Bosá chůze a ženy a muži

Přečteno: 1862

V předchozím díle jsme si řekli, proč chodit a běhat naboso a ukázali jsme si i kultury po celém světě, které bosou chůzi praktikují dodnes. Dnes se již podíváme podrobněji na dopad nošení bot pro ženy i muže. Další díl pak věnujeme celý problematice bot a bosé chůze u dětí.

Kapitola první – ženy

Záměrně začnu nejdříve ženami, protože tam obuvnický průmysl, ale i Holywood, napáchal asi největší škody. Seriály jako je například Sex ve městě, propagují vysoké podpatky jako sexy a úžasnou záležitost, ale bylo by zajimavé vidět, jak taková ženská noha bude ve stáří vypadat a jaké zdravotní potíže bude její majitelka asi mít.

Je důležité si uvědomit, že těžiště těla se díky podpatkům posouvá více dopředu, což tělo musí nějakým způsobem vyrovnat. Následné pokusy o vyrovnání a nabytí rovnováhy se projeví jak ve změněné poloze pánve, tak i celé páteře. Například 3cm podpatek vychýlí tělo o cca 10°, což si vyžádá drobné upravy polohy těla od kotníku výše. Pánev se vychýlí o 10-15° a díky tomu se zadek vyšpulí o více jak 25%. To následně vede k tomu, že se hrudník více vypne vpřed, aby vyrovnal tělo a opticky tak žena vytrčí svá prsa. A máme sexy postavu…jenže za jakou cenu….

Na tomto obrázku je velmi názorně vidět, jak se těžiště postupně posouvá se zvyšujícími se podpatky. Navíc zde vidíte i rozložení váhy mazi špičkou a patou. Ale to není vše, co je z obrázku možné vyčíst: podívejte se také, jak zvedající se pata postupně zvyšuje napětí lýtkového svalu (což může být sexy, ale rozhodně to není zdravé, protože lýtkový sval se tím postupně zkracuje a žena bude mít problém nejen s lýtkovým svalem, ale i s achilovkami), zatěžuje klenbu a zvedá prsty do hyperextenze. Při dlouhodobém nošení pak má žena problém mít prsty u nohou přirozeně položené na zemi. A to jsme ještě nezmínili kotník, který je tak fakticky neustále také v hyperextenzi (nataženém stavu).

Takže si pojďme shrnout, co vše jsme vlastně tělu provedli tím, že jsme si vzali boty na podpatku:

  1. Zvednutím paty jsme dostali kotník do extenze (trvající většinou několik hodin) a achilovka se zkracuje (čím vyšší podpatky, tím časem kratší achilovka)
  2. Prsty se dostaly neustálé extenze, díky čemuž se jejich flexory budou časem oslabovat právě na úkor zkrácených extenzorů. Výsledkem pak budou potíže nechat prsty volně položené na zemi (obrázek A níže).
  3. Úloha klenby jako tlumičů nárazů při došlapu je vyřazena díky posunutému těžišti.
  4. Lýtkový sval se dostal do flexe a při dlouhodobějším nošení vysokých podpatků dojde k jeho zkrácení.
  5. Kolena se musí také přizpůsobit změně těžiště. Tlak na vnotřníkolenního kloubu se zvýší o více jak 23%, což vede v dlouhodobějším měřítku k artróze kloubu.
  6. Pánev se posunula vzad tak, aby vyrovnala změnu těžiště –> vytrčený zadek
  7. Hrudník se posunul více vpřed, aby dále vyrovnal změnu těžiště –> vytrčené prsa
  8. Jak pánev a tak hrudník tak následně ovlivní i postavení páteře, jak je také vidět na dalším obrázku.

Dalším velkým problémem u žen je tzv. hallux valgus (vbočený palec), který je výsledkem nošení úzkých lodiček (obrázek B a C). Jelikož se budeme touto problematikou více zabývat v kapitole věnované mužům, zůstaneme u konstatování, že vbočený palec je znám i u žen.

Podle statistik má k tomu všemu více jak 88% žen menší boty, než by mělo mít. Protože v nich noha vypadá lépe? A opět je otázka zdraví potlačena na úkor módního výstřelku.

Je nutné si uvědomit, že lidské chodidlo obsahuje skoro 25% všech kostí lidského těla. To není náhodou. Naše chodidlo se rozvíjelo po miliony let a muselo reagovat na různé změny povrchu a jiné výzvy, které před něj evoluce postavila. Vysoké podpatky jsou však dosti velkou výzvou se kterou se chodidlo hned tak nevypořádá, zvláště když se módní styl mění tak často….

