Proč je dobré si vést tréninkový deník

Přečteno: 2403

Čím to je, že se mi nedaří se zlepšit? „Jak dosáhnu lepších výsledků v tréninku?“ „Můžu být přetrénovaný a třeba jen potřebuji přestávku?“ Někteří cvičenci věnují svou pozornost nejen fyzickému tréninku, ale také jeho mentální části. 

Jasně definovaný cíl na začátku tréninku je dobrým začátkem. Nicméně by bylo hloupé se domnívat, že tento cíl zůstane nezměněn po celou dobu tréninkové sezóny. Ostatně, je to podobné jako v případě podnikání, kdy si na začátku nastavíte obchodní cíle, ale tyto poté pravidelně revidujete a upravujete tak, jak se mění situace na trhu, a jak vám určité metody podnikání fungují. Cílem této aktivity je zlepšit výkon podniku, anebo v našem případě výkon našeho těla. Záznam výsledků tréninků spolu s výživovým deníkem nám významně může zlepšit rozeznat chyby v našem systému tréninku. A nejenom to, umožní nám to stát se rychlejším, silnějším a zlepšit svou techniku cviku. Revidováním minulých záznamů můžeme i zjistit, kde jsme přehnali své tréninkové dávky a díky tomu došlo k přetrénování. A samozřejmě nás to naučí hodně věcí o nás samých, o našem egu, které nás občas žene dopředu rychleji, než si tělo může dovolit. Toto platí zvláště v případě protokolů systému Tacfit.

Důvody, proč si zaznamenávat vést svůj tréninkový deník

  • Pomáhá nám identifikovat určité vzorce v tréninku a spolu s nimi i výsledky, které tyto vzorce přináší. To následně pomůže vybrat ten tréninkový přístup, který přinesl nejlepší výsledky. Jde například o nejlepší čas pro trénink (ráno/večer, apod.), optimální jídlo před tréninkem, apod.
  • Nastartuje motivaci. Když víte, že si své výsledky musíte zapsat, a že následně uvidíte svůj pokrok za poslední období, tento fakt vám dodá sílu pokračovat v tréninkové jednotce (protokolu), dokud ji nedokončíte.
  • Zvyšuje sebedůvěru ve vlastní schopnosti. Spolu s nadcházející soutěží/certifikací či jakoukoliv jinou událostí, na kterou se připravujete, vám může pohled na váš tréninkový záznam dodat potřebnou jistotu, že jste pro vítězství udělali maximum.
  • Zlepšuje soustředění. Občas se může stát, že zapomenete, proč vlastně tak tvrdě trénujete. A právě záznam vašeho tréninku vám pomůže si vše znovu uvědomit a nalézt v sobě další sílu pokračovat.
  • Pomáhá zabránit přetrénování. Tím, že si budete analyzovat nejen dosažené výsledky, ale i pocity při tréninku (únava, nervozita, apod.), můžete včas identifikovat symptomy přetrénování a místo aktivního tréninku se věnovat aktivnímu odpočinku.
  • Pomáhá regulovat vytyčené cíle, monitorovat vlastní motivaci, apod. Tím, že budete systematicky pracovat na naplnění svých cílů, které jste si vytyčil v dlouhodobém měřítku, včas rozeznáte zkratky, které by se mohly nabízet, ale v celkovém pohledu vás jen zpomalí. Například budete mít tendenci přejít na více fázový trénink v domnění, že zrychlíte svůj pokrok, apod. Nebo přejdete na náročnější formu protokolu, protože se domníváte, že jste připraveni, ačkoliv vaše záznamy tomu nenasvědčují.
  • Prostředek k další analýze. Tím, že si pečlivě vedete svoje tréninkové záznamy, můžete si stanovit budoucí cíle, které odpovídají vašemu tempu rozvoje.
  • Během tréninku máme „dobré chvíle“ a „špatné chvíle“. Tento cyklus se pravidelně opakuje a právě vedení svých záznamů vám pomůže odhalit jeho periodicitu.

V minulosti bylo se sportovci provedeno několik výzkumů, aby se zjistil vliv pravidelného monitorování svých výkonů. Ukázalo se, že sportovci, kteří si vedou svůj tréninkový deník, dosahují řádově lepších výkonů, protože nad svými tréninky přemýšlí, vybírají si nejlepší strategie, které jim přesně vyhovují a hledají optimální způsoby, jak se připravit na soutěž, či cokoliv jiného. Samozřejmě, že je možné, aby tyto tréninkové deníky za ně vedl jejich trenér, ale právě výše zmíněné výzkumy ukázaly daleko lepší výsledky, pokud si deníky vedli sami sportovci. Standardní tréninkový deník by tedy měl obsahovat například následující položky:

  1. Čas tréninku
  2. Místo tréninku
  3. Detaily (protokol, vzdálenost, počet opakování, použité cviky a váhy,…)
  4. Osobní postřehy, jak se trénink vydařil
  5. Hodnocení úsilí vydaného během tréninku
  6. Hodnocení dopadu na svaly (mírná bolest, velká bolest, natažení svalů, apod.)
  7. Jídlo před/po tréninku
  8. Kvalita odpočinku/spánku před tréninkem
  9. Hodnocení zatížení (množství energie vydané během tréninku)
  10. Hodnocení stresu během tréninku
  11. Hodnocení jistoty během cvičení / čistoty techniky
  12. Stupeň motivace
  13. Identifikace myšlenek, které nás během tréninku oslabovaly
  14. Pocity před/po tréninku

Obecně řečeno je vedení tréninkového deníku prospěšné pro všechny, kteří se věnují jakémukoliv sportu ať už profesionálně nebo jen rekreačně. V TacFitu máme podobný, velice zjednodušený, tréninkový deník/záznam v každém protokolu i speciálním programu. Pomáhá nám sledovat rozvoj pomocí tří subjektivně (TED Compass) a jednoho objektivně měřitelného kritéria tréninku. Tacfit má navíc přesně definovaná kritéria pro postup na vyšší level, čímž umožňuje plánování jak krátkodobých, tak i střednědobých a dlouhodobých cílů. Je také důležité zmínit, že tento aspekt pomáhá nejen cvičenci samotnému, ale i jeho trenérovi, který tak může posoudit pokrok a případný postup do pokročilých skupin v tom kterém sportu. Pokud se tedy chcete zlepšit ve sportu, kterému se věnujete, zkuste si vést tréninkový deník. Budete překvapení informacemi, které z něho následně vyčtete 🙂

Zdroj: Journaling the Journey: Keeping a training log a TacFit metodika tréninku

Jarda Kolcun

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *