Jak to všechno proboha stíháš?

Přečteno: 2027

Lidé se mě často ptají, jak dokážu být tak aktivní – chodit na tréninky, vést tréninky, psát články, pořádat semináře a účastnit se seminářů, a samozřejmě se věnovat i své rodině. Krátká odpověď zní – mám kvalitní matroš z Hongkongu 😉 Dělám si legraci. Nebo nedělám?

Podělím se s vámi o mé know how, ale musíte mi slíbit, že….ale to je vlastně jedno, pokud máte dostatečnou motivaci, pak aspoň něco z toho vyzkoušíte. V opačném případě ztratíte opět nějaký ten čas…..

Zcela jistě budete hromadu věcí znát, ale jak jsem již kdysi kdesi napsal – jedna věc je znát a druhá je tyto znalosti aplikovat….vězte, že právě tohle je nejnáročnější část toho všeho.

Vyneste své odpadky

Přestaňte přemýšlet o tom, co bylo a co (možná) bude a začněte místo toho přemýšlet o tom, co je teď. A když se ocitnete tady a teď, budete udiveni, co všechno dokážete. Velice často totiž žijeme svůj život různým litováním toho, co jsme někomu udělali, případně, co jsme neudělali anebo naopak obav z toho, co možná přijde v budoucnu. Budujete si tak všelijaké myšlenkové věže, které mají tolik předpokladů ve svém základu, že s prvním kontaktem s realitou se zhroutí. Věřte mi, vím, o čem hovořím.

Co se stalo, se stalo. Jednali jste dle svých nejlepších znalostí a zkušeností. Co se má stát, to se možná stane (ale většinou ne, život dokáže úžasně překvapit). Vše záleží na tom, jak dobře budete připraveni. Pokud však místo práce na sobě, budete trávit čas nekonečnými obavami z něčeho, co velmi pravděpodobně nikdy nebude, pak svůj život mrháte….je to skutečně takto jednoduché.

Čas je nejdražší měna

Vážně. Nedá se našetřit na horší časy, nedá se směnit za nic jiného. Nic a nikdo vám nevrátí čas, který jste „spálili“ na nějaké aktivitě, nebo s někým. Proto pečlivě vybírejte, s kým a jak trávíte svůj čas a volte, čemu jej budete věnovat. Ono je to vlastně hlavně právě o tomto – zvolit si tu nejlepší možnou činnost, protože každá činnost má svou cenu (vždy jde o strávený čas + případně ještě něco dalšího jako peníze, úsilí, apod.) i svou odměnu.

Odfiltrujte lidi, kteří vás jen okrádají o čas

Tuším, že to byl Bruce Lee, který říkal, že máme pečlivě vážit, s kým trávíme svůj čas. Pokud budete chvíli přemýšlet, pak zjistíte, kolik lidí se s vámi chce sejít jen proto, aby na vás navalili své starosti, svůj „hnůj“, jak to trefně pojmenoval Jarda Dušek. Z takových setkání pak odcházíte většinou utahaní a zničení. Máte to zapotřebí? Ne. Nikomu nic nedlužíte, každý má takový život, jaký si zaslouží.

Proto jsem postupně omezil a zrušil setkání s těmi, kteří ve skutečnosti jen potřebují někoho, kdo by jim naslouchal. Ale vaše starosti jsou jim zcela ukradené. Vidíte tu nerovnováhu? A proč byste měli zrovna vy svůj čas doslova utrácet s lidmi, kterým na vás ve skutečnosti pramálo záleží. Jasně, pokud máte neodolatelný pocit, že musíte být další teta Sally, pak prosím, jak je libo. Ale v opačném případě….je to váš čas a více vám nikdo nedá.

Odfiltrujte aktivity, které vás nijak vnitřně neobohacují

Tím nemyslím aktivity jako třeba pomoc v domácnosti, tohle by mi doma u mé drahé polovičky neprošlo a asi to neprojde ani vám 😉 Jak řekl Dan Millman – „bojovník se nevzdává něčeho, co miluje, nachází lásku v tom, co právě dělá“, takže i domácí práce berte jako práce na sobě.

Teď vážně – opravdu se zamyslete nad tím, jak vlastně trávíte svůj čas. Není to o tom, abyste ode dneška každou volnou chvilku strávili studiem. Je to o vyloučení aktivit, které absolvujete ze zdvořilosti, případně ze setrvačnosti. Určitě na něco přijdete, záměrně vám nebudu dávat příklady, protože pro každého je to něco jiného. A to, co pro jednoho je ztráta času, pro jiného je perfektní využití. Vše je otázka priorit a vše má…ano svou cenu a odměnu. Takže pro někoho může mít velký význam například čučet celý den do zdi. Já to zkoušel a bolel mě z toho pouze zadek 😉

Určete si dlouhodobý plán…

Co vlastně ve svém životě chcete? Čemu/čeho chcete dosáhnout? Opravdu? Máte jasno v tom, co tím získáte a co pro to budete muset obětovat? Opravdu?

Já jsem třeba až do nedávna nevěděl, jestli mám svůj čas tříštit mezi výuku sebeobrany pro dospělé, kurzy sebeobrany pro ženy, kurzy prevence šikany pro děti a náctileté, TacFit cvičení, plus několik další projektů, které jsem měl v hlavě a neměl jsem čas je pořádně promyslet. A výsledek? Frustrace, naštvání na sebe sama, nic jsem nedělal opravdu pořádně. Až díky popovídání si s člověkem, kterého si velmi vážím, mi bylo doporučeno, abych se v budoucnu věnoval hlavně dětem, jak po stránce výuky bojových umění, tak i po stránce péče o jejich těla i mozky. Podle jeho slov mám velký talent na práci s dětmi a je prostým mrháním věnovat svůj čas jinak.

V okamžiku, kdy jsem si tohle vnitřně ujasnil, se mi neskutečně ulevilo…už nemusím řešit na seminářích například macho účastníky, kteří mají pocit, že jim musíte neustále něco dokazovat a tak vás testují. Nakonec sice pochopí, že to, co vykládáte, funguje, ale ten ztracený čas přesvědčováním…to už vám nikdo nevrátí. Naproti tomu děti jsou vděčné za nové informace, a pokud vše dokážete podat poutavou formou, pak máte věrné a dychtivé studenty, kteří i vás nabíjí pozitivní energií. Takže výhody pro obě strany.

…a ten rozkouskujte

Váš cíl může být sebevětší, nenechte se však odradit. Každá cesta začíná prvním krokem, jak říká jedno čínské přísloví. Já postupuji od konce na začátek, abych si ujasnil, jak jej dosáhnout. Takže si kladu otázky typu, „abych dosáhnul tohoto, co musím udělat? OK, a abych dosáhnul tohoto, co k tomu potřebuji? OK, a tohle seženu kde?“ A tak dále a tak dále, až mám jasno.

Důležitá poznámka – v této fázi se člověk často dopustí chyby – začne přemýšlet spíše, proč něco nejde, než jak to udělat. Ať už budete přemýšlet jedním nebo druhým směrem, vždy budete mít pravdu. Otázkou však je, který směr vás dovede k cíli. Asi to znáte sami….Takže se vykašlete na nekonečný výčet překážek a místo toho se soustřeďte na nekonečný výčet příležitostí, tedy jinými slovy řečeno, JAK dosáhnout cíle. Věřte mi, překážky tu budou vždy, a pokud je budete brát jako jakési mini testy, které mají prověřit vaši touhu dosáhnout cíle, pak budete překážky na cestě dokonce vítat. Skutečně. Je to o tom, jak k nim budete přistupovat, a tenhle detail rozhodne, jestli uspějete, nebo ne. Existuje jedno staré římské rčení – „když jdete do boje, usmívejte se. Protože mrtví, kteří se neusmívají, jsou oškliví.“ A vo tom to je… 😉 Ostatně o překonávání překážek tu nedávno vyšel cyklus článků SEAL – psychická odolnost. Doporučuji přečíst, sám tyto principy využívám 🙂

Tak teď už máme více času, protože jsme se soustředili na tady a teď, zbavili se lidí, kteří nás jen okrádali o čas i aktivit, které náš život nikterak neobohacovaly. Už víme, kterým směrem bychom se chtěli vydat, a teď teprve přichází skutečná práce, která vyžaduje disciplínu. Disciplína je „olej do motoru vaší motivace“. Pokud ji nemáte, vaše motivace bude slábnout a vy budete frustrováni z toho, že se nikam nehýbete. I to jsem zažil a tak vím, jak zatraceně důležitá motivace je….

Plánujte a prioritizujte

Máme již cíle, které si dokážete představit. Například napsat nějaký článek. Víte, že proto, abyste jej napsali, musíte k tomu, co již víte, či máte prakticky nazkoušeno, ještě nastudovat nějaké informace. Máte již i třeba materiály, ze kterých chcete potřebné informace načerpat. Stanovte si ve svém dnu pravidelný čas, kdy budete tyto materiály studovat. Stačí jen půlhodinka, není nutné hned vyčlenit celé 2 hodiny. Jednak je asi mít nebudete a jednak každý den půlhoďka vám dá více, než jednou týdně 2 hodiny. Já to mám například večer, těsně před spaním, protože o tématu pak mohu během spánku ještě přemýšlet a ukládat si je do potřebných souvislostí. Na mém stolku tak vždy najdete dvě tři odborné knihy, z nichž si vybírám tak, jak mám zrovna náladu. A pokaždé si zajímavou část označím lepícími záložkami tak, abych až knihu dočtu, ji mohl následně zpracovávat do článku. Takové články tak mají dvojí přínos – pro vás, protože nemusíte číst stejnou knihu (často v cizím jazyce) a pro mě, protože tak mám nejdůležitější informace hezky přehledně popsané.

Ostatně, pokud byste si přečetli moje první články, pak byste viděli zcela jinou (patrně horší, to přiznávám) kvalitu v porovnání s těmi, které píšu nyní. Proč? Protože mám více znalostí a zkušeností a mohu daleko lépe dát nové informace do potřebných souvislostí. Čím dál více tak zažívám tzv. „aha momenty“, které mi ukazují další souvislosti s oblastmi, do kterých bych to vůbec neřekl. A tak si postupně a systematicky zvyšuji svoje povědomí o té které oblasti lidského snažení.

Seznam úkolů – TO DO LIST

Pravidelně si sepište seznam úkolů na nejbližší týden. Delší období nemá ve skutečnosti cenu. Označte si vykřičníkem jeden, maximálně dva úkoly, které jsou nejdůležitější, a těm se věnujte nejdříve. Jakmile je máte splněné, odškrtněte si je a určete si další 1-2 nejdůležitější úkoly z těch zbývajících. A tak dále. Jakmile máte na papíře více splněných, než čekajících, úkolů, přepište zbývající na novou stránku, ať máte přehled. A tak neustále dokola, dokud máte splněno a vy se tak můžete vrhnout na další fázi.

Každé ráno si jako úplně první věc ze všech projděte seznam a popřemýšlejte, jestli se náhodou nezměnila priorita některých úkolů. Pamatujte, že co se zdá důležité dnes, nemusí být důležité zítra. To je život, zvykněte si a neremcejte.

Tak to je v kostce asi vše. Jak vidíte, nic převratného. Jen disciplína a touha se naučit maximum věcí v rámci dostupného času. Jakmile si zvyknete, zjistíte kolik času jste vlastně mrhali na věcech, které….prostě za to nestály…..

Ať se vám daří 🙂

Jarda Kolcun
TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
FAST Defense Global Senior Instructor
Jujutsu instruktor

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *