- Příchod Jujutsu do Velké Británie 5
- Příchod Jujutsu do Velké Británie 4
- Příchod Jujutsu do Velké Británie 3
- Příchod Jujutsu do Velké Británie 2
- Příchod jujutsu do Velké Británie 1
V květnu roku 1906 připlouvá do Anglie Gunji Koizumi, kde si hned našel práci jako hlavní instruktor ve škole Kara Ashikagy ve městě Liverpool. Jak tvrdí tehdejší inzeráty, Ashikaga učil Yoshimosa ryu jujutsu. Podle všeho však jak Kara Ashikaga, tak i Yoshimosa ryu byly vymyšlené. Později se ukázalo, že Kara Ashikaga byl ve skutečnosti jakýsi Mr.Thomas, který ani neměl vlastní dojo a proto provozoval pouze korespondenční jujutsu kurz. Gunji se mu snažil pomoci, ale trvalo to jen dva měsíce, než Mr.Thomas usoudil, že finančně to asi nebude úplně zlatý důl a svůj korespondenční kurz ukončil. Tony Wolf dále zjistil, že celý korespondenční kurz Mr.Thomase byl patrně postaven na knize Harry Hall Skinnera z roku 1904 Jiu-jitsu: A comprehensive and Copiously Illustrated Treatise on the Wonderful Japanese Method of Attack nad Self Defense.
Podvodníci i mistři
Ačkoliv je ve výše zmíněné knize uveden jako autor Skinner, velmi pravděpodobně byl skutečným autorem B.H.Kuwashima, který v knize demonstroval všechny techniky a v té době byl již instruktorem jujutsu na University Columbia v New Yorku.
Kara Ashikaga aka Mr.Thomas nebyl jediný, který parazitoval na slávě jujutsu. V té době se objevil kapitán Sydney Temple Leopold McLaglen (1884-1951) známý jako Leopold McLaglen. Ve všech směrech vypadal jako správný akční hrdina. Tvrdil, že se naučil jujutsu ve svém dětství od japonského sluhy, který u nich pracoval. A v roce 1908 pak začal tvrdit, že vyhrál mistrovství světa v jujutsu….také vám to někoho připomíná? Pokud ne, najděte si něco o Franku Duxovi, na základě jehož příběhu vznikl legendární film Krvavý sport…
Zpět k našemu tématu. Tony Wolf, k tomu opět dodává: „místní reportér, který byl přítomen souboji, kdy se japonský bojovník Kanada utkal s McLaglenem, tvrdil, že již od počátku bylo zcela zřejmé, že znalosti McLaglena v japonském boji jujutsu by se s přehledem vešly na nehet malíčku.“ McLaglen si z těchto řečí však nic nedělal a v roce 1913 odcestoval do Jižní Afriky, kde se mnohokráte utkal s místním zápasníkem zvaným Tromp Van Diggellen. Spolu pak dělali řadu zápasů pro veřejnost, kde se „Leopold Velký utkal s Van Diggellenem“. Vše bylo předemdomluvené, Van Diggellen dostal štědře zaplaceno a McLaglen jej pak vždy velkolepě porazil. Ovšem při jednom představení neudržel své ego na uzdě a po vítězném souboji následně vyzval kohkoliv z obecenstva, aby se proti němu postavil. Naneštěstí pro něj se přihlásil mladý boxer Robbie Roberts, který mu uštědřil skutečně pořádnou lekci. Z ní se však brzo oklepal a i přesto, že McLaglen zcela prokazatelně neměl žádné znalosti jujutsu, stal se instruktorem boje u policie a armády a vedl výuku až do své smrti.
Ale zpět ke Gunji Koizumimu (na fotce). Během svého krátkého pobytu v Liverpoolu se Koizumi setkal s judistou Akitaro Ono, držitelem 4. danu, který pořádal ukázky Kodokan juda v londýnské koncertní síni Olympia. Pravděpodobně od něj se Koizumi dozvěděl o existenci jiných jujutsu škol v Londýně a tak se v srpnu 1906 přesunul do Londýna.
Předtím však ještě měl jednu ukázku, kterou pro něj zorganizoval Mr.Thomas. I přesto, že Koizumi svého protivníka předem varoval, aby se jej nedržel, ten tuto radu ignoroval a poté, co jej Koizumi hodil na zem (pravděpodobně hodem Ippon seoi nage), zápasník dopadl na zem tak tvrdě, až přestal dýchat. Koizumi však následně použil znalosti Kuatsu (techniky resuscitace) a přivedl jej opět k životu.
Po příjezdu do Londýna začal Gunji Koizumi vyučovat námořníky Královského námořnictva a také na Regent Street Polytechnic, avšak již o rok později v roce 1907 odplul do USA.
Je málo známým faktem, že také Mitsudo Maeda (1878-1941) strávil nějaký čas i v Londýně. Tento jujutsuka / judista byl znám především tím, že v Brazílii (kam přicestoval v roce 1914) pomohl rozšířit jujutsu, které se následně upravilo díky bratrům Gracie na dnes již nejpopulárnější formu jujutsu – brazilské jiu jitsu. Maeda se narodil v Hirosaki a učil se zprvu sumo od svého otce. Později začal studovat Tenjin Shinyo ryu jujutsu a nakonec skončil u Kodokan judo. Japonsko opustil v roce 1904, kdy spolu s Tsunejiro Tomito cestovali po celém světě a propagovali jujutsu/judo. Navštívili tak například i Kubu, kde Maeda porazil nejslavnějšího kubánského zápasníka Adobamonda. 8.2.1907 dorazil Maeda do Anglie a během svého krátkého pobytu zorganizoval také několik ukázek i ve Skotsku. Odsud procestoval Evropu, aby se následně opět vrátil do Jižní Ameriky, kde v roce 1917 nakonec natrvalo ukotvil v Brazílii. Maeda byl neuvěřitelný bojovník, který vyhrál více jak 2.000 doložených zápasů. Díky tomu dostal přezdívku „nejdrsnější chlap, co kdy žil“. Za jeho celoživotní snahu mu Kodokan v roce 1929 udělil 6.dan a 27.11.1941, den předtím, než zemřel, mu Kodokan udělil dokonce 7.dan.
Dalším Uyenishiho studentem byl William E.Steers, který do Japonska připlul spolu s Ernestem Harrisonem a zpět se vrátil do dojo svého mistra v roce 1904. V roce 1912 pak cestoval znovu do Japonska a zde studoval Kodokan Judo přímo u jeho zakladatele Jigoro Kano.
Nesmíme zapomenout ani na další skvělé studenty pod vedením Yukia Tani a Uyenishiho – Percy Longhurst, W. Bruce Sutherland a Percy Bickerdike.
Další jujutsu dojo bylo na Cambridge univerzitě otevřené v roce 1906 a vedené Evelyn Charles Donaldson Rawlinsem. Jednalo se o soukromé dojo pod patronátem Taniho a Koizumiho. Dnes se právě tento klub považuje za vůbec nejstarší a dosud fungující klub jujutsu/judo v Anglii.
Předtím, než Uyenishi opustil Anglii, měl ještě jednoho významného studenta – Robert Stephenson Smyth Baden-Powel (později známý jako Lord Baden-Powel), který si vybudoval velmi významnou vojenskou kariéru v Africe, kde byl povýšen na generálmajora. Poté se vrátil do Anglie v roce 1903 a po svém návratu zjistil, že jeho vojenský tréninkový manuál Aids to scouting, který napsal, se stal velmi populárním také mezi mladými, což jej vedlo k napsání lehce upravené verze i pro mládež. V roce 1906 se jako divák zúčastnil veřejné ukázky jujutsu, kterou vedl Uyenishi na Windsorském hradě a to na něj velmi zapůsobilo. Proto v roce 1907, když vedl první skautský tábor na Brownea Island, což se mimochodem považuje za začátek skautského hnutí, proběhla zde další ukázka jujutsu jejímž výsledkem pak bylo začlenění jujutsu do výuky mladých skautů.
Suffrajutsu
Je důležité si uvědomit, že začátky jujutsu v Anglii rozhodně nebyly jen pánskou záležitostí. Již v roce 1903 například Phoebe Roberts a Emily Watts se nejen učily, ale i vyučovaly jujutsu v Uyenishiho dojo na Golden Square. Phoebe Roberts poté přešla do dojo Yukia Tani a Miyakiho na Oxford Street a zde potkala svého budoucího manžela Hirano Juso. Emily Watts publikovala v roce 1906 knihu The Fine Art of Jujutsu, kde ukazovala čtenářkám jemné techniky jujutsu. Pravděpodobně však nejvýznamnější ženou v jujutsu byla Edith Garrud. Edith a její manžel William Garrud se k jujutsu poprvé dostali díky Barton-Wrightovi a jeho škole Bartitsu v roce 1899. Oba se následně stali studenty Sadakazu Uyenishiho na Golden Square dojo v roce 1903 a po jeho odjezdu z Anglie převzali vedení dojo s tím, že William vyučoval muže a Edith ženy a děti.
Počátek dvacátého století byl věk nerovnoprávnosti mezi mužem a ženou. V té době proto vznikaly různé ženské organizace, které toto měly změnit. Například Women’s Social and Political Union (WSPU), které založila Emmeline Pankhurst v roce 1903 a které bylo později známé pod jménem hnutí sufražetek. Toto hnutí pořádalo různé demonstrace, a protože na nich byly demonstrující ženy často mláceny jak přihlížejícími muži, tak i policisty, rozhodla se Emmeline oslovit Edith a požádat o pomoc s výukou jujutsu členek tohoto hnutí.
Od roku 1910 proto poté Edith pravidelně vyučovala jujutsu, které díky tomu dostalo název „suffrajitsu“. Někdy kolem roku 1910 se Edith rozvedla se svým manželem Williamem, avšak pod podmínkou, že žádná jiná žena nebude již nosit tak slavné jméno, jako je Garrud.
V roce 1913 přijal britský parlament tzv. „Cat and Mouse Act“, který umožňoval propustit ženy vězněné z politických důvodů, pokud měly zdravotní problémy a hned je zase zatknout poté, co se jejich zdraví zlepšilo. Aby se zabránilo jejich opětovnému zatčení, WSPU hnutí vytvořilo oddíl 30 tělesných ochránců (žen), které byly vycvičeny v umění jujutsu a jejich úkolem bylo se postarat o „nebezpečné záležitosti“.
Edith Garrud následně vytrénovala i tuto skupinu a do výuky mimochodem také zahrnula i cvičení s clubbells, které se mohly snadno ukrýt pod šaty. Aby zabránili pozornosti policie, lekce se vždy konaly na tajných místech po celém Londýně. Celé hnutí však bylo s příchodem první světové války rozpuštěno, stejně tak jako tým tělesných ochránců. Po první světové válce se ženám nakonec podařilo získat právo volit v roce 1928. Mezitím Garrud pokračovala ve výuce až do roku 1925 a poté dojo prodala. Zbytek života strávila angažováním se v různých charitativních aktivitách až do své smrti v roce 1871 ve věku 99 let.
ZDROJ:
100 years of Judo in Great Britain – Reclaiming of its true spirit (Volume 1, Volume 2); Richard Bowen; IndePenPress; 2011; ISBN: 978-1-907499-31-9
Boy Scouts Handbook – First Edition, 1911; Dover Publications, Inc.; Mineola, New York; reprint 2017; ISBN-13: 978-0-486-43991-4
Bushido – A complete history of British Jujutsu; Simon Keegan; New Haven Publishing Ltd.; 2019; ISBN: 978-1-912587-30-8
Edith Garrud: the Suffragette who knew jujutsu; Tony Wolf; 2009; ASIN: B009ALNAGG
The Bartitsu Compendium, Volume 1: History and the Canonical Syllabus; Tony Wolf; Lulu Press; 2011; ASIN: B00262QZHW
The Bartitsu Compendium, Volume 2: Antagonistics; Tony Wolf; Unknown Publisher; 2011; ASIN: B00262O5ZG
The Sherlock Holmes School of Self-Defence: The Manly Art of Bartitsu as used against Professor Moriarty; E.W.Barton-Wright; Ivy Press; 2017; ISBN-13: 978-1907332739
The Toughest Man Who Ever Lived; Nori Bunasawa, John Murray; Amazon.com Services LLC; 2011; ASIN: B004ZLYX3A
https://jujitsufederation.wordpress.com/about/
https://britishjujutsu.weebly.com/british-jujutsu-history.html
http://bartitsuclubofchicago.com/
http://suffrajitsu.com/category/year-of-the-bodyguard/
http://suffrajitsu.com/category/mrs-pankhursts-amazons/
Jarda Kolcun