Jste ovce nebo pastevecký pes? Část 4.

Přečteno: 3086

V předchozích dílech jsme se začali zaobírat faktory, které nás “programují” k tomu, abychom se stávali ve svém životě spíše ovcemi. Jsme snadno ovlivnitelní a manipulovatelní, ačkoliv drtivá většina z nás si to nebude chtít přiznat. V tomto díle dokončíme tento neutěšený seznam a podíváme se již na to, jak se stát pasteveckým psem.

7. Neumíme se vypořádat se stresem

Když se dostaneme do situací, kdy dochází k velkému psychickému nebo fyzickému zatížení (PFZ), naše tělo začne produkovat obrovské množství adrenalinu. A zatímco přední mozek (intelektuál) předává řízení amygdale (jeskynní muž), člověk reaguje v zásadě třemi různými způsoby – boj, útěk, zmrznutí. Četné armádní studie prokázaly, že vysoké PFZ velmi výrazně snižuje naše kognitivní funkce. Reakční doba se zpomaluje, komplexní a jemná motorika kvapem mizí. Mnoho vojáků například během vylodění v Normandii následně vypovědělo, že mělo problém porozumět jednoduchým rozkazům. Nyní již víme, že tito lidé byli vystaveni takovému PFZ, na jaký nebyli trénováni a proto vykazovali veškeré reakce člověka ve stresu. V současnosti již existují metody, jak zvyšovat odolnost člověka jak proti fyzickému, tak i psychickému stresu. Tuto odolnost je však nutné trénovat a posilovat. Jen čtením těchto řádek se odolnost vůči PFZ nezíská.

8. Nejsme v dobré tělesné kondici

Pokud jste jako většina lidí, pak máte zřejmě nadváhu a vaše kondička je hodně špatná. Samozřejmě, že existují jisté zdravotní důvody, proč můžete mít nadváhu, ale většinou se jedná o lenost a neochotu investovat pouze vlastní čas do cvičení. A v okamžiku, kdy vám pneumatika kolem pasu zabrání zachránit život svůj či někoho jiného, máme vážný problém. Na kurzech zacházení se střelnou zbraní je například více jak 70% účastníků obézních. A tím myslím velmi vážně obézních, což je omezuje i v pohybu. To se projevuje například při rychlé změně střelecké pozice z kleku do postoje a zpět. Drtivá většina účastníků má problém si kleknout a následně vstát tak, aby poté nemusela těžce popadat dech. Většina z nich se také domnívá, že vlastnictví zbraně vyřeší jakýkoliv problém a přitom ne všechny konflikty vyžadují střelnou zbraň. Pokud chcete být skutečně dobrým bojovníkem, je nutné být i v odpovídající kondici a mít dostatečnou odolnost vůči PFZ tak, abyste dokázali i ve chvílích velkého stresu uvažovat co možná nejracionálněji (tzn., že zvážíte pro a proti, vlastní zkušenosti, apod.). Navíc, vlastnictví střelné zbraně z vás automaticky pasteveckého psa nečiní. Pokud nemáte dostatečnou odolnost vůči PFZ, pak jste jen ovce se střelnou zbraní….

Pokud jste dočetli až sem, věřím, že je nutné si vyjasnit ještě několik věcí.

  1. Chování ovce není, znovu opakuji, není nic špatného. Jistá poslušnost a následování autorit je nutná proto, aby společnost fungovala. Nevěříte? Tak až příště budete mít na semaforu červenou, klidně vstupte do silnice.
  2. Jsem si zcela jistý, že po přečtení výše uvedených bodů jste se jen ujistili, že zcela určitě jste pasteveckými psy. Bohužel tomu tak není. Je statisticky prokázáno, že se hodnotíme lépe, než jakými ve skutečnosti jsme. Je tak snadné uvěřit, že bychom byli schopni tu kterou kritickou situaci vyřešit lépe, když ji vidíme popsanou na papíře z bezpečí domova. Ve skutečnosti NIKDO z nás neví, jak by v dané rizikové situaci zareagoval, pokud ji sám nezažije.
  3. Většina z nás je někde uprostřed mezi ovcí a pasteveckým psem. Žádný člověk nedokáže reagovat perfektně na každou rizikovou situaci a to je to, čemu skutečný pastevecký pes opravdu rozumí. To nejlepší, co můžete udělat, je připravit se fyzicky, psychicky, eticky i mentálně jak nejlépe to půjde. A až někdy nastane ona situace, pak máte lepší šanci, že se zachováte jako skutečný pastevecký pes a nikoliv jako ovce…a jak toto natrénovat, se dozvíte dále.

Jak se stát pasteveckým psem?

Nejdříve je důležité si uvědomit, že přerod v pasteveckého psa je vědomá volba a obsahuje kombinaci několika aspektů. Rozhodně nestačí začít se věnovat nějakému sebeobrannému systému, či pořídit si zbraň. V prvé řadě jde o změnu způsobu myšlení. Pokud tato část není úspěšně dokončena, pak jste jen ovce, která předvádí pohyby podobné sebeobranným technikám. Hlava je klíč. Grossman toto nazývá „software“, neboli způsob uvažování pasteveckého psa. Níže tedy naleznete jakousi mapu hlavních bodů, kterými si musíte projít. Na popis konkrétních technik a metod tu není ani prostor a velmi pravděpodobně by to nepřineslo ani očekávaný přínos. Jak jsem uvedl již na začátku – pouze číst o rozdělávání ohně ze mě zálesáka neudělá.

Rozhodněte se stát pasteveckým psem

V předchozích článcích jsme si ukázali, že lidé se spíše rodí a jsou vychováváni jako ovce. Přerod v pasteveckého psa je tedy záměrný proces, kdy se z ochraňovaného stává ochránce. Grossman tento přerod ve své knize On killing popisuje takto: „V přírodě jsou ovce, myslím tím skutečné ovce, již narozené jako ovce. Nemají na výběr. Ale vy jste lidská bytost a můžete si vybrat, čímkoliv chcete být. Jde o vědomou volbu, morální rozhodnutí. A pokud chcete být ovcí, pak je to také v pořádku, musíte si však uvědomit všechna pro a proti, která s tímto rozhodnutím souvisí. Když přijde vlk, vy i vaši blízcí zemřou, protože poblíž nebude žádný pastevecký pes, který by vás ochránil. Pokud chcete být vlk, buďte jím, ale buďte také připraveni na to, že vás jednoho dne nějaký pastevecký pes bude pronásledovat. Nikdy nebudete v bezpečí, nikdy si neodpočinete, nikdy nebudete mít klid či lásku. Pokud se však rozhodnete být pasteveckým psem a jít po cestě bojovníků, musíte akceptovat fakt, že jde o nekončící proces práce na sobě samém. A také fakt, že se budete občas muset podívat do temných zákoutí (i vlastní) lidské mysli, zvláště ve chvílích, kdy se nablízku objeví vlk.

Prvním krokem k tomu, abyste se tedy stali pasteveckým psem, je rozhodnout se jím být a přijmout všechny následky plynoucí z tohoto rozhodnutí. Jsou zde velmi těžká morální, fyzické, emocionální a psychologické okamžiky, které pro vás budou skutečnou zkouškou. A pokud se rozhodnete být pasteveckým psem, pak se také rozhodujete sloužit ostatním, jít do nebezpečí v okamžicích, kdy ostatní utíkají pryč a postavit se zlu, ať už to dopadne jakkoliv. Jste skutečně připraveni na sebe takovou zodpovědnost, včetně všech souvisejících rizik, vzít? Opravdu?

Pokračování

Napsal Brett & Kate McKay a přeložil Jarda Kolcun

Zdroj: Are You a Sheep or Sheepdog? Part II: 8 Reasons You’re Hardwired for Sheepness

Are You a Sheep or Sheepdog? Part III: Your Roadmap to Becoming a Sheepdog

Ostatní díly:

 

Jarda Kolcun

TacFit Field Instructor

FAST Defense Instructor

Series Navigation<< Jste ovce nebo pastevecký pes? Část 5.Jste ovce nebo pastevecký pes? Část 3. >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *