- Původ technických stupňů v bojových uměních 1 – úvod
- Původ technických stupňů v bojových uměních 2 – Historie vzniku a nošení obi
- Původ technických stupňů v bojových uměních 3 – Jigoro Kano zavádí systém kyu-dan
- Původ technických stupňů v bojových uměních 4 – Vznik šesti barevných stupňů kyu
- Původ technických stupňů v bojových uměních 5 – Kuro obi (černý pás)
- Původ technických stupňů v bojových uměních 6 – Kohaku obi (červenobílý pás)
- Původ technických stupňů v bojových uměních 7 – Aka obi (červené obi)
- Původ technických stupňů v bojových uměních 8 – Technické stupně
- Původ technických stupňů v bojových uměních 9 – Mýty o obi
- Původ technických stupňů v bojových uměních 10 – Obi dnes
napsal: Radek Ruml, zakladatel školy SENSHI RYU – JIU JITSU
V předchozím článku jsem se pokusil vnést světlo do historie vzniku šesti barevných kyu. Přijde mi tedy logické, pokračovat povídáním o černém pásu (kuro obi), dále pak červeno-bílém pásu (kohaku obi) a nakonec červeném pásu (aka obi).
Černý pás, jako označení držitelů technických stupňů dan, vznikl již před sto 120 lety a i po tolika letech je stále ikonickým symbolem bojových umění. Většina začínajících studentů po něm touží a jeho získání vnímá jako svou ”konečnou” metu. Laická veřejnost často věří, že získání a nošení černého pásu znamená, že je člověk odborníkem – bojovým mistrem (smrtící zbraní beze zbraně :).
Kuro obi zn. MOOTO
Ve skutečnosti udělení černého pásu 1. stupně (shodan) v jakémkoliv bojovém umění doopravdy znamená, že student je teprve nyní skutečně připraven začít se učit dané umění. Student, který získal, kuro obi stupně shodan by měl chápat, že s černým pásem přichází, také velká zodpovědnost. Ode dne, kdy tento pás získá, musí neustále dokazovat, že je tohoto pásu hoden, ve smyslu závazku cesty, kterou představuje. Přirovnal bych získání černého pásu aktu vysvěcení církevní osoby na kněze. Konečně jste teď ctihodný otec, máte farnost, kolárek, roucho, úctu, ovečky atd., ale také tím získáte velkou fůru povinností s péčí o své stádo, jakož i o svůj a jejich duchovní rozvoj.
ČERNÁ BARVA PRO MISTROVSKÉ STUPNĚ
Když Jigoro Kanó postupně v Kodokanu zaváděl systém kyu/dan, zvolil pro mistrovské pásy černou barvu. Proč ale černou barvu, proč ne třeba modrou? K odpovědi a v zásadě praktické stránce věci, se ale musíme dobrat oklikou.
V třetí kapitole této série jsme si řekli, že Kanó povolil studentům nosit černé pásy, asi tři nebo čtyři roky po prvním zavedení systému povýšení, což odpovídá roku 1886 a že první barvy obi, byly bílá pro žáky a černá pro mistry. Dochovalo se vyobrazení studentů cvičících v Fujimi-cho Kodokan dojo používaném mezi roky 1886-1889. Na obrázku lze vidět, že studenti již cvičí v jednotném keikogi (cvičebním úboru), i když vzhledově ještě neodpovídá dnešnímu provedení. Tato jednotnost byla prezentována, celo ”bílým” cvičebním úborem.
Fujimi-cho Kodokan Dojo (používaný mezi roky 1886-1889). Kano je vidět v černém oděvu na levé straně. Studenti při cvičení mají bílé cvičební úbory s bílými pásy, někteří již nosí pásy černé barvy.
Když Kano začal studovat jiu jitsu u svých mistrů, všiml si, že každý student nosí jiné cvičební oblečení. Základní myšlenkou pro tvorbu jednotného keikogi, ze strany Jigora Kana bylo, aby si všichni studenti Kodokanu byli rovni. O kvalitách Kanových žáků měly rozhodovat jejich schopnosti, nikoliv sociální původ. Tento úbor měl být finančně dostupný všem, i těm z chudých poměrů. Bílá barva neposkytovala žádné vnější náznaky sociální třídy studenta, takže všichni studenti začínali jako sobě rovní.
Přírodní nebarvená bavlna byla logickou volbou pro jednotný oděv. Barevné látky jsou obecně dražší. Zásadní však bylo, že jako cvičební úbor studenti často používali tzv. juban, což byla ”bílá” spodní košile pod svrchní vrstvu oblečení a nejde si nevšimnout, že jde prakticky o horní část cvičebního oděvu keikokgi v lehčí verzi. 2
Han-Juban – košile běžně nošená pod kimonem
Když se nad tím zamyslíme, bylo cvičení v jubanu logické. V té době se nepoužívaly cvičební úbory jako dnes a když přišel student na trénink do dojo, pak přišel ve svém běžném oblečení. Logicky si pro fyzické cvičení odložil svršky a ponechal si pouze ekvivalent tehdejšího trika – juban.
Důvod proč slovo “bílá” vkládám do uvozovek, je ten, že první keikogi nebyla čistě bílá, tak jako dnes, ale béžová, což je barva nebělené bavlny.
Přírodní nebělená bavlna
Japonci však rádi udržují své oblečení co nejčistší a hlavně bílá barva má v japonské kultuře hluboký významy čistoty a svatosti. Netrvalo dlouho a studenti bojových umění začali bělit své béžové keikogi, aby z nich udělali zářivé, sněhově bílé keikogi. 1
Jigoro Kanó také bezpochyby chápal význam bílé barvy ve vztahu k šintoismu a pravděpodobně proto, jako její logický protiklad zvolil černou barvu pro obi mistrů. Černý pás s bílým keikogi také představuje polaritu protikladů Jing a Jang. 3
Stejně tak se mohl Kanó rozhodnout, že cvičební úbory budou černé a obi pro mistry budou bílé. Opět by to bylo minimálně pojetí Jing a Jang. A lidé by pak říkaly, že mistr nosí bílé obi na znamení své mravní čistoty, jakož i čistoty svých technik.
Uniforma bílé barvy tedy představovala hodnoty čistoty, vyhýbání se egu, jednoduchosti a počátku cesty, stejně tak jako tyto hodnoty představovala bílá žákovská obi. Jako znak překročení této hranice zvolil Kano černou barvu pro mistrovská obi.
(1https://dragonspiritaylesbury.co.uk/education/the-unwashed-black-belt-myth/)
(2Zdroj: https://dragonspiritaylesbury.co.uk/education/the-history-of-the-keikogi/)
(3https://www.reddit.com/r/judo/comments/3345nv/judo_myths_debunked_part_1_kanos_rank/)