Proč nenosit boty?

Přečteno: 3723

Zatímco v předchozím díle jsme si řekli něco o jakési úchylné potřebě lidstva měnit něco, co příroda tak nádnerně a genialně zkonstruovala, v tomto díle se již budeme naplno věnovat problematice bot a bosé chůzi.

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že boty nejsou normální. Ano, jsou běžné, protože jsou široce používané ve společnosti, ale rozhodně nejde o nic normálního, či dokonce zdravého. V drtivé většině jsou navíc boty podřízené módním trendům, které jsou velmi často VELMI výrazně odlišné od představy zdravého chodidla.

Zajimavé je, že na škodlivost nošení bot se upozorňovalo již více jak před sto lety. V American Journal of Orthopedic Surgery vyšel v roce 1905 článek o tom, že pánské polobotky nevhodně deformují palce, což následně vede k postižení zvaném hallux vagus (palec je nepřirozeně vbočený k ostatním prstům nohy). Výsledkem takové deformace chodidla jsou pak bolesti v kloubu palce a často nevratné artritické změny těchto kloubů.

Poznámka na okraj – jelikož je tento cyklus určen běžným lidem, budu se záměrně snažit zjednodušovat některé lékařské termíny tak, aby byl článek nejen čitelný, ale i co nejvíce srozumitelný. Právě proto se zde neobjeví například „oblast metatarzofalangového kloubu palce”, ale pouze “bolesti v kloubu palce“ s tím, že koho tato problematika zajímá více, má zde již dostatek údajů k tomu, aby věděl, kam jít dál. Věřím, že tento přístup vám také vyhovuje 😉

Chodidlo je v botě jako v inkubátoru. Bohužel je tento inkubátor obýván ještě dalšími společníky – bakteriální a houbové infekce. Mezi nejběžnější onemocnění je tzv. atletická noha (tinea pedis) či plíseň na nehtech (toenail fungus). Je zajimavé, že bosí chodci těmito potížemi vůbec netrpí, stejně tak jako se podobné problémy neobjevují na našich rukách, které jsou fakticky neustále odkryté a přitom přicházejí do styku s různými věcmi.

Podle studií provedených v USA, těmito nemocemi trpí více jak 70% Američanů. Prostředí v botě je většinu času vlhké, tmavé a velmi teplé. To znemožňuje tělu se přirozeně ochladit, vysušit, nemluvě o tom, že toto prostředí velmi snižuje možnost těla produkovat přirozený olej a antibiotika, která by jinak podobné plísně a bakterie (Staphylococcus, Pseudomonas) ničila. Asi nemusím ani zdůrazňovat, že nošení obuvi ani není hygienické, stačí si po celodenním nošení podobné boty čichnout a víte o čem mluvím. Teplota v botách může dosáhnout až 49°C, což je pro výše uvedené infekce ideální prostředí…

Podle další studie provedené v USA, se ze 44 dětí, které musely navštívit chirurgickou ambulanci kvůli poraněním chodidel (zabodnutý cizí předmět, apod.) jich 28 mělo stafylokokovou a 12 dětí pseudomonovou infekci. A ačkoliv role nošení bot v tomto hrála malou roli, je zajimavé zmínit, že ačkoliv stafylokovou infekci měly děti chodíci bosé i v botách v poměru 13:15, žádné z bosých dětí nemělo pseudomonas infekci.

A bohužel tak, jako boty pomáhají růst těm „škodlivým bakteriím“, tak i zabraňují růst těm „dobrým“, které mají vliv na naši náladu, úroveň stresu a imunitní systém. Právě proto hodně podiatrů doporučuje chodit bosý co nejčastěji, protože kromě toho, že budete mít nohy v suchu a dýchající na sluníčku, se dostanete i do lepší nálady a samozřejmě to nastartuje i váš imunitní systém. Jenže jediné místo, kde je společensky akceptované chodit bosý, jsou veřejná koupaliště či lázně, šatny na převlékání, kde výskyt výše uvedených infekcí je několikanásobně vyšší a protože naše nohy jsou již předtím výrazně oslabené, pak si velmi často z podobných míst odnášíme více, než jsme chtěli….

Na závěr jen takové menší zamyšlení – když západní civilizace oplývá nejmodernějšími postupy, jak si zpříjemnit a prodloužit život, proč primitivní kmeny dosud nepřevzaly aspoň nošení bot?

Jarda Kolcun

Nadšený nelipot 🙂

 

Předchozí a příští díly:

 

Zdroje:

The Barefoot Book – 50 great reasons to kick off your shoes; Daniel Howell, PhD; Hunter House Publishers; 2010; First Edition; ISBN 978-0-89793-554-8

Barefoot Walking – Free your feet to minimize impact, maximize efficiency; michael Sandler and Jessica Lee; Three Rivers Press New York; 2013; First Edition; ISBN 978-0-307-98591-0

Proprioception – Making sense of barefoot Running; Lee Saxby; Terra Plana Intrernational; 2011; vivobarefoot.com

Stručný výtah z Metodiky turistiky naboso; Mgr. Igor Slouka; volně ke stažení na boskynaboso.cz

…a vlastní zkušenosti s během i chůzí naboso (ano, přesně v tomto pořadí 😉

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *