Zakazování technik v judu je ovlivněno především potřebou zajistit bezpečnost a zachovat sportovní ducha. Následující seznam uvádí techniky, které byly postupně zakazovány, spolu s rokem zákazu (pokud je známý) a důvodem jejich zákazu. V mnoha případech není úplně jasné, kdy přesně byla ta, která technika zakázána, proto uvádím více variant. Někdy byly takové techniky nejdříve zakázány pouze v Kodokanu a o pár lety později i v rámci mezinárodních či olympijských soutěží.
Cílem tohoto článku však není posuzovat, jestli to bylo dobře, anebo ne. Ostatně v drtivé většině případů šlo o bezpečnost cvičících. Spíše mi šlo o získání hrubé představy, proč a jaké techniky se postupně zakazovaly z toho či onoho důvodu. Velmi pravděpodobně nejde o úplný seznam, protože někdy se technika jen omezila s tím, že původní technika je povolená, ale její varianty jsou zakázané, protože jsou pro házeného velmi nebezpečné. Berte to tedy jako jakési nastínění CO a PROČ.
Tyto zakázané techniky jsou zařazeny do skupiny technik zvané Kinshi waza (zakázané techniky), neznamenají však nějaké tajné a předávané jen těm nejpokročilejším studentům, jak by možno někoho mohlo napadnout, ale zakázané ve smyslu ochrany zdraví obou judistů.
Kolem roku 1925 – Techniky Kubi kansetsu waza a Atemi waza
Jedná se o techniky, které zahrnují:
- přímé páčení na páteř (Kubi kansetsu waza)
- všechny úderové techniky (Atemi waza) běžně používané v tradičním i moderním jujutsu. Kodokan zahrnul Atemi Waza do učebních osnov pro sebeobranu a kata (formální cvičení). Ve sportovním judu, které vzniklo z Kodokanu, však byly údery vyloučeny, aby se minimalizovalo riziko zranění a boj se zaměřil především na hody (nage-waza) a následnou kontrolu na zemi prostřednictvím technik držení (katame-waza).
Důvod zákazu: Nebezpečí vážného zranění, neslučitelné s filozofií juda jako “jemné cesty”.
Kolem roku 1925 – Technika Do jime
Technika Dō-jime (胴絞め) je škrticí technika v judu, která zahrnuje sevření soupeře nohama kolem trupu. Přesné datum zákazu není jednoznačně známé, ale pravidla zakazující Dō-jime se objevila již v raných dekádách 20. století, kdy se začala zdůrazňovat bezpečnost ve sportovním judu.
Dō-jime je však stále uznávána jako jedna z technik v Kodokan judo, i když pouze pro demonstrační nebo historické účely, nikoli pro sportovní soutěže. Její použití v tréninku nebo soutěži by mohlo vést k diskvalifikaci za použití nebezpečné techniky.
Důvod zákazu: Tato technika byla oficiálně zakázána v judu Mezinárodní judistickou federací (IJF), protože je považována za nebezpečnou, zejména kvůli riziku poškození žeber, páteře a vnitřních orgánů.
1948/1990 – Kawazu-gake
Již od roku 1948 byla tato technika zakázána v rámci Kodokanu, avšak oficiální zákaz Kawazu gake v rámci IJF přišel později až v roce 1990
Důvod zákazu: Vysoké riziko zranění kolen a kotníků způsobené torzí kloubů.
1956/1980/1991 – Kani-basami
Dle dostupných zdrojů byl rok 1980 klíčový, kdy během All-Japan Championships tato technika způsobila vážné zranění japonského judisty Yasuhiro Yamashity, což vedlo k jejímu definitivnímu zákazu. Mezinárodní judistická federace (IJF) následně formalizovala zákaz techniky pro soutěžní judo v roce 1991. Starší údaj o roce 1956 se může vztahovat k omezením jejího použití v určitých školách nebo regionech, ale nešlo tehdy ještě o globální zákaz.
Důvod zákazu: Extrémní riziko zranění kolen, často vedoucí k prasknutí vazů. Zakázáno po několika vážných zraněních na mezinárodních turnajích.
1964 – Daki-age
Zakázáno po přijetí judo jako olympijského sportu, aby se zvýšila bezpečnost.
