Proč je důležité pod Gi (nejen) v BJJ nosit rashguard?

Přečteno: 266

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký smysl má nošení rashguardu (nejen) v BJJ? Kromě toho, že trénink No-Gi (tedy bez kimona) je více (nebo méně) atraktivní na pohled, se rashguardy často nosí i pod Gi. Rashguard sám o sobě, anebo v kombinaci s legínami, není jen módní záležitostí, ale hraje velikou roli také při ochraně zdraví.

Důležitost hygieny při používání rashguardu

BJJ a zápasnické sporty obecně jsou v mnoha ohledech jedinečné. Většinu času stráveného na žíněnkách tráví skutečně doslova na žíněnkách. A to velmi zblízka. Neexistuje žádný jiný sport, při kterém by se každý bod těla dotýkal povrchu podlahy, a to opakovaně během relativně krátké doby. To, že se vaše tělo neustále smýká po žíněnce, je rozhodně rys, který může BJJ (hrdě) označit za jedinečný.
Hygiena se díky tomu stává velmi důležitým faktorem celkového zdraví zápasníka. Svůj podíl na tom má trojice: osobní hygiena, hygiena v tělocvičně a dlouhá životnost tréninkového oblečení. Špinavá tělocvična je zdrojem potenciálních nemocí pro každého, kdo v ní tráví čas. Plíseň ze stěn, špína z žíněnek, pásový opar, prostě cokoliv. Takové místo by i z toho nejzdravějšího člověka časem udělalo někoho z příručky sto a jedna kožních chorob.
Osobní hygiena je především morální povinností každého, kdo se věnuje tréninku bojových sportů. K tomu, abyste věděli, co máte dělat, nepotřebujete víc než zdravý rozum. Zůstaňte doma, pokud jste nachlazení, zastřihujte si pravidelně nehty a dbejte i na pravidelné sprchování. Není třeba být celý navoněný, ale sprcha před tréninkem je dobré rozhodnutí pro oba tréninkové partnery.
A nakonec se ujistěte, že si na každý trénink buď perete své Gi, nebo máte k dispozici více než jedno Gi. Stejně jako žíněnky se i Gi může snadno změnit v dokonalý prostředí pro mikroorganismy, které mohou později způsobit zdravotní potíže. Pamatujte, že Gi je vaší primární vrstvou, která vás chrání před špinavou tělocvičnou nebo špinavým tréninkovým partnerem.

Důvody pro nošení rashguardu

Častým důvodem, proč se lidé, kteří se válí v Gi, vyhýbají nošení rashguardu (nejen) během sparringu, je to, že mají vnitřní pocit, že je rashguard nějak omezuje v pohybu a je to pro ně především nezvyk. Je jim jedno, když během sparringu strkají svůj chlupatý hrudník do obličeje svému sparring-partnerovi. Popřemýšlejte, jestli přeci jenom není lepší obětovat trochu pohodlí pro zdraví své i svého partnera.
Pojďme se proto podívat, proč by rashguard měl být první věcí, kterou si sbalíte do tašky (nejen) na hodinu BJJ:

Ochrana kůže

Tohle je samozřejmost, ale přesto to zmíním jako první. Nošení rashguardu na válení se po žíněnce chrání vaši kůži! A ne, mít na sobě jenom Gi opravdu nestačí!
Představte si, že se pravidelně válíte v tělocvičně podobné té, jaká je popsána výše. Pokud si myslíte, že vaše Gi je dostatečnou bariérou proti všem nepříjemným mikroorganismům, které v dojo jsou, popřemýšlejte o tom znovu. Každý, kdo se alespoň jednou válel, ví že na konci kola je vaše Gi je vytahané a uvolněně vlaje kolem vás. Zvlášť pokud si váš partner rád zkouší všechny ty techniky škrcení s límcem Gi, která mají různé názvy po zvířatech (spider, anaconda…).
Rashguard přilne k vaší pokožce a vytvoří ochrannou vrstvu, která je prodyšná a zároveň funguje jako bariéra proti mikroorganismům. Pokud si rashguard po každém tréninku vyperete, budete v pohodě. OK, pokud je však všude po stěnách plíseň, možná byste měli zvážit změnu tělocvičny.

Životnost Gi

Gi hlavně pro BJJ nejsou levné a spousta lidí si nemůže dovolit mít jich větší sbírku. Mít Gi, které vydrží déle než pár let, vyžaduje pečlivost a trochu práce. Aniž bych chtěl přehánět se způsoby, jak si udržet zářivě bílé Gi, zůstanu u dvou nejjednodušších kroků. Za prvé, pravidelně své Gi perte! Není to tak těžké, a jakmile si vytvoříte návyk po každém tréninku Gi vyprat, nebudete to ani časem vnímat jako povinnost. Za druhé, noste rashguard. A když už v tom budete, vezměte si také legíny.
Vrstva, kterou rashguard proti všemu možnému vytváří, funguje dvojím způsobem – nejenže zabraňuje tomu, aby se pot ostatních dostal na vaši kůži, ale také zabraňuje tomu, aby váš pot zničil především vaše Gi. Pokaždé, když se válíte se soupeřem, se vaše Gi pokryje vaším potem zevnitř a zároveň i potem ostatních zvenčí. Takové množství tekutin si vybírá velkou daň na materiálu, což vede k jeho rychlému znehodnocení. Pokud pod ním budete mít rashguard, prodloužíte životnost svého Gi až o 50 %, zůstanete zdraví a zároveň ušetříte nějaké peníze.

Zranění způsobená třením

Popálení třením od žíněnky je nepříjemnost, která se může změnit v plnohodnotnou infekci, pokud není řádně ošetřena. To je původní myšlenka rashguardu – chránit tělo před poraněním kůže. Tření mezi žíněnkami a naším tělem je vysoké a často vede ke spálení kůže žíněnkou. Tyto popáleniny se následně mohou nakazit dalšími nehezkými věcmi, jako je třeba MRSA (zlatý stafylokok), které vás na nějakou dobu vyřadí z provozu.
Rashguard je vyroben ze speciálního materiálu, který snižuje tření mezi kůží a podložkou a pomáhá předcházet následným odřeninám.

Průtok krve

Rashguardy nejsou sice primárně určeny k tomuto účelu, ale jejich přínosem je i komprese svalů. Kompresní ortézy často používají sportovci při zotavování ze svalového zranění, což je oblast, kde jsou rashguardy také užitečné. Válení se v plné výstroji v rashguardu a Gi pomůže procesu hojení svalových zranění tím, že podporuje průtok krve.

Žádný trénink jujutsu se neobejde bez hygieny. Mnoho tělocvičen má přísná pravidla, která prosazují nebo mají vyvěšena na stěnách jako připomínku. Hygienu žíněnek lze snadno udržovat dodržováním přísného harmonogramu úklidu. Ten je na každém klubu. Celkově je však hygiena v klubu oboustranná a každý člověk, který si obléká Gi, má povinnost k ní přispět svým dílem…proto zkrátka noste rashguard.

Zdroj: Why Wearing A Rashguards Under The Gi in BJJ Is Important

překlad Jarda Kolcun

Autor

2 comments

 1. Ahoj Jardo, článek jako vždy super, jen mne chytá za oko překlad rushguard. Můžu se zeptat, proč jsi ho zvolil? Je to nějak zažité u Vás v klubu? Nemyslím si, že má chránit před spěchem, ale před spáleninami.
  PS: Jak vypadá spider choke?
  jh

  1. Zdar,
   RE: rushguard – aha, máš pravdu, opravím. Správně má být “rashguard”. Díky moc za upozornění, opravim 🙂
   RE: Spider choke – já se BJJ nevěnuji, takže nedokážu přesně říci, ale našel jsem, že jde patrně o podobné škrcení jako sangaku jime (triangle), anebo možná toto: https://m.youtube.com/watch?v=-olbZD_X0ag. Ale jak jsem psal, BJJ se nevěnuji, jen jsem přeložil článek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *