Původ technických stupňů v bojových uměních 6 – Kohaku obi (červenobílý pás)

Přečteno: 115

napsal: Radek Ruml, zakladatel školy SENSHI RYU – JIU JITSU

Když jsem se poprvé setkal s červeno-bílým pásem, přišel mi jednoduše řečeno – podivný. Vždyť černý pás (kuro obi) má v sobě něco mystického, vyzařuje z něj síla a respekt. Kladl jsem si tehdy otázku, co vedlo tvůrce Jigora Kanó k tomu udělat právě takovýto barevný design obi pro vyšší technické stupně dan. Proč Kanó navrhl toto obi vzhledově tak, že vypadá jako dopravní závora?

Věřím, že po přečtení následujících řádků změníte váš pohled na tuto barevnou závoru, jak se jí slangově u nás říká, protože zvolené barvy a uspořádání, rozhodně nebyly pouhým Kanovým rozmarem.

Oficiální Kohaku obi ze saténu pro mistry Kodokan, šířka 4,5cm – 16 linií prošití

HISTORICKÝ PŮVOD KOHAKU

Každého na kohaku obi zaujme netradiční střídání barev napříč. Japonci označují toto střídání červené a bílé právě jako kohaku, což je doslova červená a bílá (pozor nikoliv bílá a červená). Kromě toho, že takto může být označen pás červeno-bílé barvy, kohaku se hojně vyskytuje i v jiných oblastech japonské kultury.

Kōhaku maku 紅白幕 (červený a bílý závěs) je typ dekorativního – festivalového panelu, nebo závěsu používaného při zvláštních příležitostech v Japonsku. Svým jménem kohaku vyjadřuje vzhled svislých červených a bílých pruhů. Kohaku maku závěsy se zavěšují na stěny, aby při formálních příležitostech působily slavnostně, ale používají se také při méně formálních příležitostech k označení nebo výzdobě prostor. 3

Kohaku maku – červeno-bílý závěs jako slavnostní dekorace 2

Zde je starší vyobrazení kohaku maku z roku 1920, ale nevidíme jeho začátek a konec

Zásadní pro pochopení důvodu použití těchto dvou barev na mistrovském obi je, že tyto barvy jsou odvozeny z tradiční opozice červená vs. bílá. Japonci typicky rozdělují dvě zápasící skupiny na červené a bílé strany, na základě klíčové historické události v jejich dějinách. Jde o války Genpei (1180 – 1185), tedy spor mezi tehdy dvěma znepřátelenými klany, Genji (klan Minamoto) a Heike (klan Taira). Genji používali bílé vlajky k identifikaci svých jednotek na bitevním poli, zatímco Heike používali červené vlajky. 3

Až do období Heian měla vlajka císařského dvora vzhled zlatého, nebo stříbrného kruhu na červeném pozadí. Klan Taira, který svou armádou zaštitoval vládnoucí – císařskou stranu, ji používal také. Klan Minamoto, který byl v opozici proti klanu Taira, chtěl tuto opozici vyjádřit, a proto používal vlajku opačnou, tedy bílou s červeným kruhem. Pozdější vojevůdci jako Oda Nobunaga a Tokugawa Iejasu se vnímali jako nástupci Genji, takže také používaly tuto vlajku. 4

Vítězný klan Minamoto, dal vzniknout pozici šóguna, která dříve neexistovala. Tato nová pozice byla zřízena v Kamakuře, a proto touto výhrou začala nová éra nazývaná ”období Kamakura”, mimo jiné charakterizovaná vytvořením samostatné vojenské vlády (pojmenované bakufu) vedle vládnoucího císaře. Navzdory výhře však rivalita mezi klany Minamoto a Taira nadále existovala kvůli jejich rodinným vazbám.

Proto jsou jejich barvy – červená vs. bílá, tak působivé v japonském chápání ”konkurujících si zájmů” mezi dvěma stranami. 12 Soutěž o něco mezi dvěma týmy, je proto často v Japonsku označována jako ”kohaku”, tj. červená vs. bílá. Zjednodušeně řečeno, se po válce Genpei tyto významné barvy staly základními barvami pro vznik japonské národní vlajky. 1

Japonská námořní válečná vlajka. Nepřipomíná vám uspořádání paprsků kohaku?  13

MORÁLNÍ VÝZNAM KOHAKU

U barevných kyu se často původ vzniku jednotlivých barev vysvětluje postupným rozvojem morálních kvalit studenta bojového umění.  Toto je jedna z často tradovaných legend a podrobně si jí budeme zabývat v jiné kapitole této série.

Stejně tak se i u kohaku obi uvádí morální a duchovní vlastnosti těchto dvou barev, čímž má být vysvětlováno, proč Jigoro Kanó zvolil konkrétně tyto dvě barvy.

Dohledatelné je například toto vyjádření:

Střídání bílých a červených pruhů na tomto pásu má svůj hluboký vnitřní význam:

  • Bílá barva znamená morální a duševní čistotu.
  • Červená barva znamená touhu cvičit (trénovat) a schopnost (vůli) přinášet na cestě za poznáním oběti.
  • Střídání bílé a červené barvy značí nutnost vyváženosti obou těchto vlastností a předpokladů. 5

Jako více pravděpodobný se mi u kohaku obi jeví uvedený historický a kulturní původ. Nelze však popřít, že barvy vždy měly symbolický význam s ohledem na kulturu a dobu. I u nás se stále nevěsty vdávají v bílých šatech, aby tak symbolizovali vstup do svazku jako panny.

Na prvním místě se tedy přikláním k tomu, že Kano chtěl červenobílým pásem vyjádřit národní barvy Japonska, japonské vlajky a historického bohatství japonského národa. Držitelé vysokých stupňů dan se tak vlastně zároveň stávají nositeli národních barev Japonska. Až po té v tom byla i symbolika barev a určitého boje mezi dvěma protipóly (např. pýcha a skromnost, nebo odvaha a zbabělost) s kterými se potýká každý člověk.

TRADICE ZÁPASŮ KOHAKU SHIAI

Každý rok se v Kodoknu v červnu a říjnu koná Kohaku shiai, soutěž kdy se studenti rozdělí na červené a bílé. 9 Je to jeden ze způsobů jak být v Kodokanu povýšen na další technický stupeň. Všichni soutěžící jsou seřazeni podle výšky a váhy. Dva nejmenší lidé na začátku řady spolu bojují. Výtěž bojuje s další osobou v řadě, dokud nedosáhne konce řady anebo není poražen. Pokud tento člověk porazí všechny v řadě je povýšen. 10

ZAVEDENÍ KOHAKU OBI DO PRAXE

Podle německého spisovatele Arthura Grixe bylo v Japonsku v roce 1936 celkem 66 994 černých pásů v Judo. Z toho bylo 39 660 prvního, 15 060 druhého, 6 600 třetího, 3 661 čtvrtého, 1 615 pátého, 346 šestého, 44 ​​sedmého, 5 osmého, 2 měli devátý dan a jeden (Jigoro Kanó) měl desátý dan. 7 Kanó neměl 10. dan Judo, ale tehdy to tak bylo chápáno, což si objasníme v jiné kapitole této série.

Z uvedeného je jasné, že už ve 30. letech 20. století, bylo v Japonsku a nejen tam, již tolik držitelů vyšších technických stupňů dan, že se Jigoro Kanó rozhodl zavést nové značení pro zasloužilé mistry Judo. V březnu 1926 (některé zdroje uvádí březen 1930) určil, že od nynějška bude yudansha držitel 6. – 9. danu nosit červeno-bílé obi a držitel 10. danu červené obi. 2

Toto zavedení kohaku obi a jeho popis Kanó uvedl ve své knize o Judo: Kanō Jigorō: Jūdō kjōhon jōkan [Učebnice džūdō]. Tōkyō: Shushiki Kaisha; 1931, str. 7.

Je nutné podotknout, že valná většina tehdejších držitelů 6. – 9. danu Judo nosila i nadále černé obi.

Nenajdete vyobrazení červeno-bílých pásů z doby před rokem 1926. V uvedené Kanově knize z roku 1931 je uvidíte na obrázcích, jak je nosí sensei Kanda a sensei Mifune. Jsou to jedna z nejstarších vyobrazení pásu kohaku nošenými mistry Judo.

ZMĚNY PO SMRTI JIGORA KANA

Jigoro Kanó zemřel v květnu 1938. V roce 1943 jeho synovec Jiro Nango (1876-1951)6, který se po jeho smrti stal druhým prezidentem institutu Kodokan rozhodl, že červený pás budou nosit také držitelé 9. danu, zejména při slavnostních příležitostech. Mimo to také určil, že 10. dan bude poslední, který je možné udělit. 2

Jiro Nango synovec Jigoro Kanó a druhý prezident Kodokanu 1938-1946

VARIANTY KOHAKU OBI

V Evropě můžeme narazit na optické rozdělení stupňů červeno-bílého obi. Rozdíl mezi jednotlivými stupni je patrný rozdílem šířky barevných pruhů:

  • dan má červený obdélník v šířce 20 cm
  • dan má červený obdélník v šířce 15 cm
  • dan má červený obdélník v šířce 10 cm.

Čím vyšší dan, tím kratší obdélníky s červenou barvou. Bílé obdélníky se buď také zmenšují, nebo zůstávají od počátku stejné, ale jsou kratší než červené. Toto je však záležitost západního světa a neplatí pro Kodokan. 8

Červeno-bílé obi zn. Kataaro má kratší bílé čtverce a delší červené obdélníky 9-12 palců. Zhotovit toto obi lze dle požadavků zákazníka.

HISTORICKÁ PERLIČKA

Lze narazit na historické fotky např. mistra Mikinosuke Kawaishiho, který má červeno-bílé obi sešité z velmi krátkých úseků, prakticky čtverců, o to více je zmatečné, že lze najít fotky, kde jeho pás začíná bílou barvou místo červené. Tyto fotky vyvolaly spousty dohadů a debat na různých odborných fórech, na téma, jak má kohaku obi správně vypadat a proč Kawaishi nosil toto unikátní obi. V některých stylech karate se údajně nosí toto bílo-červené obi, které záměrně začíná bílou barvou, což však neodpovídá původní myšlence.

 

Mikinosuke Kawaishi s obi, které začíná bílou barvou

ZÁVĚR

Kohaku obi je jednoznačne symbolem postavení pokročilých a zkušených mistrů. Možná se nám můžou barvy kohaku obi v porovnání s černým obi jevit nepatřičně, ale vznik kohaku obi je bezesporu podložen bohatou historií japonského národa.  Barevné rozdělení vyšších a nižších technických stupňů dan byl ze strany Jogora Kana logickým krokem a po jeho smrti docházelo i k dalšímu dělením stupňů dan.

A jen pro zajímavost pokud by např. M. Tyrš jako Čech řešil, jaké barvy by měli být na obi pro vyšší technické stupně, dopadlo by to pravděpodobně stejně, protože barvy českého království a její vlajky byly taktéž bílá a červená 🙂

Prezidenti Kodokanu:

  1. KANO Jigoro 1882-1938
  2. Nango Jiro 1938-1946
  3. Kano Risei 1946 -1980
  4. Kano Yukimitsu (1932-) 1980-2009
  5. Uemura Haruki 2009 – do současnosti11

 

(1Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/K%C5%8Dhaku_maku)

(2Zdroj https://judo.forumotion.com/t626-red-belt-with-white-squares#5870)

(3Zdroj: https://www.sandokai.co.uk/page/info/yudansha/red-white-kohaku-belt.php

(4Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Japan)

(5Zdroj: http://www.sakura-jujitsu.cz/clanky/detail/obi-a-jeho-vyznam-v-bujutsu/)

(6Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Jirō_Nangō)

(7Zdroj: https://judoencyclopedia.jimdofree.com/japan/)

(8Zdroj: https://www.ijf.org/history/judo-culture/2250)

(9Zdroj: https://kdkjd.org/2024-kodokan-event-calendar-eng/)

(10Zdroj: https://www.reddit.com/r/judo/comments/67ze2d/kohaku_shiai/)

(11Zdroj: https://judoencyclopedia.jimdofree.com/kodokan/)

(12Zdroj: https://judo.forumotion.com/t626p15-red-belt-with-white-squares)

(13Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Japonská_vlajka#/media/Soubor:Naval_Ensign_of_Japan.svg)

Series Navigation<< Původ technických stupňů v bojových uměních 5 – Kuro obi (černý pás)Původ technických stupňů v bojových uměních 7 – Aka obi (červené obi) >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *