Pracovní definice Ki

Přečteno: 146

napsal: Dave Lowry
Nishimoto Óshó byl buddhistický kněz, který byl v šedesátých letech zodpovědný za duchovní potřeby poměrně velké kongregace. Dohlížel na pohřby, některé svatby a různé další buddhistické oslavy pro věřící z celého amerického Středozápadu. Byl také držitelem černého pásu pátého stupně v judu a účastnil se na mnoha našich turnajích juda jako rozhodčí.

Jako Óshó neboli kněz se také považoval za jakéhosi neoficiálního mentora pro nás kluky v judistickém klubu. Vzpomínám si, jak nás mlátil do hlavy – někdy doslova – když jsme „vybočovali z řady“. Dokonce i ti z nás, kteří nebyli buddhisté, byli Nishimotem více než zastrašeni. Nikdy toho moc nenamluvil. Jeho představa, jak nás kluky vést správným směrem, spočívala v tom, že nám šel příkladem – a když si myslel, že jdeme směrem špatným, byl rychlý a rozhodný.

Nishimoto měl pohled, díky kterému jste ztuhli v jediném okamžiku. V šedesátých letech, jako mladí teenageři, měli někteří z nás tendenci být kuchi ga sugiru, což by se dalo přeložit asi jako “chytráci”. Už si ani nepamatuji, kolikrát se mi stalo, že poznámka, kterou jsem považoval za „fakt dobrou a trefnou“, jsem raději spolknul poté, co jsem zahlédnul Nishimotův tvrdý pohled.

Přesto nebyl stereotypem instruktora vojenského výcvikového tábora. Nishimoto Óshó měl totiž zvláštní smysl pro humor, a pokud se naskytla příležitost k žertu, rozhodně si ji nenechal ujít. Jednou odpoledne jsme se v šatně univerzity, kde jsme právě skončili turnaj v judu, všichni převlékali a Óshó, sedící na lavičce ve spodním prádle, najednou prohlásil, že si teď brousí své Ki. Pro ty, kteří toto slovo neznají. Ki, čínsky čchi, je ona tajemná “síla”, která přesahuje sílu fyzickou. Je to “čchi” v čchi-kungu a “ki” v aikidó. Zatímco někteří zasvětili život jejímu zvládnutí, jiní trvají na tom, že je to naprostý podvod. Nishimoto Óshó však prohlásil, že to jeho je v pořádku, a ať už je naše osobní chápání či názory kolem Ki jakékoli, nechávali jsme si to v jeho přítomnosti pro sebe.

Položte pěsti na sebe, ruce předpažené,” řekl Nishimoto jednomu z kluků a pak mu řekl, aby zatnul svaly a snažil se udržet pěsti tam, kde jsou. “Já je od sebe oddělím“, řekl Óshó a použil svou Ki prodlouženou špičkami ukazováčků. Jeden prst položil na chlapcovu horní pěst, druhý, na druhé straně, na spodní, a obě pěsti zaťal. Okamžitě se rozestoupily.

Vyzkoušejte si to. Nezáleží na tom, jak jste silní, i dítě vám může rozpojit pěsti. Pak nám ale Nishimoto řekl, že on zdokonalil to své Ki, díky čemuž dokázal zabránit tomu, aby mu někdo pěsti rozdělil. Natáhl ruce a my to zkusili. Nejprve jen prsty, pak celými otevřenými dlaněmi a snažili se jeho pěsti rozpojit. Jeho pěsti se silou našich úderů kymácely ze strany na stranu, ale zůstaly naprosto pohromadě. Nechal nás to zkoušet několik minut, dokud jsme všichni nebyli ohromeni silou jeho Ki. Pak nám ukázal své záhadné tajemství: když dával pěsti k sobě, natáhl spodní palec a držel ho v pěsti horní.
Smál se svému vtipu minimálně dvacet minut.

Předpokládám, že mnozí čtenáři se domnívají, že výše uvedená anekdota v podstatě vystihuje celý mystický svět Ki. A těžko jim vyčítat jejich cynismus. Ki je něco jako “orientální” verze ESP, telekineze nebo půl tuctu dalších “paranormálních” schopností, které se v posledních desetiletích prezentují veřejnosti. Síla Ki, oděná do tajemného hávu esoteriky Dálného východu, je pro mnohé z nás nesmírně přitažlivá.
Pro opravdové věřící to však bylo těžké. Především netrvalo dlouho a profesionální kouzelníci vymysleli mnoho chytrých triků na téma pozoruhodné síly Ki. Díky tomu jste je mohli běžně vidět předvádět to, co bylo dříve označováno za mystické výkony Ki, dosažitelné pouze dlouholetým pravidelným duševním a fyzickým tréninkem.

Například onen “šaolinský mnich”, který ohýbal pevné ocelové kopí do velkého U, zatímco si jeho ostrý hrot tiskl k hrdlu, byl docela působivý, ale trochu ztratil na svém kouzlu, když jste pak viděli plešatého, břichatého „pana Misteria“, jak předvádí stejný trik na lasvegaském “World of Magic” v nějakém zapadlém kasinu na Stripu.

Ani trik s “neohnutelnou rukou” dlouho nevydržel, když jste si poprvé uvědomili, že jde o jednoduchou záležitost páky. A pokud si to nemyslíte, zkuste toto – místo abyste stáli s rukou nataženou přes testerovo rameno, sedněte si příště do sedu, na podlahu. Ať se postaví stranou, jednu ruku položí dlaní dolů na váš loket, druhou dlaní nahoru na vaše zápěstí a zatne. Je úžasné, jak rychle se ta „neohnutelná ruka“ stane ohebnější než morálka hollywoodského filmového režiséra.

O Ki mám své vlastní představy. Mám spoustu zkušeností s tím, když jsem byl udeřen; a byl obrovský rozdíl, pokud jsem byl udeřen tvrdě, chlapíky používajícími čistě fyzickou, svalovou sílu. A pak když jsem dostal ránu od kluků, kteří byli úplně v klidu a používali…hmm něco jiného. A můžu vám říct, že je v tom fakt rozdíl. Můžu vám to říct, ale víte co? Neřeknu. Nemá smysl se o tom hádat, a i když Ki koncept nepřijmete za svůj, je na světě dost místa pro nás oba. Co bych ale rád nabídl, je definice Ki, která by mohla věřícím a skeptikům alespoň umožnit, aby se o ní bavili, aniž by se dostali do pěstního souboje.

Představme si ji takto: Ki je nejefektivnější způsob pohybu, provedení nějakého úkonu, při němž je zapotřebí co nejmenší zapojení svalů, šlach nebo vazů. Použití nejmenšího počtu k dosažení největšího. Nepoužívání ničeho, co není pro daný úkol nezbytně nutné. A použití toho, co je nezbytné, na absolutní maximum.

Uvažujte o následujícím přirovnání: V době, kdy se rozšířily telefony, bylo k zapojení přípojky zapotřebí operátora. Bylo to pomalé, těžkopádné; relativně neefektivní. Se zdokonalováním technologií se vše zrychlovalo a zjemňovalo. Přišel digitální věk. Nyní můžeme zavolat na druhý konec planety za kratší dobu, než trvá zavolat děti k večeři. Vybavení se zmenšilo a stalo se nekonečně efektivnějším. A když jste se začali učit techniku v dójó, byli jste jako jeden z těch staromódních telefonů. Spotřebovávali jste spoustu energie s relativně neefektivními výsledky. No a když jste se postupně zlepšovali, co se stalo? Plýtvali jste méně energií a stávali jste se efektivnějšími. Tento proces pokračuje s tím, jak postupujete. Váš mistr je jako modem (nebo jakákoli nová technologie, která se objeví mezi dobou, kdy toto píšu, a dobou, kdy to čtete); používá naprosté minimum svalů tím nejefektivnějším způsobem. Přinejmenším v jistém smyslu by se dalo uvažovat o tom, že používá své Ki.

Uvědomuji si, že tato definice nebere v úvahu údajně zázračné, paranormální vlastnosti Ki, léčení dotykem, vrhání lidí, aniž by se jich dotkl, a tak dále. Doufám však, že vám poskytne základní způsob, jak se na celý koncept Ki podívat a jak implementovat alespoň některé jeho aspekty do vlastního tréninku.

Zdroj: Traditions: Essays on the Japanese Martial Arts and Ways: Tuttle Martial Arts

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *