Ať už musíte čelit obrovskému útočníkovi, vysokému riziku anebo hledat určitý dům v nějaké zaprášené sluncem pražící zemi na Blízkém Východě, existuje několik možností, jak svou mysl připravit na stres. Někteří tomu říkají „vyšilovat“, anebo „začít magořit“. Psychologové tento stav nazývají „stupeň vzrušení“. Hmmmm, zvláště tím poslední termínem si tak jistý příliš nejsem. Jen si představte, že se vás někdo zeptá, jak se cítíte v těchto situacích a vy byste odpověděli „jsem vzrušen?“ Používejme proto spíše termín „vyšilovat“.
Ale ať už začneme nakonec používat jakýkoliv termín, vyšilování je klíčem k tomu, abyste dostali svůj organismus na správnou provozní teplotu. Zde je několik způsobům, jak toho dosáhnout.
Vybrané asociace
Toto je termín z psychologie a fakticky znamená být podobný někomu, kdo již v požadovaném stavu je. V tomto případě chcete být stejně vyšinutí, vzrušení, připravení na nebezpečí jako ti hlasití, přehnaně gestikulující osoby, kterým byste se jinak zdálky vyhnuli. Dobrý učitel, trenér, seržant či kapitán (mužstva) ví přesně které slova, která neverbální gesta použít, aby vás dostali do stavu, kdy jste připraveni zvládnout náročný úkol.
Spouštěče – slova
Osobně využívám často tuto metodu pro zklidnění, ale i pro nabuzení. Odvážím se svěřit vám slova, která používám já. První slovo je „potopit se“ a pomáhá mi to se zklidnit v neuvěřitelně krátkém čase. Pro nastartování mého ducha používám slovo „samuraj“. Bojovým uměním se věnuji skoro 50 let, takže toto slovo má pro mě velice silný emocionální náboj. Viděl jsem mnoho samurajských filmů, ukázek, výstav a četl mnoho knih na toto téma. Když si tedy pomyslím na slovo samuraj, probouzí to ve mně bojovníka s mimořádnými znalostmi a schopnostmi, který je připraven vykonat to, co je potřeba. Slova mají význam. Vhodně zvolené slovo probouzí psychologické síly v člověku a vyvolávají emoční, ale i fyzickou odezvu. Krátce řečeno – správně zvolené slovo vás nabudí.
Spouštěče – obrázky, fotky
I v tomto případě hovořím o mentálních obrázcích, říkejte jim například vnitřní film, pokud chcete, které ukazují, jak danou činnost provádí bezchybně. Pokud se například snažíte zlepšit ver svém sprintu, můžete si sami sebe představit jako geparda běžícího savanou. Pokud se chcete naučit rychle tasit, představte si například sebe sama jako Boba Mundena, který dokáže vytasit, střelit, zasáhnout cíl (někdy i dva cíle) a vrátit pistoli do pouzdra během oka mžiku. Doslova. Pokud si nechcete představovat geparda, představte si nějakého skvělého sportovce nebo bojovníka, kterého obdivujete. Může to být i například kolega sloužící s vámi na hlídce, který oplývá všemi vlastnostmi bojovníka, které byste rádi získali i vy.
Fyzické zahřátí, rozcvičení
Tato metoda je asi nejvhodnější pro bojovníky, ale pro policisty či vojáky je těsně před akcí dosti komplikovaná. Během mých hodin sebeobrany používáme stále stejnou rozcvičku. To zároveň slouží jako jakýsi most mezi každodenní prací či školou a časem stráveným v dojo. Cviky na uvolnění a zklidnění jsou v bojových uměních dosti specifické. Ale i policisté či vojáci se mohou krátce rozhýbat, a pokud by někdo měl jakékoliv řeči, stačí říci, že vás trápí záda či ramena a potřebujete je maličko rozhýbat. Je zkrátka potřeba vědět, že mysl a tělo propojené jsou. Takže když nabudíme tělo, mysl se přidá.
Výroky posilující sebedůvěru
Mnoho bojovníků používá i tuto metodu. Šeptají si své mantry, křičí je nahlas celému světu, nebo si je pouze přehrávají ve své mysli, jen aby povzbudili svého ducha.
- – „Teď odvedu ten nejlepší výkon…“
- – „Jsem připraven…“
- – „Tak pojďme na to…“
- – „Cítím se dobře…“
- – „Jsem silný…“
- – „Jsem odvážný…“
- – „Vím, že to zvládnu…“
Když si budete tvořit svou mantru, vždy používejte pozitivní způsob. Neříkejte tak „nejsem slabý“, protože vaše podvědomí má tendenci ignorovat negativa a zafixuje si pouze slovo „slabý“. Takže pak slyší pouze „jsem slabý“. Místo toho si říkejte „jsem silný“.
Přeměna zlosti
Toto je dosti diskutabilní metoda. Její příznivci tvrdí, že vás zlost dokáže správně nabudit a optimálně připravit vaši mysl. Odpůrci však říkají, že jediné, čeho dosáhnete, bude napjaté tělo a agresivní způsob myšlení. Osobně jsem přišel na to, že u mne tato metoda nefunguje. Když jsem se totiž nacházel ve stresové situaci a použil k tomu tuto metodu, místo nabuzení organizmu jsem přišel o jemnou motoriku. Co však bylo horší, mé myšlenky na řešení situace jinak než brutální silou prakticky zmizely. A naopak, když se mi podařilo se nabudit jinak (viz mé spouštěcí slovo “samuraj“), dokázal jsem konflikt vyřešit s chladnou hlavou a můj způsob myšlení byl méně…řekněme pravěký. Tento názor zastávají i sportovní psychologové, nicméně je zde jedna důležitá výjimka – pokud se nacházíte v situacích, kdy pravděpodobně zemřete a vy se chystáte to vzdát, právě tehdy je čas použít veškerou svou zlost a vybudit svou mysl tak, abyste nejen z nebezpečí vyvázli s relativně zdravou kůží, ale i přežili následnou cestu do bezpečí.
Hudba
Vhodně zvolené písničky jsou pravděpodobně nejčastějším motivátorem k vybuzení mysli. Když jsem ještě soutěžil, poslouchal jsem cestou v autě určité písničky, které mě dokázaly správně nabudit na blížící se zápas. A když jsem sloužil jako policista a měl jsem jet na prohlídku do nebezpečné části města, poslouchal jsem rock, kterého jsem se naopak vyvaroval cestou do práce. Některé z vojenských jednotek v Afghánistánu poslouchají tvrdý rock i ve svých vozech, když útočí anebo brání svou pozici proti nepříteli. A kdo by si nevzpomenul na legendární let vrtulníkem ve filmu Apokalypsa, kde pilot pustil do reproduktorů píseň Jízda Valkýr. Což mělo nejen zastrašit Vietkong, ale i nabudit americké vojáky těsně před útokem.
Studie opakovaně prokazují, že výše uvedené metody nabuzení ducha fungují. Je jasné, že pro každého bude fungovat něco jiného. Naučte se všechny metody a vyberte si pak tu, která pomůže vám postavit se tváří v tvář nebezpečí a zvítězit.
Zdroj: Psyching Up – Loren Christensen
Napsal Loren Christensen
Přeložil Jarda Kolcun