- Slova silnější meče – jednání s predátory
- Slova silnější meče – obránce
- Slova silnější meče – budování vztahu
- Slova silnější meče – kategorie opičích problémů
- Slova silnější meče – interview a háčky
- Slova silnější meče – jak změnit skripty?
- Slova silnější meče – spuštění opičáka
- Slova silnější meče – konflikt
- Slova silnější meče – proč a tedy
- Slova silnější meče – úvod do mozku
Jednání predátorů může pocházet buď z důvodu ohrožení jejich bezpečnosti, anebo z úrovní definované Maslowovou pyramidou. V každém případě od vás něco budou chtít a podniknou takové kroky, aby to od vás získali, ať se děje, co se děje.
Například drogově závislý udělá pro získání dalších peněz na drogy cokoliv, podobně jako i matka pro své hladovějící děti. V takových případech neexistuje morálka, etika, vychování či cokoliv dalšího.
Predátoři si zcela logicky vybírají takovou osobu, která ladí s jejich představou snadné kořisti a samozřejmě má požadované zdroje (peníze na drogy, přitažlivě tělo na znásilnění, oblečení ve správné velikosti, apod.). Predátoři také musí najít místo, kde je minimální riziko vyrušení při interview. A do třetice musí vyhlédnutou oběť dostatečně vystrašit, aby nekladla odpor a poskytla to, co od ní požaduje. Ale pokud nesplňujete jejich požadavky (například krásné sexy tělo, či drahé oblečení), pak máte vcelku jistotu, že vás predátor neosloví.
Predátoři intuitivně hledají takovou oběť, kde potenciální zisk převyšuje riziko. Jinými slovy řečeno, si vybírají takové oběti, které je velmi pravděpodobně nezraní. Zranění znamená další výdaje/ztráty/komplikace/potíže, případně i zmrzačení či smrt. Takže si záměrně vybírají toho, kdo vypadá, hýbe se a hovoří způsobem, který naznačuje, že nebude klást odpor. Následně se predátor bude snažit svou potenciální oběť izolovat. Existuje tu jen omezené množství metod, jak toho docílit:
Predátor si počká, až se s vámi ocitne v situaci na dostatečně osamoceném místě. Například počká v podzemních garážích, či někde na (lesní) cestě, kudy potenciální oběť běhá, apod. Proto je nutné při dentifikaci takových míst uvažovat jako predátor, identifikovat taková místa a přijmout opatření (mít v ruce slzný sprej, jít ve více lidech…), abychom riziko snížili.
Predátor vás bude sledovat, dokud se spolu neocitnete na dostatečně izolovaném místě.
Predátor vás zastraší a pod pohrůžkou násilí vás dovede na dostatečně izolované místo. „Pojď se mnou a nic se ti nestane / drž hubu a neublížím ti/…“, jsou jen příklady takových výzev. V minulých článcích jsme si řekli, že existuje tzv. primární a sekundární místo. Primární místo je takové, kde se oběť poprvé setká s predátorem. Většinou je to někde na veřejném a relativně bezpečném místě (zastávka autobusu, před barem, apod.) Sekundární místo je takové, kam predátor oběť odvede a….(sklep, tmavý nepoužívaný podchod, les…). Proto se doporučuje za ŽÁDNÝCH okolností se nevzdalovat z primárního místa. Jestli máte nějaké šance se ubránit, pak je to právě zde. Až budete tam, pak jsou vaše šance mnohonásobně nižší. A proč vás vlastně potřebuje vystrašit, než vás odvede? Protože, pokud byste uvažovali s chladnou hlavou, pak vám bude jasné, že když vám skutečně nechce ublížit, tak proč je pro něj tak důležité, aby vás odvedl někam, kde budete sami? Při zastresování přebírá roli nám jíž známy opičí mozek, který se podřídí silnějšímu jedinci a bude jej respektovat/následovat.
Predátor vás naláká na osamocené místo. Toto je asi nejnáročnější postup k rozeznání. Člověk, který se k vám do poslední chvíle bude chovat jako dobrý kamarád, či kolega pak v mžiku oka změní své chování a začne být agresivní. A protože jste na osamoceném místě (chata, les, park…), pak proti vám zapracuje jednak moment překvapení a jednak minimální šance zavolat o pomoc. Opět tak pomáhá zachovat si chladnou hlavu, a když vás například zve na večeři do „vynikající restaurace, o které moc lidí neví“, pak si všímejte po cestě do této restaurace „odchylek od baseline“ a včas reagujte.
Pojďme si to tedy zrekapitulovat – k tomu, abychom účinně de-eskalovali a následně i kontrolovali komunikaci, musíme se naučit manipulovat s opičím mozkem agresora. A hlavně nenechat se do tanec opičáků také zatáhnout. Pokud se komunikace ještě více zintenzivní, řízení přebírá od opičáka plazí mozek a pak musíte s takovým člověkem jednat a hovořit jako s velice vystresovaným a nebezpečným zvířetem. Hovořit uklidňujícím tónem, žádné prudké pohyby a minimalizovat jakékoliv další stresory, které by mohly bleskově vygradovat situaci. A v takové situaci rozhodně nebudou fungovat pobídky typu „pojďme to vyřešit v klidu jako civilizovaní lidé“, protože v tu dobu s civilizovaným člověkem vůbec nehovoříte.
Zdroj:
Conflict Communication – A new paradigm in conscious communication; Rory Miller; YMAA Publication Center; 2015; ISBN-13: 978-1594393310
On killing – The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society; Dave Grossman; Back Bay Books; Revised ed. edition; 2009; ISBN-13: 978-0316040938
Jarda Kolcun