Principy bojových umění – NAPĚTÍ

Přečteno: 36

Obecné vysvětlení

Princip Napětí je o tom, jak využít princip napětí/tah jak ve své technice, tak i proti soupeřovu pohybu.

Aplikace do jujutsu

I v jujutsu, a vlastně i jiných zápasnických uměních boje, je napětí, tah klíčovým aspektem v boji. Můžete využít soupeřova pohybu, který vás táhne na jednu stranu tím, že v mžiku místo odporu v opačném směru akcelerujete jeho tah tím, že naopak jdete přesně tím směrem, jakým vás tahá, ale mnohem rychleji a tím mu znemožníte provést techniku, kterou měl v hlavě již načasovanou na jiný rytmus. Napětí, tah můžete využít prakticky při všech kombinacích technik páčení končetin. Například taháte jeho končetinu jedním směrem, abyste vyvolali potřebnou reakci, kdy si bude chtít přitáhnout končetinu zpět k trupu a pak jeho snahy využijete k nasazení jedné z mnoha pák na zápěstí, loket či rameno. Mimochodem, techniky pák nejsou nic jiného, než uvedení kloubu (a s ním související šlachy a svaly) do nepřirozených poloh. Nejde tam primárně o lámání kostí, jak je občas vidět v některých akčních filmech. Ale zpět k principu Napětí. V principu máme tři základní mechanismy tohoto principu:

  1. Prak, kdy budeme tahat protivníka naším směrem, ale ve skutečnosti chceme, aby se protivník zaklonil. Ten bude přirozeně reagovat tak, že se bude odtahovat na druhou stranu. V určitém momentu (kdy je již dostatečně silově zapojený) pustíme a jdeme ve směru jeho tahu od nás. Tento mechanismus je vidět v kombinacích (např. O goshi -> O soto gari). Nebo budu v postoji tahat soupeře, jako kdybych jej chtěl hodit na Ippon seoi nage. On se samozřejmě tomu bude bránit tak, že se bude zaklánět, abych jej nemohl vychýlit mým směrem. V tom okamžiku změním směr a půjdu například do Morote gari. Nebo budu v postoji v klinči tlačit soupeře za krk a hlavu dolů. On se bude snažit tlačit proti tomu. V určitém okamžiku povolím, soupeř se narovná (až zakloní, záleží na intenzitě tlaku dolů), a to je šance pro mě na Morote gari či Kuchiki taoshi.
  2. Přerušení napětí mezi námi a soupeřem – Například když nás soupeř drží, tak pokud se od něj budeme odtahovat, v určitém okamžiku jeho úchop povolí a on pustí. Zkrátka zvýšíme napětí tak moc, že to již soupeř neudrží. Je to mnohem lepší než se snažit vytrhnout úchop, když je ruka pokrčená a využívá sílu těla na rozdíl od pozice, kdy je ruka již natažená a drží límec jen svaly prstů. Obecně platí, že čím dále je ruka od trupu, tím slabší a zranitelnější se stává.
  3. Pro zlepšení mé techniky například úchopu. Představte si situaci, kdy držíte úchop a potřebujete soupeře chytnout výše. Nejdříve si jej přitáhnete blíže k sobě…a pak rychle přehmátnete výše. Vyvinul jsem tah, abych si jej přitáhnul a následně využil blízkosti přitaženého soupeře ke zlepšení mé pozice vůči němu. Tento princip se dá využít i proti soupeři, když víme, že nás přitahuje proto, aby si přichytil nový úchop. V okamžiku, kdy povolí, my prudce zatáhneme zpět a on tak promáchne úchop.

Začněte proto aktivně vyhledávat části té které techniky, kde je přítomen princip Napětí. A přemýšlejte nad tím, jak je vlastně využíván. Zkuste přesně identifikovat, i který typ mechanismu je v té které technice přítomen. Je to o přemýšlení a uvědomování si jednotlivých sil, díky kterým technika funguje. Zkuste aplikovat i jeden z výše zmíněných třech mechanismů principů Napětí. Soustřeďte se na princip spíše než na to, jestli prohrajete. Pozorujte, jak se ten, který soupeř chová, když tam je najednou tah či tlak a zkuste hledat obecné vzory reakcí.

Aplikace do běžného života

Tento princip vám pomůže rozeznat, kdy je určité napětí výhodou a kdy naopak vám již může uškodit. Lidé se často domnívají, že jakékoliv napětí (stress) v jejich životě je škodlivé a měli by dělat vše pro to, aby se jej zbavili. Navíc jakékoliv přednášky o stresu (a jak se jej zbavit) patří většinou k těm nejvíce nudným přednáškám, co asi znáte. Proč? Protože tam neustále dokola zaznívají stále ty samé rady a doporučení, ale…jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Pokud se na podobné přednášky zaměříte ve větším detailu, pak mají společné několik věcí:

  • Stress, napětí není škodlivý, pokud je přiměřený (eustres) a pokud víme, jak s ním pracovat. Rozeznáváme celkem 3 základní druhy stresu:
    1. Hypostres (příklad „ležáci“ v LDN)
    2. Eustres (optimální úroveň)
    3. Hyperstres (příklad lidé s PTSD)
  • Stress, napětí je nutný proto, abychom rostli jak fyzicky (Wolffův zákon, který říká, že živá kost se mění podle napětí, které na ni působí), tak i psychicky (stress inoculation)
  • Stress, napětí se dá úžasně využít jako „raketové palivo“, když máte například prezentovat v Mensa akademii, kde víte, že jsou mnohem chytřejší lidé než vy…a přesto věříte, že možná i vy máte něco, co by je mohlo zajímat.

Fyzické napětí mezi dvěma lidmi může být úžasnou formou komunikace. Asi vás hned napadne, jak by probíhala taková „napěťová komunikace“ ve vztahu partnerském, nebo pracovním. Pokud umíte pracovat se stresem, napětím, pak se vám daří odkrýt skutečné záměry partnera, kolegy, šéfa či soupeře. Je to o zkušenosti, sebedůvěře a znalosti takových věcí, jako jsou mikro výrazy (Paul Ekman), vektorů (součet/rozdíl sil v tahu), apod.

Další příklad využití tahu, napětí nalezneme například v hudbě, kdy zvláště u strunných nástrojů (housle, kytara, basa) je správné napětí klíčem ke krásné hudbě. Pokud je struna nedostatečně napjatá, pak je tón mdlý nebo hlubší, než by měl být. Pokud struna nadmíru napjatá, pak je tón příliš vysoký…anebo struna praskne.

Ale tento princip je nutný i v obchodě. Pokud nemáte konkurenta, dříve či později se přestanete intenzivně snažit vyvíjet stále nové produkty a služby, případně je vylepšovat a optimalizovat své náklady, protože vás nic nestimuluje k takové akci. Musím říci, že tohle mi maličko chybí u nás v Roztokách. Ano, máme tam klub Taekwondo, ale to je bojový sport, kdežto my se věnujeme bojovému umění. Ano, maličko soupeříme se zájmovými kroužky, ale to je podobné, jako kdyby soupeřili vegetariáni s masožravci. Někteří lidé prostě nemusí ten blízký kontakt, který při kočkování na zemi je, je jim až odporný pocit, kdy by na ně, nedej bože, kápnul pot soupeře apod. Takže se místo toho věnují malování, zpívání či programování. A nic proti tomu, opravdu.

Velmi to zjednodušuji, ačkoliv byste asi byli překvapeni, co někteří začátečníci uvedli jako důvod odchodu – „já nevěděl, že se při tom budeme dotýkat“, patří asi k těm nejvíce zvláštním vysvětlením.

No a na závěr ještě jeden příklad napětí – vzpomínáte si na první momenty, kdy jste sedli do auta na místo řidiče, uchopili volant a měli jste se rozjet? Jak pevně…až tak pevně, že vám zbělaly klouby na rukách, jste nejdříve drželi volant? Tak i toto je o znalosti aplikace správného napětí, v našem případě optimální sevření volantu, abyste jej neškrtili, ale zároveň drželi dostatečně pevně tak, abyste kdykoliv mohli změnit směr jízdy. To samé platí i v případě cvičení s clubbells.

 

POZNÁMKA NA ZÁVĚR: Jak jsem psal již na začátku zveřejňování principů, pokud si tento článek pouze přečtete s tím, že uznale na konci pokýváte hlavou, ale už jej neaplikujete do svého tréninku, pak to bylo vše zbytečné a vy nikdy těmto nepochopíte. Je to podobné, jako kdybyste se dívali, jak se dělá steak, ale pokud to pak sami nezkusíte, nikdy se podobně chutný steak připravovat nenaučíte….proto zvažte, jestli vám vůbec stojí za to číst tyto články, když sdělené informace pak stejně nevyužijete. Místo toho se možná běžte projít do lesa nadýchat se čistého vzduchu 😉

Series Navigation<< Principy bojových umění – PREVENCEPrincipy bojových umění – ROZDVOJKA/VIDLIČKA (SOFIINA VOLBA) >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *