Následující řádky budou u kuželkách – clubbells, kterým se pravidelně věnuji již několik let. Poprvé jsem s nimi přišel do styku v rámci systému TacFit a protože jsem zjistil, že se jedná o velmi specifickou tréninkovou pomůcku, která má navíc velmi dlouhou a bohatou historii, začal jsem se o ně zajímat daleko více.
A poté jsem před více jak dvěma lety následně odletěl do Florencie absolvovat oficiální certifikaci v systému CST (Circular Strength Training), pod kterým je podepsán stejný autor, jako v případě systému TacFit, tedy Scott Sonnon.
Od té doby jsem již uspořádal několik veřejných seminářů, abych představil kuželky i veřejnosti, avšak v současné době vyučuji tento systém převážně formou soukromých lekcí. A jelikož mi studenti často kladou velmi podobné otázky, dovolte mi je zde sepsat. Věřím, že tyto informace budou zajímavé i pro vás.
Jak jsem napsal již dříve, cvičení s kuželkami je velmi specifické a nedá se příliš srovnávat s jinými známými pomůckami, jako jsou jednoručky či velká činka, anebo třeba kettlebelle. To neznamená, že jsou horší či lepší, jen jsou jiné a to je dobře, protože umožňují zatížit tělo jiným způsobem a pokud i využijeme základní principy a původní metody tréninku, pak se kuželka stane velmi cennou pomůckou v našem tréninku. Nikoliv však jedinou.
Je důležité si také uvědomit, že kuželka je sice velmi univerzální a může nám v mnohém pomoci, nicméně to není „jediné / dokonalé řešení“, které plně nahradí náš trénink. V prvé řadě si musíme ujasnit, jaké dovednosti vlastně potřebujeme zlepšit a poté, jestli nám v tom cvičení s kuželkou / kuželkami může pomoci. Ostatně je to stejné jako i v případě jiných tréninkových pomůcek a kdokoliv vám bude tvrdit, že vám stačí cvičit jen s [doplňte si sami jméno té které pomůcky], pak a) neví o čem hovoří, a za b) vám otevřeně lže.
Jedním z nejčastějších omylů je názor, že kuželka rozvíjí jen ramena a ruce. Zacvičme si někdy spolu a uvidíte, jak daleko je tento názor od pravdy. U kuželek jde v prvé řadě o zpevnění jádra, jež je jakousi převodovkou mezi horní a dolní částí těla a pak o posílení celého těla.
Při cvičení s kuželkou například zjistíte, jak malý stisk ruky vlastně v současnosti máme a je to zcela logické – nyní již rukama příliš nepracujeme, nelezeme po stromech, nepotřebujeme něco pevně držet. Místo toho většina z nás drží v ruce nejdříve volant a pak 6-8 hodin denně relativně křehkou (počítačovou) myš a pohyb ruky a dlaně je limitovaný na prostor cca 10×10 cm. A když pak máme vydržet viset na hrazdě, případně udržet lano/provaz, na kterém něco visí, máme vážný problém.
A kuželka v například tomhle případě pomůže hned několika způsoby:
- Zpevní a posílí flexory prstů i předloktí, které přispívají k pevnosti úchopu
- Prověří a navrátí mobilitu kloubů prakticky celého těla
Ale to není ani zdaleka všechno. Vzhledem k tomu, že se fakticky jedná o kyj, tedy jednu z nejstarších zbraní, pomůže vám opět navrátit sílu svalů a hybnost kloubů celého těla počínaje zmíněnými rameny, zápěstím i lokty až po páteř, kyčle, kolena a kotníky.
Další výhodou je fakt, že si tak často nepotřebujete pořizovat stále těžší váhy kuželek. Stačí jen provést danou techniku dynamičtěji (ale samozřejmě až poté, co ji zvládnete dokonale technicky) a máte zase další výzvu k pokoření. Pokud totiž zvýšíte rychlost například jen dvojnásobně, budete muset vynaložit až čtyřnásobně větší úsilí na její kontrolu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ačkoliv s kuželkami cvičím již několik let, využívám stále jak ty šesti a/nebo osmikilogramové, tak i dvacetikilogramové. A popravdě řečeno o nákupu těžších kuželek nyní ani v budoucnu neuvažuji.
Právě design kuželky umožňuje nezatěžovat tolik klouby a kosti, jako v případě držení například jednoručky. Přirozený úchop, který je velmi podobný úchopu například lana či límce kabátu (nebo kimona) daleko lépe zapojuje flexory prstů a předloktí.
Kuželky navíc umožňují kontrolovaný pohyb prakticky do všech směrů (předozadní, do stran, diagonální i rotační), což tělo zatíží velmi unikátním způsobem.
Jenom jednoduchou úpravou úchopu můžete snížit či naopak zvýšit náročnost techniky. Nemusíte tedy během techniky v případě, že jste již unaveni, měnit za těžší či lehčí kuželku a zvládnete tak ještě několik dalších opakování.
A v čem se liší moderní kuželky od těch tradičních, jako jsou například indické varianty? Velmi často původní tvary kuželek neumožňovaly kontrolovaný úchop oběma rukama současně a váha byla navíc často soustředěna až na samotný konec, to zvláště v případě typů, kde na tyči byla na konci přidělána dřevěná či dokonce železná koule. Takový typ kuželky se blíží svými principy pohybu a umístěním těžiště spíše cvičení s kladivem a neměl by být zaměňován za standardní cvičení s kuželkami.
Indické či íránské kuželky jsou dosti velké a umožňují tak jen velmi omezený počet technik. Současné kuželky si jsou navíc tvarově velmi podobné a kompaktní, což umožňuje dodržet i v případě těžkých variant relativně velmi podobný pohybový vzorec při výkonu technik. To u těch původních není možné, zvláště u dřevěných variant, které mohou dosahovat výšky až 1,8 m. Opět ale prosím berte tyto informace ve smyslu, že hovoříme pouze o rozdílech, nikoliv o tom, že původní typy jsou špatné a moderní jsou dokonalé. Nejsou.
Z vlastní zkušenosti doporučuji studentům kupovat kuželky od jedné firmy a neskupovat je dle toho, kde jsou právě nejlevnější, protože některé mají jinak umístěné těžiště, jsou jinak tvarované, mají rozdílné držadlo i zakončení a to vše jsou rozdíly, které mohou zapříčinit vaše zranění. Nu a vzhledem k tomu, že se bavíme o železné kuželce, jsou taková zranění…řekněme nezanedbatelná 😉
V jakých sportovních aktivitách kuželka může pomoci? Vezmu to tak, jak mě budou právě napadat.
- Judo, zápas, jiu jitsu – Zvyšuje pevnost úchopu gi. Zvyšuje sílu horní poloviny těla a spolupráci s polovinou dolní. Zlepšuje adaptabilitu úchopu v různě intenzivních nástupech do technik, když musíte před hodem či strhem nejdříve protivníka vychýlit. Zvyšuje mobilitu ramen. Posiluje celé tělo rovnoměrně tak, aby pracovalo jako jeden celek.
- Escrima / Kali / Arnis – zvyšuje pevnost úchopu tyče/nože a mobilitu kloubů. Pomáhá sladit spolupráci celého těla do silnějšího úderu.
- Střelba – zvyšuje pevnost úchopu zbraně. Často využívané při nácviku tasení v různých pozicích. Střelci využívají hlavně lehčí varianty (dvou či čtyřkilogramové varianty kuželek). Posiluje celé tělo rovnoměrně tak, aby pracovalo jako jeden celek.
- Golf, tenis, baseball, hokej, florbal – Zvyšuje sílu v prstech, pevnost úchopu a mobilitu v zápěstí. Rapidní zlepšení koordinace při rotačních pohybech, tedy pohybech, kdy dochází k odpalu míčku/puku. Zlepšuje celkovou mobilitu, která je tolik potřebná při odpalech. Posiluje celé tělo rovnoměrně tak, aby pracovalo jako jeden celek.
- Ragby a americký fotbal – Zlepšuje práci s míčem a blokování soupeře. Posiluje celé tělo rovnoměrně tak, aby pracovalo jako jeden celek. Rotační pohyby, které jsou při předávání a přebírání míče.
- Motokros a BMX – zlepšuje pevnost úchopu (řídítek), zpevňuje celé tělo.
Je to opravdu jen velmi stručný přehled pro představu, napadají mě i další sporty, jako je veslování, vybrané disciplíny z těžké atletiky, šerm, windsurfing, volejbal, basketbal, apod. Fakticky jakékoliv sporty, kde se využívají primárně ruce.
Jak tedy vidíte, kuželky mají velmi široké uplatnění a většinou se liší jen v používané váze a typech cviků. Většina cviků je totiž komplexních, aby se zapojovalo celé tělo. U disciplín, které vyžadují spíše přesnost a rychlost se používají lehčí váhy a u silovějších disciplín, kde je nutná výbušná a maximální síla, cvičíme naopak s těžšími váhami.
Málem bych zapomněl. Víte, v něčem je kuželka jako žena. Jakmile s ní začnete cvičit a vaše myšlenky se přitom zatoulají jinam, dá vám to velmi důrazně (rozuměj bolestivě) najevo. Mám již ulomený kousek zubu a sem tam i nějakou tu bouli, když se na cvičení nesoustředím 🙂 Při cvičení s ženou…ehm s kuželkou musíte tedy být TADY a TEĎ 🙂
I proto studentům neustále opakuji, aby měli neustále na paměti, že kuželka původně byla zbraň a její jediná modifikace do současné podoby spočívá pouze v tom, že jsme odstranili hroty a bodce z poslední třetiny kuželky. Jinak jde o plnocennou zbraň, kterou můžete použít i při obraně. Ale mezi námi děvčaty…kdo by se s tím neustále tahal, že? 🙂
Na závěr uvádím ještě články, které jsem dosud o kuželkách napsal, ať máte vše při jednom 🙂
- Certifikován první český instruktor systému CST-Clubbell
- Reportáž ze semináře Clubbell 01 – Začátečník
- Reportáž ze semináře Clubbell 02 – Pokročilý
- Clubbell – ruská Bulava
- Clubbell – íránský Meel
- Clubbell – indická Gada, Jori, Karela a Ekka
- Clubbelly přichází do Evropy
- Clubbelly dobývají Ameriku
Ať se vám cvičení s kuželkami líbí a budou-li jakékoliv další dotazy, neváhejte se zeptat.
Mějte se fajně 🙂
TacFit – Field Instructor