A vrátit pak celé tělo do přirozeného zdravého stavu bude hodně náročný a dlouhý proces. Když teď nad tím ženy popřemýšlíte, skutečně to za to stojí? Věděli jste, že více jak 60% lidí trpících artrózou kolen jsou právě ženy? Chcete se také stát členy tohoto klubu?

Kapitola druhá – muži

U většiny mužů nošení vysokých podpatků nehrozí, i přesto však nošení obuvi je vážný problém, který se projevuje všemožnými plísněmi nohou, vbočeným palcem (hallux valgus), atd. Hodně mužů je nuceno v rámci svého výkonu povolání nosit polobotky, které nejen, že nejsou příliš „vzdušné“, takže jsou ideálním místem pro různé plísňové a bakteriální onemocnění, ale deformují i prsty a celé chodidlo. Většina výrobců obuvi se snaží o takové polobotky, které mají úzký profil většinou zakončený do špičky.

 

Tak ale naše chodidlo nevypadá, že? Takže místo, aby se upravila obuv, diktuje móda člověku, jak má vypadat chodidlo. Těsné polobotky navíc znemožňují funkci klenby jakožto tlumiče nárazů při došlapu, čímž trpí jak kotníky, tak i kolena, kyčle a samozřejmě i celá páteř. Nesmíme také zapomenout na ponožky, které muž většinou pořídí „za pár kaček“ a pak se diví, že jeho obuv páchne již po několika hodinách nošení. Nemluvě o tom, že ani ponožky příliš nepomáhají snížit teplotu chodidla v botě. Takže tu máme chodidlo, které je namačkané do úzké polobotky, v ponožce, která je za chvíli vlhká, čímž se zvyšuje riziko puchýřů, ale i různých plísňových a bakteriálních infekcí, nemluvě o zápachu…..

A i přesto to není všechno – většina polobotek má pevnou tvrdou podrážku, takže chůze pak připomíná stepařské kroky. „Klap“ a na zemi dopadla pata, „lopp“ a na zem dopadlo i chodidlo. Žádné odpružení, měkké navalení, či došlap na přední část chodila, což by umožnilo využití přirozených mechanismů lidského chodidla pro jemný došlap. A když si vezmete, že průměrná váha mužských bot je přibližně jeden kilogram (dámské boty jsou o něčo lehčí), pak při průměrném počtu 6,000 kroků za den vaše nohy zvednou….nu to si již dokážete spočítat jednoduše sami, že?

Těsné polobotky také ovlivňují polohu prstů, které tlačí k sobě. Nejvíce to odnáší největší prst – palec a výsledkem pak je tzv. vbočení palce (hallux valgus), což je v současnosti velmi běžné onemocnění. Při něm je palce tlačen k ostatním prstů do strany tak, že nakonec dochází ke změně umístění souvisejících šlach, ale i kloubů a vnitřní rotaci palce. Asi nemusím podotýkat, že se jedná o velmi bolestivou záležitost. Léčba pak trvá hodně dlouho. Při ní se lékař postupně snaží vrátit kloub a šlachy palce do původní polohy. K tomu využívá různé meziprstní korektory a ortopedické vložky. Pokud se však tato léčba nekombinuje s fyzickou aktivací chodidla a souvisejícími fyzioterapeutickými cvičeními, pak má jen krátkodobý účinek. A ta nejzávažnější forma již vyžaduje chirurgickou operaci.

Jarda

Nadšený nelipot 🙂

Předchozí a příští díly:

Zdroje:

The Barefoot Book – 50 great reasons to kick off your shoes; Daniel Howell, PhD; Hunter House Publishers; 2010; First Edition; ISBN 978-0-89793-554-8

Barefoot Walking – Free your feet to minimize impact, maximize efficiency; michael Sandler and Jessica Lee; Three Rivers Press New York; 2013; First Edition; ISBN 978-0-307-98591-0

Proprioception – Making sense of barefoot Running; Lee Saxby; Terra Plana Intrernational; 2011; vivobarefoot.com

Stručný výtah z Metodiky turistiky naboso; Mgr. Igor Slouka; volně ke stažení na boskynaboso.cz

…a vlastní zkušenosti s během i chůzí naboso (ano, přesně v tomto pořadí 😉

 

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *