Co je to Bugei Jūhappan? 18 klasických bojových umění samurajů

Přečteno: 58

Bugei Jūhappan, termín, který možná mnozí milovníci moderních bojových umění neznají, označuje „18 bojových umění“, jež byla nedílnou součástí života a výcviku samurajů ve starém Japonsku.
Tato bojová umění nebyla jen metodami boje, ale uceleným systémem, který samuraje formoval ve vysoce zkušené bojovníky, stratégy a vůdce. Odkaz Bugei Jūhappan zůstává v různých podobách vlivný i dnes a mnoho škol tradičních bojových umění pokračuje ve výuce těchto starobylých disciplín.

Historické kořeny Bugei Jūhappan

Počátky Bugei Jūhappan sahají až do feudální éry Japonska, období poznamenaného neustálými válkami a vzestupem samurajské třídy. Samotný výraz „Bugei“ znamená v překladu „bojové umění“ nebo „vojenské umění“, zatímco „Jūhappan“ znamená „18 druhů“. Tato umění se vyvíjela a zdokonalovala po staletí a čerpala jak z původních japonských praktik, tak z vlivů sousedních oblastí, zejména Číny.
Vývoj Bugei Jūhappan nebyl jednorázovou událostí, ale evolučním procesem, který probíhal podle toho, jak se měnily potřeby samurajů. V období Kamakura (1185-1333), kdy se samurajové poprvé stali dominantní silou japonské společnosti, byl výcvik bojových umění nezbytný pro přežití na bojišti. S přechodem Japonska do období Muromachi (1336-1573) a do období Edo (1603-1868) se role samurajů změnila z primárně válečnické na administrativní a policejní. Tento posun vyžadoval širší škálu dovedností než jen bojové, což vedlo k formalizaci Bugei Jūhappan.

18 bojových umění Bugei Jūhappan

Bugei Jūhappan je ucelený soubor bojových disciplín, které zahrnují ozbrojený i neozbrojený boj, strategii a přidružené dovednosti. Přesný výčet těchto 18 umění se může lišit v závislosti na historickém období nebo té které škole bojových umění, následující výčet je však obecně uznávaný:

  1. Kenjutsu (šermířství): Umění meče, které je považováno za duši samuraje. Kenjutsu zahrnuje útočné i obranné techniky s mečem.
  2. Bajutsu (jezdectví): Znalost jízdy na koni a boje z koňského hřbetu, která má zásadní význam pro pohyblivost a efektivitu samuraje na bojišti.
  3. Sojutsu (boj s kopím): Umění boje s kopím, univerzální zbraní používanou k útokům úderem i bodem.
  4. Naginatajutsu (boj s halapartnou): Umění používat naginatu, tyčovou zbraň se zahnutou čepelí, která je účinná proti jízdě i pěchotě.
  5. Kyujutsu (lukostřelba): Střelba šípy z luku, nezbytná pro boj na dálku i lov.
  6. Iaijutsu (rychlé tasení): Technika rychlého tasení a seknutí mečem, často praktikovaná v souboji nebo při překvapivém útoku.
  7. Jujutsu (boj beze zbraně): Metoda chvatů i manipulace s klouby používaná k ovládnutí protivníka beze zbraně.
  8. Kusarigamajutsu (boj srpem a řetězem): V tomto případě se jedná o zbraň, která kombinuje techniky útoku srpem (kama) a zamotání a znehybnění řetězem (kusari).
  9. Shurikenjutsu (vrhací čepele): Házení malých ostrých čepelí (shurikenů), které mají odlákat pozornost nepřítele nebo ho zranit.
  10. Hojojutsu (svazování lanem): Umění používat provazy k zadržení, spoutání nebo znehybnění protivníka, často používané při vymáhání práva (policisté) nebo na bojišti (vojáci).
  11. Hojutsu (výcvik se střelnými zbraněmi): Dovednosti potřebné k používání raných střelných zbraní, jejichž význam vzrostl po jejich zavedení Portugalci v 16. století.
  12. Sujutsu (vodní dovednosti): Techniky plavání, boje pod vodou a překonávání vodních ploch, které jsou důležité jak pro utajený přesun, tak i pro přežití.
  13. Chikujutsu (budování opevnění): Znalost výstavby a obrany opevnění, nezbytná pro strategické plánování a obranu.
  14. Bojutsu (boj s holí): Umění bo (hůl), zbraň, kterou lze použít k úderům, blokování a úderům.
  15. Yarijutsu (zacházení s kopím): podobné jako Sojutsu, ale s důrazem na používání yari (specifického typu oštěpu) v různých bojových situacích.
  16. Teppojutsu (střelba): Znalost a používání děl a jiných velkých palných zbraní, které se používaly při obléhání a námořních bitvách.
  17. Kyojutsu (klamání a strategie): Umění využívat psychologickou válku, klamání a další klamné taktiky k  získání výhody nad nepřítelem. Někdy také zvané Ninjutsu.
  18. Tenmon a Chimon (Meteorologie a geografie): studium povětrnostních podmínek, terénu a zeměpisných znalostí pro strategické plánování bitev a tažení.

Význam Bugei Jūhappan v samurajské kultuře

Bugei Jūhappan nebyl pouhým souborem bojových technik, ale způsobem života samurajů. Tato umění se vyučovala od útlého věku a jejich přísný výcvik měl za cíl vypěstovat nejen fyzickou zdatnost, ale také duševní disciplínu, strategické myšlení a hluboké pochopení kodexu bojovníka, známého jako Bushidó.
Každé z těchto 18 umění přispívalo k celkovému rozvoji samuraje a zajišťovalo, že se z něj stal všestranný bojovník schopný čelit jakékoli výzvě. Důraz na ozbrojený i neozbrojený boj, stejně jako na pomocné dovednosti, jako je jezdectví a budování opevnění, odrážel rozmanité povinnosti, s nimiž se samuraj mohl setkat.

Bugei Jūhappan v moderních bojových uměních

Ačkoli éra samurajů již dávno pominula, odkaz Bugei Jūhappan žije dál. Mnoho škol tradičních bojových umění v Japonsku i po celém světě pokračuje ve výuce těchto disciplín, ať už v jejich původní podobě, nebo jako součást moderních systémů bojových umění. Například Kendō (moderní japonský šerm) má kořeny v Kenjutsu a Jūdō a Aikidō se vyvinuly z tradičních technik Jūjutsu.
Holistický přístup Bugei Jūhappan nachází odezvu i u současných studentů bojových umění, kteří se snaží pochopit historický a kulturní kontext svého studia. Studiem těchto starobylých umění mohou moderní studenti získat vhled do filozofie, strategie a ducha, které definovaly samuraje.
Bugei Jūhappan představuje vrchol výcviku bojových umění ve feudálním Japonsku, komplexní systém, který ze samurajů vytvořil legendární bojovníky. Studium těchto 18 bojových umění dnes nabízí pohled do bohaté historie a kultury Japonska, stejně jako nadčasové lekce disciplíny, strategie a válečnického étosu. Ať už jste bojovník, nadšenec do historie, nebo někdo, kdo se zajímá o samuraje, Bugei Jūhappan vám poskytne fascinující pohled do světa starých japonských bojových umění.

Zdroj: What is Bugei Jūhappan? The 18 Classical Martial Arts of the Samurai

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *