Jak se stát Jasonem Bournem? 4

Přečteno: 1850

V předchozích dílech jsme si vysvětlili, co znamená situační povědomí, OODA smyčku, aplikaci Cooperovy stupnice ostražitosti, po čem se dívat, a hlavně jak se dívat, jak si nastavit baseline a co jsou to tzv. anomálie.

Následně jsme si popsali tři hlavní kategorie chování člověka, které nám tyto anomálie pomohou lépe identifikovat. Kromě kineziologických signálů, uvedených v předchozím díle, se armádní profilovači zaměřují i na další signály, které můžete využít právě i vy:

Klíčové ruce

Vojáci i policisté ze všeho nejdřív zkontrolují právě ruce u podezřelého. K tomu mají dva důvody. Zaprvé „kontrolou rukou se ujistíme, že osoba nedrží žádnou zbraň a není tak připravena k útoku“, říká Van Horne. Zadruhé pohyb rukou často telegrafuje záměr lidí. Ti totiž, pokud něco schovávají, si často poklepem kontrolují, že daná věc je stále na svém místě, případně není vidět.

„Jednat přirozeně“

Je velmi obtížné jednat přirozeně, pokud se zcela nesoustředíte na to, co právě děláte či dělat máte. Lidé, kteří „jednají přirozeně“ jsou často nesoustředění a své pohyby buď přehánějí, nebo naopak „nedotahují“. Například v Afghánistánu je útočník často maskován za farmáře, zatímco se bude snažit sbírat informace o projíždějících patrolách. Mariňáci jsou trénováni, aby věnovali pozornost právě těm farmářům, kteří se snaží až příliš.

Mějte připravený plán akcí na základě toho, co zpozorujete

Navštívíte například vaši oblíbenou kavárnu a shodou okolností ji navštíví i lupič. A jelikož jste věnovali pozornost všem signálům, budete první, kdo jej identifikuje jako potencionální hrozbu. To je ta dobrá zpráva. Ale co s tímto zjištěním uděláte? Druhý krok je tu klíčový. Nebudete mít totiž čas vymýšlet nějaký plán. Ba co více, vzniklý stres vám znemožní racionálně přemýšlet a analyzovat situaci.

Proto Van Horne doporučuje pokaždé, když si budete kontrolovat baseline i anomálie, rovnou se ptejte sami sebe „co bych udělal, když bych právě teď viděl anomálii v baseline?“ Právě toto intelektuální cvičení vám pomůže jednat rychleji, až to bude skutečně potřeba. Krátce řečeno, mějte připravený i plán akcí.

Vraťme se nyní zpět do situace v kavárně. Například identifikovaná anomálie bude „chlap se zbraní“. Optimální řešení pak závisí na několika faktorech. A znalost těchto faktorů je právě ona situační analýza, o kterém jsem hovořil již na začátku. Pokud například vejde lupič předními dveřmi, a vy stojíte u nouzového východu, vaším dalším krokem bude tímto východem zmizet. Na druhou stranu, pokud však lupič vstoupí do kavárny a bude těsně u vás, pak dle doporučení některých odborníků na sebeobranu je lepší ihned zkrátit vzdálenost mezi vámi a lupičem a zneškodnit jej. Otázka však je, jestli k tomu máte potřebný výcvik a dovednosti. Berte proto prosím výše uvedená doporučení pro situaci v kavárně pouze jako příklad, který závisí na tolika faktorech, že nelze dát jednoduché řešení typu „když – tak“. Obecně však platí:

  1. Určete si baseline pro každé prostředí, ve kterém se běžně nacházíte
  2. Hledejte anomálie
  3. Mějte plán akce

Situační povědomí jako preventivní taktika sebeobrany

Zvířata jsou tvorové příležitosti. Útočí pouze v případě, pokud je protivník zraněný či slabší. Lev půjde po mladých, nemocných či starších gazelách, protože je zkrátka jednodušší ulovit právě tyto kusy, než zdravé dospělé jedince. Kriminálníci také typicky půjdou po osobě, která vypadá zranitelně, ať již po stránce fyzické (např. kulhá, příliš mladá/stará…), či psychické (např. díky hraní na svém mobilu nevnímá své okolí).

Tím, že si budete pravidelně nacvičovat své situační povědomí, se postupně budete stávat méně zranitelnými vůči podobným útokům. Vytáhněte proto své nosy z knih či tabletů a občas se podívejte po svém okolí. Pokud jdete v noci k autu, mějte své klíče již připravené, ať je nehledáte u auta, kde bude patrně méně světla než tam, odkud jste přišli. A čím jistěji budete vypadat, tím méně pravděpodobněji vás bude chtít někdo přepadnout.

Cvičte, cvičte…a cvičte

Je nutné pochopit, že situační povědomí je určitý stav mysli, který musíte pravidelně trénovat. Nenaučíte se to pouze tím, že si dokola budete číst tyto řádky, případně, že absolvujete jeden kurz, který je na toto zaměřený. Je to podobné jako s kuchařskými kurzy, kde vám ukážou JAK připravit nějakou specialitu, ale je již na vás, abyste tuto novou dovednost pravidelně zkoušeli a postupně ji tak zvládli. A věřte, že ačkoliv u nácviku situačního povědomí nepropotíte triko, je to možná daleko náročnější, než nácvik fyzického řešení útoku.

Začněte proto hned teď, jak půjdete z práce, ze školy, vyzvednout děti ze školky, nakoupit, či na trénink. Snažte si zapamatovat, kde na pracovišti / ve škole / ve školce / obchodě / tělocvičně jsou únikové východy, vnímejte přirozený chod v tom kterém prostředí. Všímejte si, jací lidé zde jsou, jak jsou od sebe daleko, jak spolu hovoří, jak se v tomto prostředí cítí, jestli do tohoto prostředí zapadají, atd.

Nejde o to, abyste se stali paranoidními, spíše to berte jako paměťovou hru, protože zatímco vy se vědomě budete snažit zapamatovat vše výše uvedené, vaše podvědomí bude také sbírat data, která vám poté dohromady dají právě výše zmiňovaný baseline.

Cvičte každý den, uvědomte si, že vás to nic nestojí, kromě času. A právě časem se situační povědomí stane vaší přirozeností, na kterou nebudete muset poté vědomě myslet. V hlavě budete mít dostatečnou „kognitivní databázi“, která vás včas upozorní, že „něco je špatně“. A protože již budete mít připravený také plán akcí, budete reagovat podobně perfektně jako opravdový Jason Bourne 🙂

Díl 1.

Díl 2.

Díl 3.

Konec

Zdroj: How to develop the Situational Awareness of Jason Bourne; Brett & Kate McKay; web The Art of Manliness

F.A.S.T. Defense Global metodika pro Senior Instruktory

Left of Bang: How the Marine Corps’ Combat Hunter Program Can Save Your Life; Patrick van Horne; Black Irish Entertainment LLC (17 Jun 2014); ISBN-10: 1936891301

The Gift of Fear: Survival signals that protects us from violence, Gavin de Becker, Bloomsbury Publishing PLC; New edition edition (3 July 2000); ISBN-10: 0747538352

The sports gen: Inside the science of extraordinary athletic performance – street smart; David Epstein; Current Trade; 2014; ISBN-10: 161723012X

Jarda Kolcun

TacFit – Field Instructor
CST – Clubbell Instructor
FAST Defense Global Senior Instructor
Jujutsu instruktor

Autor