Na jednom z mých seminářů TacFitu, jsem dostal od kolegy tip na další zajimavý HIIT workout. A protože mám běh rád, stejně tak jako HIIT, byla jen otázka času, kdy si to vyzkouším. A věřte mi, stálo to za to 🙂
“Sprint 8“ je 20 minutový kondiční program, který využívá všechny výhody HIIT tréninku – zlepšuje celkovou kondici, spaluje tuk, snižuje cholesterol, atd. Principy jsou velmi podobné jako v systému TacFit, takže další důvod to vyzkoušet. Program byl vytvořený pro Vision Fitness, což je firma, která se zaměřuje primárně na zdravý životní styl a vše s tím spojené.
Tento program je určený pro lidi starší 30 let. Netuším proč, ale protože do této kategorie spadám, ani jsee po tom nijak dál nepátral. Podle tvůrce tohoto programu, Phila Campbella, lidé po 30 již čelí tzv. somatopauze, což je stav, kdy přibíráme na váze, ztrácíme svalovou hmotu, již nemáme tolik energie, jako když nám bylo dvacet a…no jsme zkrátka v krásném středním věku 😉 Anaerobní HIIT program “Sprint 8” prý podporuje uvolnování růstového hormonu, který může dopad somatopauzy znatelně zmírnit. Osobně se domnívám, že jde minimálně o jakýkoliv HIIT program, ale to teď neřešme.
V čem to tedy spočívá? Jedná se fakticky o klasický HIIT trénink (High Intensive Interval Training), využívající Tabatu. O HIIT, respektive o HIIE (High Intensive Interval Exercise) si řekneme více informací na semináři TacFitu, kde si podrobně probereme o čem tento typ zatížení metabolismu člověka je a jaká další zatížení systém TacFit ještě rozeznává. Zpět ke kondičnímu programu “Sprint 8”.
- Začíná se 4 minutovou rozcvičkou
- 8 sérií 90 vteřinových zotavovacích sérií s nízkou intenzitou
- 8 sérií 30 vteřinových sprintů s vysokou intenzitou
- Končí se opět 4 minutovým cvičením na zklidnění organismu
Pro optimální výsledky se doporučuje absolvovat 3 workouty týdně. Typický “Sprint 8” workout tedy vypadá takto:
- Rozcvička (4 minuty)
- Workout (12 minut)
- 1. Sprint (30 vteřin)
- Fáze vydýchání (90 vteřin)
- 2. Sprint (30 vteřin)
- Fáze vydýchání (90 vteřin)
- …
- 8. Sprint (30 vteřin)
- Fáze vydýchání (90 vteřin)
- Zklidnění – strečink (4 minuty)
Poté, co jsem si nastudoval teorii, přišel čas otestovat vše v praxi. Vybral jsem si krásný sluneční den, obul si klasickou běžeckou obuv, protože jsem dosud neměl otestováno, jak se prsťáky chovají při rychlých sprintech a nechtěl jsem si udělat puchýře.
Kolega mě sice varoval, abych poprvé absolvoval maximálně dvě až tři série, ale vzhledem k tomu, že už mám něco naběháno a díky TacFitu se také cítím dobře, tak mi „těch pár krátkých sprintů“ přeci půjde. No…už asi tušíte, že realita byla maličko jiná. Hned po prvních dvou sériích jsem si uvědomil, že sice naběháno mám, ale spíše ve vytrvalostní rovině (posledně jsem si svou vytrvalost ověřil, když jsem běžel v noci z restaurace v centru Prahy do Roztok, protože mi ujel autobus i vlak. Za 3,5 hodiny jsem byl doma a absolutně střízlivý, to je však jiný příběh 😉 Po druhém kole Sprint 8 jsem vypadal jako důchodce s těžkým astmatem, který právě vyšel hodně dlouhé schody. A to nemluvím o tom, jak mě bolely nohy druhý den, ačkoliv jsem je v předtuše, že můj krátký dech asi nebude poslední důsledek tohoto workoutu, pečlivě protáhnul. No zkrátka jsem ten den musel následně radikálně upravit svůj tréninkový plán a zbytek workoutu absolvovat v intenzitě lehkého vyběhávání.
Má rada pro vás – dejte na mě a pokud si budete chtít podobný workout zkusit, skutečně absolvujte maximálně právě výše zmiňované 2 série. Jakmile to zvládnete, postupně přidávejte 1-2 další série, až se dostanete na plný počet 8 sérií. Pokrok je dosti rychlý, takže pokud budete “Sprint 8” cvičit 3x týdně, pravděpodobně již za týden budete schopni absolvovat plný počet sérií. Neuspěchejte to…pokud na mě však nedáte, zažijete podobné existencionální pocity jako já…což je také unikátní nepřenositelná zkušenost, když tak nad tím přemýšlím 😉
A na závěr ještě jedna rada – celou dobu dýchejte pouze nosem. Zvláště v tomto workoutu, kdy musíte sprintovat ze všech sil, je dýchání nosem velice důležité, abyste předešli hyperventilaci. Zpočátku vás to sice zpomalí, ale vězte že dlouhodobý přínos bude hodně velký. Opravdu. Pokud nevíte jak, přečtěte si prosím tento článek, kde podrobně vysvětluji o čem to je.
Pokud to tedy shrnu, pak principy kondičního programu Sprint 8 jsou hodně podobné principům TacFitu, takže jej občas zařadím do svého tréninku a nijak tím nenaruším celkový tréninkový plán. A ačkoliv mě po prvním “Sprint 8” FAKT bolelo celé tělo a mé ego dostalo pěkně na frak, tento vysoce intenzivní workout jsem si zamiloval. A Danovi tímto děkuji za skvělý tip 🙂 Doporučuji “Sprint 8” i vám, věřím že nebudete zklamáni 🙂
Zdroj: Sprint 8
Jarda Kolcun