Jak se stát Jasonem Bournem? 1

Přečteno: 2357

Na začátku filmu Agent bez minulosti sedí hlavní postava Jason Bourne v restauraci a pokouší se přijít na to, kdo vlastně je a proč má v bankovním sejfu uloženo mnoho cestovních pasů, ale i zbraň. Kromě toho si automaticky všímá i věcí, kterým by asi normální člověk vůbec nevěnoval žádnou pozornost.

Podívejte se nejdříve na toto video, ať víte, o čem hovořím:

Jde snad o nějakou super lidskou schopnost pozorovat detailně své okolí a vytvářet si okamžité vyhodnocení situace? Nikoliv, jedná se pouze o dovednost – situační povědomí, kterou mají jednak špičkoví operativci a kterou můžete zcela jistě získat i vy. Skutečně.

Jak již název napovídá, situační povědomí je jednoduše řečeno vnímání našeho okolí. Vypadá to na první pohled jednoduše, ale vyžaduje to mnoho hodin praktického cvičení. A ačkoliv je tato dovednost v současnosti vyučována převážně v armádě, či u policie, jsem přesvědčen, že se zcela jistě hodí i pro nás civilisty. Pokud totiž dokážete „vytušit“ hrozbu i několik vteřin dříve, než se stane jasně viditelnou, velmi pravděpodobně tím můžete zachránit život sobě i svým blízkým.

Je nutné také zmínit, že tato dovednost nemusí nutně souviset pouze s vaším bezpečím. Vidím to sám na sobě – tím, že v současné době toto systematicky rozvíjím, lépe vnímám svět a věci, které se kolem mne dějí. A to mi obratem pomáhá učinit rozhodnutí, která musím v životě dělat každý den.

Výzkumem toho, co to vlastně situační povědomí je, jsem strávil mnoho měsíců a níže naleznete ty nejdůležitější fakta, které se mi o tomto tématu podařilo shromáždit. Zatímco původně byla tato dovednost primárně pouze o záchraně lidského života, kdy člověk dokáže včas „vycítit“, že „něco je špatně“ a dle toho následně jednat, její použití se dá využít i v dalších oblastech našeho života. A takto k tomu prosím i přistupujte – není to pouze rozšíření sebeobrany, ale jde o možnost, jak prožít život plněji a bez paranoidních obav z přepadení.

Jak rozvíjet situační povědomí

Mnoho zdrojů, které zmiňují situační povědomí, jsou shrnuté do takových rčení jako například „hlídej si záda“, „ohlížej se přes rameno“, atd. To fakticky není špatně, jen ne úplně přesné. Situační povědomí je zcela jistě o pravidelném „skenování“ svého okolí. Jenže je rozdíl mezi dívat se a dívat se. Na co přesně se tedy mám dívat? Čemu mám věnovat pozornost? Jsou nějaké varovné signály, a pokud ano, jaké a kolik jich je dostatek pro nějaké rozhodnutí? Abychom dokázali zodpovědět všechny výše uvedené dotazy, nejdříve tedy začneme rozebírat obecné principy, které nám pomohou zvýšit situační povědomí. A poté se do tématu ponoříme hlouběji.

Pozoruj + Zorientuj se = Situační povědomí

To, co mi pomohlo se v této problematice zorientovat je popsáno v tzv. OODA smyčce. O co jde? OODA je výukový systém a zároveň i rozhodovací metoda, který poprvé popsal armádní pilot a stratég John Boyd. Skládá se ze čtyř kroků – Pozoruj (Observe), Zorientuj se (Orient), Rozhodni se (Decide), Jednej (Act). Tuto metodu můžete použít jak v leteckých soubojích, tak i při konfliktní situaci na parkovišti, případně i během politických voleb. Krátce řečeno, kdo se dříve zorientuje a následně i jedná, ten obvykle vyhrává. Mimochodem, toto je také univerzální pravidlo evoluce, ale to bychom již zabíhali do dalšího tématu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že situační analýza se týká hlavně prvního kroku – Pozoruj, ale ve skutečnosti v této souvislosti hovoříme o kroki druhém – Zorientuj se. Tento krok vám fakticky říká, co máme hledat, když pozorujeme a následně dát všechny informace do kontextu, do souvislostí, takže pak víme, co máme s těmito informacemi udělat.

Jak se tedy mohu stát lepším pozorovatelem, abych zlepšil své situační povědomí? A jak se mám zorientovat, abych věděl, kterým věcem mám věnovat svou pozornost a i rozumět jim ve správném kontextu?

Pozoruj – zůstaň na žluté úrovni

Ve svém klíčové práci Principles of Personal Defense, střelecký instruktor Jeff Cooper poprvé představil svůj systém barev, kterými definoval určitou úroveň ostražitosti. To je velmi důležité i pro organizaci konfliktních scénářů, protože tak mohou agresoři postupně eskalovat intenzitu svých konfliktu.

 

Pro optimální stav navrhuje Jeff Cooper zůstávat právě na žluté úrovni, která je popisována jako „relaxovaná pozornost“. Je to stav, kdy kolem vás není žádné konkrétní nebezpečí, nicméně pravidelně se kolem sebe díváte a vnímáte své okolí všemi svými smysly. Většina lidí si spojuje situační povědomí pouze se zrakovým „skenováním“ okolí, ale mnoho informací se můžete dozvědět i z pachů či zvuků, případně jejich absence na místech, kde byste je normálně předpokládali.

Ačkoliv je naše smysl pouze lehce aktivovaná na žluté úrovni, je velmi důležité, abyste však celkově byli uvolnění a přirození. Tím, že budete působit přirozeně, zároveň ani na sebe nebudete přitahovat nechtěnou pozornost. Pokud však budete naopak nervózní a hlava vám bude v pravidelných intervalech skenovat okolí podobně jako letecký radar, velmi pravděpodobně si toho lidé kolem všimnou a budete to právě vy, kdož bude působit v daném místě nepřirozeně.

Kromě toho právě uvolněný a přirozený postoj vám umožní jednak přístup do racionální části mozku, kde jsou uloženy vaše znalosti a zkušenosti a jednak dokážete i lépe vnímat své okolí. V opačném případě se díky reálným či dokonce vykonstruovaným hrozbám zastresujete, řízení nad vašimi činy převezme amygdala a vy začnete zažívat typické instinktivní stresové reakce, jako je například tunelové vidění a slyšení. To nám pak znemožní vidět situaci v celém kontextu a učinit tak adekvátní reakci. Přesně proto se operativci učí být v kritických chvílích co nejklidnější. Jedině tak totiž mají šanci přežít.

Odložte proto prosím svůj smartphone, otevřete všechny svoje smysly a vnímejte své okolí. Kromě toho tu však je ještě několik dalších rad, jak z nácviku situačního povědomí vytěžit co nejvíce….

Pokračování

Zdroj: How to develop the Situational Awareness of Jason Bourne; Brett & Kate McKay; web The Art of Manliness

F.A.S.T. Defense Global metodika pro Senior Instruktory

Left of Bang: How the Marine Corps’ Combat Hunter Program Can Save Your Life; Patrick van Horne; Black Irish Entertainment LLC (17 Jun 2014); ISBN-10: 1936891301

The Gift of Fear: Survival signals that protects us from violence, Gavin de Becker, Bloomsbury Publishing PLC; New edition edition (3 July 2000); ISBN-10: 0747538352

The sports gen: Inside the science of extraordinary athletic performance – street smart; David Epstein; Current Trade; 2014; ISBN-10: 161723012X

Jarda Kolcun

Autor