Co mi TacFit dal a vzal 1

Přečteno: 3135

Spolu s blížícím se termínem úvodního semináře do systému TacFit mi dovolte se podělit o vlastní zkušenosti. TacFit cvičím již několik let a tak bych již měl mít solidní představu o čem to je. Asi nejprve začnu tím, proč jsem TacFit začal cvičit, ať můžeme porovnat své důvody.

V té době jsem se naplno věnoval japonskému bojovému umění jujutsu, vyučoval prevenci šikany v rámci systému FAST defense, běhal….a zkoušel všechny možné kondiční systémy, které mi přišly pod ruku. Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje, jak málo času má. Potřeboval jsem tedy něco, co mne dostane (a udrží) do formy a co se zároveň kladně odrazí i v mém běžném životě. A tak jsem si stáhnul z Youtube i pár ukázek TacFitu a….ne, moc to na mě dojem neudělalo, to přiznávám. Připadalo mi to jako další aerobic systém „na speedu“, který se tváří drsňácky (to teď hodně letí, že?) 😉 a všude propaguje, že jej cvičí ta či ona speciální jednotka….Nejsem policista, ani voják …tak proč bych to měl cvičit? A navíc mi připadal jak po teoretické, tak aj po praktické stránce strašně překombinovaný. Prostě jsem jej odložil stranou a hledal dále. Abych to zkrátil, k TacFitu jsem se zanedlouho opět vrátil poté, co jsem na nějakou dobu zakotvil u Steva Maxwella a jeho „300 workout“. Nyní jsem však již chápal problematiku progresivních cviků i důležitost pravidelného vedení tréninkového deníku a najednou mi tenhle systém nepřipadal až tak úplně překombinovaný.

Asi bych měl také zmínit, že nemusím „jednoduché“ systémy typu ještě větší váha, ještě větší počet opakování, ještě dále, ještě výše…protože k čemu mi v reálném životě je, že zvednu na bench press nejdříve xy kg a pak xyz kg? K čemu mi je, že udělám nejdříve x shybů a pak xy? Nechápejte mne špatně, někomu to možná stačí, ale pro mne je to zkrátka „málo muziky“. O to více mě překvapilo, že fyzická cvičení tu jsou navržená tak, abych dokázal lépe fungovat nejen na tréninku (jujutsu, běh), ale i v běžném životě – například abych vytáhnul a odnesl těžký nákup z auta, aby ve mě nic nekřupalo, když udělám dřep při hře s mými dcerkami, apod. Krátce řečeno, abych měl kvalitnější život. Skoro vás vidím, jak se teď začínáte tvářit, ale vydržte ještě chvilku 🙂

Nedávno jsem si počítal výsledky mého tréninku TacFit. Vzal jsem pouze poslední dva měsíce a mám pro vás dvě čísla – zvýšení počtu opakování o 16% a snížení tepové frekvence o 22% (během necelých 2 měsíců). Tak a teď kontrolní otázka – který výsledek si myslíte, že je pro život důležitější? Že dokážu udělat něčeho vícekrát anebo že jsem při tom v daleko větší pohodě? Že mám patrně lepší kondici a/nebo, že dokážu při stejném zatížení stále racionálně přemýšlet? Protože, a to je na tom to nejzajímavější, tyhle výsledky se odrazí nejen v dalším cvičení TacFitu, ale i v běžném životě, jak už jsem psal výše.

Zapomeňte na ty marketingové řeči o speciálních jednotkách, apod. Je pravda, že se tam tento systém cvičí a je i pravda, že je to právě kvůli tomu, aby tito lidé byli připraveni na velmi stresující situace, ale stresující situace občas zažíváte i vy (a nemusí to nutně být střelba či riziko jiné fyzické likvidace).

TacFit je o výzvě, kterou musíte zvládnout jen vy…protože nikdo jiný jej za vás neodcvičí. Ale i když vás do toho koneckonců ani nikdo nenutí, ten pocit, že jste to nakonec dokázali…k nezaplacení. Naučíte se zvládnout něco, co dříve bylo vyhrazené převážně vrcholovým sportovcům – HIIT (High Intensive Interval Training) systém tréninku. A mimochodem, vědci tvrdí, že právě tento systém tréninku je nám evolučně daleko bližší, než ten, který je běžně vidět ve fitcentrech. Vysvětlují to životním stylem, kdy byl člověk nucen v krátkém časovém úseku podat obrovský výkon (útěk, útok, obrana,…), aby přežil a následně se musel co nejrychleji zotavit, protože netušil, kdy bude muset opět mobilizovat své síly. Nemluvě o tom, že bylo opakovaně prokázáno, že právě tento typ tréninku je více jak 9x (!!) účinnější při shazování váhy či zlepšování kondice. A to za pouhých 30 minut poctivého tréninku.

Skutečně to není o věku, váze, svalech či předchozí kondičce. Je to o tom, rozhodnout se se sebou konečně něco dělat. Protože tohle vás naučí to nevzdat, když už máte pocit, že to opravdu nejde.

Ano, tohle není pro princezny, které si chtějí napsat do deníčku, že strávili 2 hodiny v posilovně. Tohle je pro ty z vás, kteří máte cíl. Kteří vidíte, jak se s každým dalším zvládnutým tréninkem posouváte výše, jak jste lepší, a kolik jste toho již dokázali. Ale přitom také vnitřně víte, že se na to můžete kdykoliv vykašlat. Jenomže, tohle není vaše volba. Protože vy chcete porazit nepřítele ze všech nejsilnějších – sebe. Své nejistoty, obavy a pochybnosti o sobě samém. S ďáblem na rameni, který vám bude neustále našeptávat: „tohle je jen hra, vykašli se na to, stejně to nedokážeš….nemáš na to, jsi už starý/tlustý/…

A vy přitom s každým dalším zvládnutým tréninkem ukážete, že na to máte….že to dokážete. A nejen tento trénink, ale klidně i sto dalších, když bude potřeba.

A pak, když už padáte únavou, svaly vás bolí, pot vám teče do očí….a vy ani nemáte sílu jej setřít, právě v tom okamžiku nastupuje to, čím je tento systém tak dobrý – „skutečně je to vše, co dnes dokážeš? Než mi odpovíš, udělej ještě jedno opakovaní…a pak ještě jedno…a pak…ještě jedno a teprve pak mi odpověz – jsi připraven na další kolo?“ Časem budete schopni sebejistě odpovědět: „ANO“.

TacFit vás naučí nevzdat se při cvičení stejně tak, jako nevzdat v životě nic, co vás baví, a o čem sníte. Ti, kteří se vydají na tuto cestu, nakonec nalezli svoje srdce bojovníka jako hlavní, a jedinou, cenu v bitvě mezi svou myslí a tělem. O ničem jiném vlastně život není. Tak přijďte a přestaňte o věcech jen hovořit. Vaše bitva začíná právě teď….na semináři TacFit 01, který se koná v Praze již 01. 02. 2014.

Přijďte, skutečně věřím, že nebudete litovat.

Pokračování

Jarda Kolcun

TacFit – Field Instructor

jaroslav.kolcun@gmail.com

Mobil: 731 137 463

Autor