Jelikož se mě lidé často ptají, co je na TacFitu tak zajimavé a unikátní, rozhodl jsem se vše sepsat do tohoto článku. Zároveň bych tím chtěl osvětlit ještě stále přetrvávající mýty, které o tomto systému kolují. Tak proč tedy cvičit systém, který již několik let zažívá raketově rostoucí zájem a je nadšeně cvičen prakticky po celém světě?
TacFit je daleko více než klasický kondiční systém
TacFit jde mnohem dále za standardní cíle klasických kondičních systémů. Tento systém není primárně o zvýšení síly, rychlosti, motoriky či mrštnosti, ačkoliv i v této formě se dá cvičit, a není to nic proti ničemu. Systém byl původně vytvořen proto, aby umožnil americkým profi závodníkům v Sambu zvládnout všechen ten stres, který na ně kladla příprava na soutěže, výkon povolání (jednalo se o policejní tým), soukromý život a samozřejmě i samotná soutěž. Celý koncept budoval Scott Sonnon několik let, než jej počátkem devadesátých let sestavil do uceleného systému TacFit, který následně prezentoval veřejnosti prostřednictvím speciálního programu Commando.
TacFit je vhodný pro začátečníky i pro ostřílené borce
TacFit využívá HIIT (High Intensive Interval Training) a celkem šest způsobů zatížení metabolismu organismu. Jeden z častých mýtů je, že HIIT nejsou vhodné pro začátečníky, ale jde o omyl. Tady totiž nejde o to, aby začátečník sprintoval či cvičil stejné cviky jako trénovaný atlet, ale u něj může jít i o rychlou chůzi a přesto jeho tepová frekvence (TF) se bude blížit podobnému procentuálnímu zatížení z maxima TF jako právě u trénovaného atleta. Navíc systém nabízí regresivní cviky, které jsou snadnější variantou původních cviků, než je člověk připraven zacvičit i původní cvik. Ještě jedna zajimavost na konec k tomuto bodu – v drtivé většině případů platí, že čím osvalenější borec je, tím menší pravděpodobnost, že zvládne náročný protokol či program, nemluvě o certifikační zkoušce. Osobně jsem byl svědkem případů, kdy kluci s postavou kulturisty totálně pohořeli zatímco šlachovití pavouci vše odcvičili v perfektní technické kvalitě.
TacFit je vhodný pro civilisty, ale i pro vojáky a policisty, sportovce i nesportovce
TacFit není armádním systémem a přesto se cvičí v mnoha elitních jednotkách světa. Není ani čistě policejním kondičním systémem a přesto se cvičí v mnoha policejních (elitních) jednotkách světa. Není ani pouze civilní, ačkoliv rozlišuje civilní a armádní verzi. Tento systém se cvičí všude tam, kde je nedostatek času a přesto je nutné být v co nejlepší kondici s minimem zranění. Takže hovoříme například o hasičích, kterým je určen speciální program First Alarm. Je určen i pro lidi věnující se úpolovým sportům jako je MMA, BJJ, zápas, judo, apod., kteří chtějí maximalizovat efekt kondiční přípravy a nácvik technik. Zde hovoříme o speciálních programech Commando, Survival, Warrior či TacGym (včetně jeho bonusu nazvaném Spartan Challenge), které v sobě mají kondiční techniky velice podobné technikám boje využívaným v těchto sportech. A pokud nestačí programy, pak tu jsou kompletní protokoly Alfa až Zulu. Tento systém je určen i pro všechny, kteří jsou často na služebních cestách (ještě před nedávnem můj případ) a nezvládají tak přizpůsobit svůj tréninkový plán častému cestování. TacFit se dá cvičit i v hotelovém pokoji a za 30 minut máte hotovo. Pokud to tedy shrnu, pak TacFit mohou cvičit všichni ti, kteří mají málo času, chtějí udělat něco pro své zdraví a zároveň minimalizovat riziko zranění při cvičení. Případně se co nejdříve vrátit po zranění zpět do sportu.
TacFit je záležitost na několik let a přesto vás neomrzí
Pojďme se podívat na čísla související s tímto systémem. TacFit celkem nabízí více jak 10x speciálních programů, z nichž každý ma 3 stupně náročnosti. Dále 26x protokolů, z nichž každý má 4 stupně náročnosti. Jenom v rámci protokolů máme:
- 30x cviků na zvýšení mobility kloubů (IntuFlow)
- 28x cviků na kompenzaci zatížení (Prasara Joga)
- 31x cviků s vlastním tělem (včetně animal drilů)
- 12x cviků s TRX/kruhy
- 7x cviků s T-barem
- 7x cviků s kettlebelí
- 5x základních cviků s clubbellí
- 4x cviky s plyoboxem
- 4x cviky na hrazdě
- 4x cviky s medicinbalem
- 4x cviky se sandbagem
Pokud byste tedy cvičili například dvakrát týdně, pak tu máme více jak 100 různých workoutů (toto číslo zahrnuje opět jen protokoly) s vlastním tělem, ale i výše uvedenými tréninkovými pomůckami. Pokud to dobře počítám, pak máme tréninkový program na celý rok, že? A to při tom nezacvičíte ani jednou úplně stejný workout, takže se nudit určitě nebudete 🙂
TacFit je vhodný i v rámci rehabilitace kloubního a svalového aparátu
Tento systém je navržený tak, aby pomohl i atletům, kteří utrpěli nějaké zranění. Pomocí speciálních cviků na znovuzískání mobility a následně i workoutů se tak dostanou rychleji zpět do původní formy před zraněním. Mimochodem, není náhodou, že mezi studenty TacFitu je mnoho těch, kteří přišli z CrossFitu a jiných podobných kondičních systémů, protože si během vyčerpávajících, a často i nesmyslně postavených workoutů, poškodili klouby, šlachy i svaly. A není tajemstvím, že právě díky TacFitu se dávají opět dohromady. Osobně znám několik lidí v Itálii, kteří se prostřednictvím cviků na mobilitu a kompenzaci dostávají opět do formy poté, co se opakovaně zranili během CrossFit workoutů a následně odtud právě proto odešli. Prosím nechápejte mne však špatně – nejde o kritiku systému CrossFit, ale některých jeho instruktorů, kteří nepřemýšlejí či nemají dostatek znalostí a zkušeností. A díky tomu pak dochází ke zranění jejich svěřenců. Systém CrossFit má skvělou myšlenku a já mu fandím. Není tedy chyba v systému samotném, ale v těch, kteří jej chybně předávají. Což mi připomnělo – v případě TacFitu se dosud neobjevil jediný případ zranění, pokud člověk cvičí tak, jak má. A to již existuje nějakých 12-14 let. To je dáno jednak přísnou kontrolou během instruktorské certifikace a jednak tím, jak je celý systém navržen. Ostatně i mě osobně TacFit pomohl posílit ramena a kolena v situaci, kdy již reálně hrozila další operace. V současnosti jsem bez jakýchkoliv zdravotních problémů, čemuž se divil i můj sportovní lékař. A kdyby systém nenabízel již nic dalšího, už pro tento zdravotní přínos bych jej cvičil. Je toho však daleko více, co systém Tacfit může nabídnout. 🙂
TacFit je vynikající systém na zvyšování odolnosti vůči stresu
Pokud chcete cvičit tento systém komplexně, pak zcela jistě uvítáte i tuto formu. Cvičím tento systém již několik let a mohu se 100% jistotou potvrdit, že se má úroveň odolnosti vůči stresu v práci, doma, či na tréninku zvýšila, takže mě hned tak něco nerozhází. Je za tím sice vcelku komplexní, ale přesto logická a snadno pochopitelná teorie, pokud tomu ovšem dáte šanci. Ti, kteří již se mnou absolvovali semináře TacFitu, mohou pravděpodobně potvrdit, že teorie stojící za systémem je velice zajimavá a ukazuje systém v plné kráse a síle. No a co to znamená v praxi pro ty, kteří cvičí tuto formu TacFitu? Více si užívají života a méně se stresují věcmi/lidmi, které za to nestojí. A „vo tom to je“ 🙂
TacFit se dá cvičit i pouze ve své vnější formě jako kondiční systém
Pokud se však nechcete zaobírat celou tou teorií za systémem, která se může zdát pro někoho i komplikovaná, pak je možné tento systém cvičit pouze jako kondiční systém. Zvýšíte si tak svou sílu, motoriku, rychlost a mrštnost. Systém má dobře navržený způsob monitorování pokroku, takže budete vidět, zda-li se zlepšujete rychle, či pomaleji. Ke zlepšení však každopádně docházet bude. Jak rychle to bude, je samozřejmě individuální.
Efektivita systému byla opakovaně prokázána
Systém prošel opakovaně různými testy (například na akademii FBI) a jeho benefity se jasně prokázaly. Máte odcvičeno za cca 30 minut a přitom půjde o poctivý trénink. Pokud k tomu přidáte ještě cviky na zvýšení mobility na začátku cvičení a kompenzační cviky po skončení workoutu, máte odcvičíno a ušetřený čas můžete věnovat své rodině či práci, záleží čistě na vás.
TacFit rozhodně není o honění počtu bodů
To je asi nejběžnější mýtus, ale uznávám, že určitou vinu na tom nese i samotná prezentace systému, kde se hovoří o počtech bodů, dosaženém čase, apod. Je to dáno jednak tím, že mnoho lidí raději cvičí pouze vnější formu (tedy jako kondiční cvičení) a pak si neinformovaný člověk může myslet, že jde pouze o toto. Když jsem přemýšlel, jak tento mýtus co nejvíce osvětlit, napadlo mě přirovnání box vs fitbox, či taekwondo vs taebo, apod. Zatímco jedno je cvičené jako bojové umění / sport s celou filozofií za tím, druhé je cvičené ve formě, která vyhovuje nenáročným požadavkům moderního člověka, který nechce přemýšlet o čem ten který pohyb je. Chce se pouze zapotit, aby si mohl ve svém deníčku odškrtnout, že pro své tělo opět něco udělal. Je to jako by někdo cvičil karatistické sestavy (kata) jen proto, aby mohl být v kimonu, cítil se jako bojovník, ale ve skutečnosti vůbec netuší proč vlastně máchá rukama a nohama. Ale zpotí se, vyrazí u toho pár kiai výkřiků a je štastný 🙂 A pokud mu toto stačí, proč to měnit? Osobně jsem však raději zastáncem toho, abych na svých seminářích účastníky seznámil s celým systémem tak, aby věděli nejen JAK, ale i PROČ cvičí. A je pak čistě na nich, jakou formu, a s jakým cílem budou dále cvičit.
TacFit systém byl převzat mnoha elitními policejními a armádními útvary po celém světě
Zde je klíčové zdůraznit, že TacFit nebyl primárně navržen pro speciální jednotky, ale byl jimi následně převzat. Což je ve své podstatě daleko lepší zpráva. Proč? Osvětlím. Představte si, že jste vcelku neznámý civilní kondiční trenér. Skutečně risknete několik let svého života a budete tvořit systém speciálně určený pro armádu (a ještě lépe, pro speciální jednotky) s rizikem, že nemusí být nakonec vůbec akceptován? Co pak s tím výtvorem? Chápu, že je na první pohled daleko přitažlivější cvičit systém SEAL/ Specnaz/ FBI/ SWAT/ URNA, apod. ale….pravda je přitom daleko víc sexy 😉 Tento systém byl totiž po nějaké době své existence představen i na půdě armády i policie a ukázalo se, že je to přesně to, co ozbrojené složky hledaly – maximální efekt za minimální dobu, což znamená, že v ušetřeném čase se mohou věnovat nácviku taktiky a strategie. A co je ještě lepší – nulový počet zranění během celého výcviku, což bylo poprvé v historii výcviku těchto jednotek. No není to krásné? 🙂
Další informace o systému TacFit naleznete například v článku ČKD – Často Kladené Dotazy.
Od příštího roku pojedeme celý cyklus TacFit seminářů znovu, aby se dostalo i na ty, kteří se tento rok nestihli zúčastnit. Během těchto seminářů se seznámíte s kompletní teorií a naučíte se i zacvičit jak speciální program Commando, který fakticky spustil celosvětový zájem o tento systém, ale i protokoly ve všech úrovních náročnosti. Vše pak můžete cvičit doma a užívat si krás TacFitu na vlastní kůži. Nezapomeňte se pak podělit o své zážitky ve facebookové skupině TacFit-Czech Legion 🙂
Mějte se krásně, užijte si vánoce a třeba se po Novém roce uvidíme na seminářích 🙂
Jarda Kolcun
TacFit Field Instructor
CST-Clubbell Instructor