Principy bojových umění – KONTROLA HLAVY

Přečteno: 44

Obecné vysvětlení

Jednoduchý princip, který říká: “kam jde hlava, tam tělo následuje“. Abychom docenili tento princip, je nutné plně porozumět rozsahu pohybu hlavy. Například, když hlava rotuje, dříve či později bude následně rotovat za ní i celé tělo. Tento princip také říká, že kam se díváme, tam bude soupeř padat. Proto je velmi důležité sladit celé tělo s hlavou tak, abyste vyvinuli nejvíce možné energie. S tím souvisí i to, abyste si uvědomili, co (všechno) musíte kontrolovat, abyste kontrolovali hlavu protivníka.

Aplikace do jujutsu

Asi nejznámější fotografií, která tento princip hezky ilustruje je Masutatsu Oyama, zakladatel Koykushinkai karate, který drží býka za rohy. A když se nad tím zamyslím, tak podobnou manipulaci s telaty jsem viděl i u kovbojů, kdy jej chytli za hlavu a pomocí rotace dostali na zem.

Tento princip můžete využít i v případě, že chcete soupeřovi zabránit, aby se (ne)pohnul v určitém směru. Stačí zablokovat anebo vyrotovat jeho hlavu opačným směrem a máte hotovo.

Pokud si tento princip pořádně zanalyzujete, velmi pravděpodobně zjistíte, že dosud jste nevyužili ani 5 % toho, co tento princip nabízí. Vypadá na první pohled jednoduše, a přitom nabízí obrovské množství uplatnění. Pravděpodobně jste dosud tento princip uplatnili jenom tam, kde cíleně jdete po hlavě, ale pokud tento princip izolujete a začněte vnímat samostatně, pak zjistíte, že se nachází prakticky ve všech technikách. Vy jste pravděpodobně ani netušili, že tam je, a tak jste často uvolnili soupeřovu hlavu i v případech, kdy vám mnohem lépe mohla posloužit naopak jeho kontrola hlavy. Zkrátka díky absenci znalostí jste přišli o pár dobrých příležitosti ukončit boj mnohem dříve.

Již od začátku studia bojových umění budete učeni, že hlava je klíčová. Kam hlava směřuje, tam tělo následuje. Kam se při hodu koukáte, tam soupeř spadne. Hlava obsahuje mozek a ten řídí zbytek těla. Vypněte hlavu a tělo bude následovat.

Pokud získáte kontrolu soupeřovy hlavy tím, že ji zasáhnete či chytnete do pevného držení, pak získáte obrovskou výhodu nad soupeřem. Obrovsky mu zkomplikujete možnost uniknout z vašeho držení, anebo prodloužit vzdálenost tak, aby mohl (opět) zasahovat pomocí úderů a kopů apod.

Jsou styly bojových umění, které cíleně míří na hlavu (např. box) a ostatní útoky do těla mají jen otevřít cestu k finálnímu útoku na hlavu (například hák do volných žeber, čímž soupeř sníží svůj kryt, aby si úder na žebra vykryl, ale zároveň tím odkryje hlavu).

Uvědomte si, jak jen jednoduché otočení soupeřovy hlavy na zemi jedním směrem jej omezí v pohybu opačným směrem. Popřemýšlejte, kam byste tento princip v technice mohli přidat, abyste zvýšili účinek techniky. Jakmile se stanete mistrem v kontrole hlavy protivníka, pak máte velký kus práce za sebou.

I během sparringu si všímejte, kdy/jestli kontrolujete hlavu a jak na to soupeř reaguje. A naopak, kdy/jestli soupeř kontroluje vaši hlavu a jak vás tím omezuje v pohybu. Zkuste použít kontrolu hlavy jako držení a tím pádem kontrolu celého soupeře. Technika Kesa/Kata gatame na zemi, či klinč v postoji je k tomu ideální.

Aplikace do běžného života

A jak tento princip využít v běžném životě? Obecně řečeno jde tedy o identifikaci klíčové části a na ni zaměřit svou pozornost.

Asi jej již dávno využíváte, bez toho, abyste si to uvědomili. Když venčíte psa, kde má umístěný obojek? Kolem krku, který propojuje hlavu se zbytkem těla. Jakmile trhnete vodíkem, pohne se psí hlava a tělo následuje.

Anebo když potřebujete něco vyřešit, voláte ideálně rovnou s vedoucím a nezkoušíte najít řešení s vrátným, že? Či také trochu jinak – nač chodit ke kovaříčkovi, když mohu jít rovnou ke kováři.

Když potřebujete vyřešit problém s kamarádem, pak hovoříte přímo s kamarádem, a nikoliv s někým cizím, který vám sice může dát par dobrých rad i jiný pohled na věc, ale skutečné řešení musíte učinit tváří v tvář s kamarádem.

A jak tento princip použít obráceně? Pokud potřebujete vyřešit nějaký zapeklitý problém, pak pomáhá si vyčistit hlavu třeba tím, že si jde zaběhat, projet se na kole, či budete chvíli meditovat. Zkrátka vše proto, abyste se na problém podívali s čerstvou/uvolněnou hlavou.

Zkrátka s vědomím tohoto principu se soustřeďte na jeden problém a nenechte se rozptylovat mnoha dalšími věcmi. Tento princip vás tedy učí kontrolovat svoje myšlenky a v případě potřeby se soustředit na to, co je skutečně důležité.

Series Navigation<< Principy bojových umění – VZTLAKPrincipy bojových umění – PŘESMĚROVÁNÍ >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *