- Principy bojových umění – úvod
- Principy bojových umění – KONTAKT
- Principy bojových umění – ODPOJENÍ
- Principy bojových umění – VZDÁLENOST
- Principy bojových umění – PYRAMIDA
- Principy bojových umění – TVOŘENÍ
- Principy bojových umění – PŘIJETÍ
- Principy bojových umění – TEMPO
- Principy bojových umění – NAČASOVÁNÍ
- Principy bojových umění – ŘEKA
- Principy bojových umění – STRUKTURA
- Principy bojových umění – VYCHÝLENÍ
- Principy bojových umění – PRŮZKUM
- Principy bojových umění – PREVENCE
- Principy bojových umění – NAPĚTÍ
- Principy bojových umění – ROZDVOJKA/VIDLIČKA (SOFIINA VOLBA)
- Principy bojových umění – POZICE
- Principy bojových umění – PŘEDSTÍRANÁ KAPITULACE
- Principy bojových umění – VYČERPÁNÍ
- Principy bojových umění – IZOLACE
- Principy bojových umění – OBĚTOVÁNÍ
- Principy bojových umění – SETRVAČNOST / HYBNOST
- Principy bojových umění – ZMĚNA ÚHLU
- Principy bojových umění – NECHAT SE SVÉZT
- Principy bojových umění – ZAHLCENÍ
- Principy bojových umění – PŘIŠPENDLENÍ / UKOTVENÍ
- Principy bojových umění – RÁČNA
- Principy bojových umění – VZTLAK
- Principy bojových umění – KONTROLA HLAVY
- Principy bojových umění – PŘESMĚROVÁNÍ
Obecné vysvětlení
Využití současné, nepříliš příznivé, situace k vítězství. Přesměrování energie (útoku) nám může umožnit únik z techniky. Tento princip může tedy změnit zprvu negativní situaci do pozitivní. Například, když na vás útočí velmi velký a silný útočník, pak (jemným) přesměrováním jeho síly můžete uniknout jeho útoku a zároveň jej dostat do pozice, kdy již sám bude zranitelný. Tímto přístupem je známo například japonské Aikido či čínský Wing Chun, ale věřím, že se dá objevit i v jiných bojových uměních.
Aplikace do jujutsu
Jedna z věcí, proč je jujutsu stále tak populární i v současnosti je fakt, že nikdy nejde silou proti síle, respektive nemělo by jít. Jujutsu bojovník totiž ví, že dříve či později ve svém životě potká někoho, kdo je silnější, rychlejší, zkrátka lepší a tak jít silou proti síle…to by pro něj nemuselo skončit dobře.
A i přesto, že situace zpočátku nemusí být příliš příznivá, přesto všechno je jujutsu bojovník schopen vyhrát tím, že nejde přímo, ale přicházející sílu/agresi přesměruje mimo své tělo. Ať již tím, že změní úhel, ve kterém postupuje k útočníkovi (45°diagonální úkrok směrem k soupeři), anebo změní dráhu soupeřova útoku (přesměrování útočníkovy útočící ruky s nožem, vychýlení v okamžiku tlaku na „nulovou“ polohu).
Existuji dva základní způsoby, jak změnit směr:
- Změnit uhel kontaktního místa těla pod jakým k nám energie přichází
- Přidat další sílu, která energie přesměruje/vychýlí z původního směru
S tím úzce souvisí i ono známé “využít energii protivníka proti němu samotnému” a přesně o tom je tento princip. Čím silněji, odhodlaněji protivník zaútočí, tím silněji se mu to může vrátit. To je například vidět v technikách sutemi waza (techniky strhů), kde útočník dopadne tím tvrději/dále, čím intenzivněji zaútočí na obránce. Samozřejmě to vyžaduje nácvik, ale když se naučíte vystihnout správný čas, pak techniky sutemi waza jsou úžasné. Osobně je doporučuji zvláště dívkám a těm, kteří od přírody nejsou mohutně stavění. Tato kategorie technik totiž nevyžaduje sílu, abyste je mohli aplikovat. Pouze správné načasování a vzdálenost.
Jde tedy o zabránění toho, aby útočníkova technika byla účinná, avšak k plnému pochopení tohoto principu je dobré znát vektory a úhly. Pokud síla přijde v úhlu 90°, pak je šance na přesměrování velmi těžká. Pokud však změníme úhel natočením těla/ vychýlením hlavního směru energie na 45°, pak se útočníkova energie mnohem snázeji odkloní.
Zkuste si příště uvědomit konkrétní situaci, kdy energie útoku může být buď v pohybu (přicházející kop), anebo může jít o statický tlak určitým směrem (tlak rukou na hruď). Při nácviku technik zkuste toto identifikovat v technice a pak přijít na to, jak energii přesměrovat, tak aby technika již nešla provést, anebo vás přestala ohrožovat.
Zjistíte také, že čím více energie na vás směřuje, tím více je útočník náchylnější reagovat na jakékoliv přesměrování. Například u úderů stačí lehce ťuknout do pěsti a úder se vychýlí dostatečně na to, aby vás minul. Platí také, že čím dále je protivníkova energie od jeho trupu, tím více je citlivější na vychýlení.
Zkrátka kdykoliv jste schopni určit směr, kterým protivník směřuje, je tu zároveň i šance na jeho přesměrování. Uvědomte si také, že toto přesměrování nemusí být jen soupeř proti nám, ale také soupeř proti zdi/podlaze (protože chce například získat stabilnější postoj, tak se zapře o zem/zeď) a tím, že mu přesměrujeme ruku/nohu, jej vychýlíme a porazíme. Příkladem je technika de ashi barai nebo okuri ashi barai.
V případě sparringu se snažte a co největší kontakt a reakce ze strany soupeře a vaším úkolem je co nejčastěji přesměrovat jeho tlaky na vás. Jako kdybyste byli tekutá koule, po které vše sjede stranou.
Tento typ sparringu se skvěle cvičí se začátečníky, kteří většinou tlačí až příliš.
Najděte proto alespoň tři techniky, které znáte a kde právě přesměrování energie je klíčové. A pak zkuste najít další 3 techniky, kde by tento princip pomohl techniku vykonat lépe a s menším úsilím.
Zkuste přitom najít přesnou energii a směr, který hraje do karet soupeři a díky které je technika účinná, a pak se snažte ji cíleně eliminovat. Je to vlastně taková jujutsu věda – geometrie – vektory a úhly.
Aplikace do běžného života
V reálném životě se tento princip často nevědomky aplikuje, když stojíte proti emočně vybuzeném člověku (a „Uklidni se“, skutečně nepomáhá) a pokud dokážete přesměrovat jeho myšlenky někam jinam, například tím, že začne používat kognitivní část mozku, tj. rozumovou, máte slušnou šanci, že mu možná i dojde, jak nesmyslné to je.
Nebo použít nevybouřenou dětskou energii na něco, co dítěti přinese uspokojení, ocenění, zkrátka za co nebude peskován.
A jak tento princip využít v běžném životě? Tím, že si nejdříve uvědomíme, že každý problém má řešení, který nemusí být na první pohled vidět. Když se však na problém podíváme z jiného pohledu, přesměrujeme svůj přímý pohled na pohled ze strany, najednou uvidíme věci, kterých bychom si předtím nevšimli.
Určitě jste někdy byli naštvaní a zároveň jste věděli, že pokud svůj vztek, frustraci neventilujete, či nepřesměrujete jinam, pak to odnesou vaši blízcí – manželka či ještě hůře vaše děti. Šli jste si zaběhat, zaplavat, zaboxovat do pytle či se jen tak projít…anebo jste se zavřeli do místnosti a tam jste svou zlost vyřvali. Zkrátka jste přesměrovali svůj vztek, aby neskončil ve vašem nitru, ale ventilovali jste jej ven…pokud možno neškodným způsobem.