Důvod zákazu: Může způsobit vážné poranění zad, páteře nebo krku.
1974 – Otokomi-nage
Jakýkoli hod, při kterém soupeř padá přímo na hlavu nebo krk.
Důvod zákazu: Velké riziko poranění hlavy a páteře, zejména při nebezpečném provedení.
1980 – Sukui-nage
Důvod zákazu: Byla považována za nesportovní a příliš podobnou zápasnickým technikám.
1997 – Hody s úchopem za pásek (v některých variantách)
Úchopy za pásek používané k hodům jako Kata-guruma.
Důvod zákazu: Tendence soupeře padat hlavou dolů bez možnosti kontrolovaného přistání.
80.léta – Flying Armbar (Tobi Juji gatame) (Pokus o páku za letu bez plynulé kontroly soupeře)
Důvod zákazu: Hrozba těžkých zranění krku či páteře při neúspěšném pokusu o dokončení techniky.
80. léta – Tani otoshi
Tani-otoshi (谷落), známá jako „Valley Drop,“ nebyla nikdy oficiálně zakázána, ale byla dočasně odstraněna z některých soutěžních pravidel a seznamů výukových technik kvůli bezpečnostním obavám, zejména v případech nesprávného provádění.
Důvod zákazu: Pád přímo na hlavu, případně vážné poranění krku bylo příliš nebezpečné.
2010 (omezení a v roce 2013 úplný zákaz) – Přímý útok na nohy (chycení za nohu/nohy, páky na nohu)
Techniky zahrnující přímé uchopení nohou soupeře, např. Morote-gari (dvojité podražení) nebo Kata-guruma (technika ramene s úchopem za nohu), či Kuchiki-taoshi. Jde také o páky na nohy jako třeba Ashi garami.
Důvod zákazu: Bylo rozhodnuto, že tyto techniky nejsou v souladu s tradiční estetikou a principy judo a aby nedocházelo k zápasnickému stylu.
Výjimka: Uchopení nohou je povoleno pouze jako protiútok na techniku soupeře.
2013 – Yurei-goshi (nebezpečný hod přes bok)
Jakékoliv varianty techniky, kdy je soupeř vychýlen a přetočen do nebezpečného úhlu.
Důvod zákazu: Riziko nekontrolovaného pádu na hlavu nebo krk.
2014 – Drop Kata-guruma
Varianty s přímým dopadem na hlavu
Důvod zákazu: Riziko zranění hlavy při špatném provedení nebo dopadu.
2018 – Omezení technik strhů (sutemi-waza)
Některé varianty hodů, při kterých útočník padá nekontrolovaně na hlavu. Celkově jde o techniky ze skupiny Ma sutemi waza a Yoko sutemi waza.
Důvod zákazu: Zvýšení počtu zranění zejména na soutěžích nižší úrovně.
2020 – Rozšíření pravidel o “head diving” (pády na hlavu)
Jakýkoli hod, při kterém je soupeř nucen přistát hlavou napřed.
Důvod zákazu: Závažné poranění hlavy a páteře u technik jako ura-nage nebo variace tomoe-nage.
Mezi další zakázané techniky patří i:
Mae-Komi (nebezpečné varianty předního pádu soupeře), což je hod, při kterém soupeř padá čelem na zem bez možnosti obrany. Je zde riziko poranění hlavy, krku nebo ramen.
Kote Gaeshi (techniky páčení zápěstí). Jde o techniky rotace nebo lámaní zápěstí, běžné v aikidu. Bylo zde velké riziko poškození malých kloubů nebo vazů.
Nebezpečné varianty hodů, jako například pokusy o dokončení hodů za použití zakázaných částí těla, jako je například sevření krku.
Shrnutí hlavních důvodů zákazu
Zdravotní rizika: Ochrana sportovců před vážnými zraněními kloubů, páteře a hlavy. Často jde o techniky, kde útočník nemůže dostatečně zaručit, že soupeř nespadne přímo na hlavu, případně že nastoupí tak, aby nehrozilo riziko poškození vazů (např. při technice Kani basami).
Dalším důvodem, je i zachování čistoty juda, kdy se zakazují techniky příliš připomínající prvky jiných bojových umění (např. Sambo nebo MMA).
ZDROJE: