální odolnost takto: “Mentální odolnost je schopnost konzistentně využívat svůj talent a dosahovat nadprůměrných výsledků, ať již jsou vnější podmínky jakékoliv. Je to o rozvoji vaší mysli takovým způsobem, aby vždy byla na vaší straně. Mysl musí pracovat ve váš prospěch a nikoliv proti vám.“

Pokud si představíte psychicky zoceleného člověka, pak je to takový člověk, který dokáže věci, jež by průměrný člověk nedokázal. Například uběhne delší vzdálenost, zvládne mnoho aktivit v jednom dnu, apod. a to vše navzdory jakýmkoliv vnějším podmínkám (nemá nohu/ruku, bydlí daleko, má čtyři zaměstnání, atd.) Takový člověk si za všech okolností zachovává optimistický pohled a zůstává plně soustředěn na svůj cíl (zvítězit v závodě, zvládnout zkoušky…) ať už se situace kolem něho mění jakkoliv. Psychická odolnost je také o tom zůstat motivovaný, i když se nám právě nedaří, udělali jsme nějaké chyby, máme špatné výsledky, jsme vyčerpaní, případně bojujeme s vážnou nemocí, atd.

Tím chci říci, že i když jsou všichni SEALové psychicky zocelení, neznamená to, že se musíte stát SEALem, abyste byli podobně psychicky odolní. Jak hezky řekl jeden z absolventů pekelného týdne: „Myslím, že psychická odolnost je pouze o tom, aby člověk porazil všechny negativní myšlenky, které mu radí, aby to vzdal.“

Dalším důležitým faktem je přímá spojitost mezi fyzickou kondicí a psychickou odolností. Pokud nemáte dobrou fyzičku je dosažení psychické odolnosti velmi náročné. A naopak. Absolventi BUD/S kurzu často uvádí právě psychickou odolnost jako klíčovou v jejich úspěšném absolvování pekelného týdne. Často jsou mezi absolventy vidět lidé, kteří ani zdaleka nemají takovou muskulaturu, jako ostatní a přesto dokázali vše zvládnout.

Klíčem tedy není fyzická kondice, ale motivace, která je „pohonem“ vaší psychické odolnosti. Zajímavé pak je, že vlastnosti psychické odolnosti se následně příznivě projeví i v jiných oblastech života. Například mnoho bývalých SEALů se velice dobře uchytili i v soukromém podnikání, protože měli motivaci a neotřesitelnou víru ve své schopnosti zvládnout vše, co si usmyslí. Koneckonců, pokud někdo zvládne pekelný týden, pak zcela jistě zvládne i podnikat 😉

Psychologové z Naval Special Warfare Command studovali chování a společné znaky absolventů BUD/S kurzu a podařilo se jim identifikovat několik principů a technik, které tito lidé intuitivně používali. Zajímavé je, že se jedná prakticky o totožné techniky, které využívají i olympijští sportovci, ale i profesionálové v jiných oborech. Vydefinovali tak čtyři základní techniky, které pojmenovali „Čtyři pilíře“ a které zásadně zvýší vaši psychickou odolnost, pokud je ovšem budete pravidelně a často cvičit.

Pilíř č.1 – Nastavení cílů

Psychologové přišli na to, že prakticky všichni úspěšní absolventi BUD/S kurzů si jasně na počátku řekli, čeho chtějí dosáhnout a následně si stanovili tzv. „pod-cíle“ pro každý den, hodinu, minutu. Vysvětlím blíže. Pokud se znovu podíváte na celou délku BUD/S kurzu, pak hovoříme o několika velice náročných měsících, což je zvláště na začátku kurzu nepředstavitelná doba. Místo toho, abyste si tedy řekli, že chcete zvládnout BUD/S kurz, nebo zvládnout třeba jen celý 90 minutový překážkový okruh, soustřeďte se spíše na nejbližší událost. Mezi tyto krátkodobé cíle patří například:

  • vydržet do oběda
  • uběhnout ještě jedno kolečko
  • vydržet plavat ještě jednu minutu
  • zvládnout to ke břehu / k další překážce
  • udělat ještě tři kliky (z celkových 50 opakování)
  • postavit se…

Tím, že se soustředíte na tu nejbližší následující aktivitu a následně ji i zvládnete, získáte tolik potřebné povzbuzení (OK, zvládnul jsem to, jsem fakt dobrej. Teď jdeme na další překážku). Vyhnete se tak například následujícím negativním myšlenkám: „Sakra, my jsme teprve začali a já už jsem neskutečně unavený. Zvládnout další hodinu běhu je bez šance, tohle prostě nemůžu dokázat…“

Vybavuji si své vlastní zkušenosti z instruktorské certifikace v TacFit systému v Římě. Už v polovině prvního dne mě tak bolelo celé tělo, že jsem měl problém se i postavit, natož zacvičit další TacFit HIIT protokol. Vzpomínám si, jak jsem tehdy cíleně vypnul všechny negativní myšlenky (když tak nad tím přemýšlím, tak jsem vypnul všechny myšlenky 😉 tím, že jsem se soustředil na nejbližší cvik, který mám „právě teď a tady“ provést. Zapnul jsem autopilota a začal cvičit. Po skončení jsem si pogratuloval ke splnění cíle a řekl si, že dám ještě další cvik. A tak neustále dokola až do konce druhého dne, kdy jsem si večer uvědomil, že mám za sebou i certifikační protokol a je konečně konec. Pocit k nezaplacení 🙂

Právě tato technika pomůže člověku zvládnout i velmi náročnou výzvu tím, že si ji „rozkouskuje“ na mini-výzvy a ty následně bude plnit. Krása této techniky spočívá v tom, že je možné ji aplikovat prakticky ve všem, do čeho se pustíte. Ať už jde o sport, práci či váš život. Zvládnout se dá totiž vše, co si usmyslíte. 🙂

Pokračování

Předchozí díl

ZDROJ: Navy SEALS Training Guide – Mental Toughness (Navy SEAL strategies for Mental Toughness and Self Confidence); Lars Draeger; 2013; Special Operations Media; ISBN-10: 0989822907; ISBN-13: 978-0989822909

Jarda Kolcun

TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
FAST Defense Global Senior Instructor
Jujutsu instruktor
Series Navigation<< SEAL – psychická odolnost – část 3.SEAL – psychická odolnost – část 1. >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *