napsal: Adam Robert Turner
Yasukeho v tuto chvíli není třeba představovat. Kdysi neznámá historická postava 16. století se stala ohniskem zájmu populárních médií a tématem, o němž se vedou spory s intenzitou a zuřivostí, kterou by obdivoval i samuraj. Je nejvyšší čas, aby virtuální krveprolití přestalo. Válečníci, schovejte meče! Nechť je konec svárům, abychom se mohli opět obejmout. Zde je jednou provždy definitivní pravda o Yasuke. Yasuke se v poslední době stal pro některé obyvatele Západu známým jako „africký samuraj“. Tento titul je však předmětem ostrých sporů. První část, „africký“, není sporná. I když se přesné místo Yasukeho původu ztratilo v čase, z popisů je zřejmé, že patřil k subsaharskému etniku. Často uváděnou domnělou Yasukeho domovinou je oblast dnes známá jako Mosambik.
Skutečným problémem je však Yasukeho status „samuraje“. Tento krátký článek si klade za cíl objasnit případné nejasnosti v tomto bodě odkazem na historické prameny.
Historické texty
První citát, na který se podíváme, pochází z dokumentu zvaného Ietada Nikki. Jedná se o deník, který si v letech 1575-1594 vedl Matsudaira Ietada, vazal Tokugawy Ieyasu. Deník obsahuje stručný popis každého dne v průběhu mnoha let, přičemž témata se pohybují od epických válek a politických bojů až po banality o počasí. Zde je záznam o Yasukem:
V japonském originále:
「上様御ふち候大うす進上申候、くろ男御つれ候、身ハすみノコトク、タケハ六尺二分、名ハ弥介と云」
V modernizované japonštině:
「信長様が、扶持を与えたという、宣教師から進呈されたという、黒人を連れておられた。身は墨のようで、身長は約1.82メートル、名は弥助と云うそうだ。」
Přeloženo:
Oda Nobunaga dal stipendium černochovi, kterého mu původně představili misionáři. Jeho tělo bylo celé černé a měřil šest šaku a dva (1,82 m); jmenoval se Yasuke. (Překlad je můj vlastní; bere v úvahu původní i moderní japonštinu)
Druhý pramen, na který se podíváme, pochází z verze Sonkeikaku (klan Maeda) Shinchōkōki („Kroniky Ody Nobunagy“), kterou původně sepsal Ōta Gyūichi:
V japonském originále:
「然に彼黒坊被成御扶持、名をハ号弥助と、さや巻之のし付幷私宅等迄被仰付、依時御道具なともたさせられ候」
Přeloženo:
Tento černoch jménem Yasuke dostal stipendium, soukromé sídlo atd. a byl mu dán krátký meč s ozdobnou pochvou. Někdy bývá vídán v roli nosiče zbraně.
Modernizovaná japonština:
「黒人は信長様から家臣として召し抱えられて俸禄を得た。名前は弥助とされた。短刀と屋敷なども与えられた。時折、信長様の道具を運ばされた」
Přeloženo:
Černý muž byl lordem Nobunagou jmenován pážetem a dostal stipendium. Jmenoval se Yasuke. Byl vybaven krátkým mečem, domem atd. Někdy nosil meč pro lorda Nobunagu.
Uvedl jsem samostatný překlad pro původní japonštinu i modernizovanou verzi, abych ukázal, jak se mohou měnit i některé nuance podle toho, jak je jazyk aktualizován pro moderní čtenáře.
Byl tedy Yasuke samuraj?
Tyto dvě pasáže z Ietady Nikki a Shinchókóki (Sonkeikaku-hon) dokládají, že Yasuke dostával od Nobunagy stipendium a že Yasuke dostal od Nobunagy rezidenci. Z těchto skutečností jednoznačně vyplývá, že Yasuke byl držitelem Ody Nobunagy. Yasuke tedy byl samuraj, ačkoliv to nikde není explicitně řečeno. Nyní se proto pokusím objasnit detaily i chybějící souvislosti a doufám, že vám bude situace jasnější, než když jsme začínali.
Yasuke a stipendium/plat
Za prvé, Yasukeho stipendium. V obou textech se vyskytuje výraz „fuchi (ふち・扶持)“. Jedná se o stipendium, které samurajům dávají jejich páni. V celé knize Shinchōkōki se tento termín používá výhradně pro označení stipendií poskytovaných samurajům.
Kombinace udělovaného stipendia a rezidence je důležitá při vytváření vztahu mezi Nobunagou a Yasukem. Oda Nobunaga v době své smrti nejen sjednocoval Japonsko, ale také ho přetvářel.
Období Azuchi, během něhož Oda Nobunaga vládl většině Japonska, se vyznačovalo trendem, který určoval vztahy mezi pánem a vazalem po následující tři století: bushi (samurajové) se z malých, polo autonomních vlastníků půdy stali držiteli zcela závislými na svém panovníkovi a jemu oddanými.
Namísto toho, aby si bushi udržovali malé venkovské pozemky tu a tam, byli stále více sdružováni do jōkamachi (hradních měst). Jejich sídla byla oddělena od sídel ostatních (společenských) kast a byla umístěna kolem panského sídla v centru hradu. Výměnou za to, že se vzdali vlastní půdy, jim pán přidělil sídlo v jōkamachi.
Místo dohledu nad vlastní půdou přenechávali bushi zemědělské povinnosti rolníkům. Sedláci pak byli podrobeni (vysokým) daním. Vše připadalo daimyóovi (feudálnímu pánovi) a ten pak rozdělil svůj příjem mezi své podřízené. To byl samurajský plat (stipendium).
Yasuke a meč
Yasuke, který podle Shinchōkōki pravděpodobně do té doby neměl vlastní zbraň, dostal meč od lorda Nobunagy. Byl to malý meč neboli koshigatana (meč nošený na boku). Je to jen můj názor, ale nedokážu si představit, že by ho Yasuke používal jinak než v krajní nouzi… například by ho použil k seppuku.
Mimochodem, je důležité si uvědomit, že pravidlo o tom, že pouze samurajové smějí – ba dokonce musí – nosit dva meče, vzniklo až v období Edo, takže by se na Yasukeho nevztahovalo (a jen tak na okraj, v období Edo si výsadu nosit dva meče mohli koupit i obchodníci, takže je sporné, zda to bylo opravdu výhradně pro samuraje).
Yasuke panoš/pobočník
Vraťme se ke zmínce v Shinchōkōki o Yasukeho „nosiči nástrojů“. Slovo „dōgu (道具)“ znamená „nástroje“, ale v kontextu původní citace se zdá, že se vztahuje k povinnostem nositele meče. Z tohoto důvodu historici navrhli, že Yasuke pravděpodobně zastával roli koshō (小姓). Koshó je japonský ekvivalent pážete (chlapce). Abych však byl velmi přesný, není mi znám žádný dokument, který by výslovně říkal, že Yasuke byl koshō. Jedná se o naši společnou domněnku, nebo takříkajíc nejlepší odhad. Musím také upřesnit toto: koshō, ačkoli to byl obvykle mladší muž nebo chlapec v dospívajícím věku, byl standardně samuraj. Například hrdinný Mori Ranmaru, který zemřel po boku Ody Nobunagy, byl také Nobunagův koshō. Bylo to výsadní postavení a mnozí koshō se stali vysoce postavenými samuraji a daimyō. Koshó mohl být pouze samuraj.
V původních zdrojových materiálech výše se však nevyskytují další termíny, které byly pro Yasukeho použity: „kašin (家臣)“ a „kerai (家来)“. Obě tato slova znamenají „pobočník“ a opět se nutně vztahují k samurajům. Někdy se objevují v překladech o Yasukem jako jistá pomůcka pro čtení pro moderní lidi, kteří však znají historickou terminologii. Jsou odvozeny z kontextu, ale myslím, že je důležité mít jasno v tom, co původní texty říkají a co ne. Znovu opakuji, že tu rozhodně není otázkou, zda se tyto termíny vztahují na samuraje, nebo ne; zcela jistě se (pouze) na samuraje vztahují.
Bushi
Bushiové byli celou třídou lidí. Většina bushiů se narodila se statusem buši, ale v bouřlivém období Sengoku mnozí z níže narozených ne-bushiů díky lsti, odvaze a oportunismu přešli do jiné (společenské) třídy. Možná jste již dříve slyšeli o jistém synovi ashigaru (pěšáka / brance z řad rolníků), který se později stal regentem celého Japonska (nápověda: Toyotomi Hideoshi, jeden ze tří nejslavnějších shogunů a zakladatelů sjednoceného Japonska).
A naopak mnoho a mnoho samurajů se v tomto období také vrátilo k zemědělství a byli proto zbaveni svého statusu bushi. Velcí vůdci jako Oda Nobunaga žongloval mezi tím, jak na jedné straně získat talentované nováčky a na straně druhé uklidnit dlouholeté věrné, kteří ne vždy souhlasili s tím, že mají novou konkurenci pro povýšení a stipendia. A pokud se samuraj ocitl na straně poražených v bitvě nebo upadl v nemilost svého pána, mohl přijít o svůj způsob života.
Je také důležité si uvědomit, že ačkoli se od bushiho očekávalo, že bude bojovat a umírat za svého pána, ne všichni bushiové byli zkušení bojovníci anebo se byť jen přiblížili k bojišti. Bushi zastával mnoho rolí na bitevním poli i mimo něj. Dobrý daimyó dosazoval své podřízené do funkcí, v nichž mohli nejlépe uplatnit svůj talent, ačkoli mnoho pozic se časem stalo dědičnými.
Samuraj Yasuke
I když máme společnou představu o tom, jaký by měl být samuraj, samuraj byl technicky vzato definován vztahem k feudálnímu pánovi. Pokud jde o Yasukeho, je možné, že měl několik vlastností, které přiměly Nobunagu, aby ho povýšil na svého přímého podřízeného. Je však důležité si uvědomit Yasukeho status samuraje nezávisel na výcviku v bojových uměních, rodinném původu, době strávené v Japonsku, siláckých výkonech, africkém původu, dřívějších zkušenostech nebo dokonce na jeho znalosti japonštiny; jeho status samuraje souvisel pouze s jeho vztahem k Nobunagovi.
A je třeba poznamenat, že Yasuke nebyl jen tak ledajaký pobočník, byl – a to je zcela jasné – kinshin (近臣), přičemž „臣“ znamená „pobočník“ a „近“ znamená „blízký“. Yasuke byl tedy Nobunagovým blízkým spolupracovníkem, pobočníkem – a pravděpodobně i pážetem – v shogunově doprovodu nebo v jeho nejbližším okolí.
Co tedy Yasuke opravdu dělal?
Zatím jsem se jich nedotkl, protože jsem dal přednost japonské dokumentaci, ale existují také jezuitské zprávy o Yasukem. Neumím číst v portugalštině 16. století, ale tyto zprávy by naznačovaly, že Yasuke uměl alespoň trochu japonsky a dokázal s Odou Nobunagou konverzovat. Jiná misionářská zpráva týkající se událostí u Honnóji naznačuje, že se Yasuke během incidentu možná zapojil do boje, ale podrobnosti jsou nejasné a říká se, že se vzdal vojskům Akechiho Micujideho a byl předán zpět do péče jezuitů „v Indii“.
A co Yasuke nedělal?
Ačkoli o Jasukovi nevíme mnoho podrobností a jeho činy nejsou dobře zdokumentovány, následující věci určitě nedělal… Nepůsobil jako kaishakunin („druhý“, asistent při obřadní sebevraždě seppuku) Ody Nobunagy; všeobecně se má za to, že to byl Ranmaru kdo pomáhal Nobunagovi při jeho seppuku krátce předtím, než byli oba upáleni v chrámu Honnóji. Yasuke si neodnesl ani Nobunagovu hlavu, ani jeho posmrtnou masku.
Legenda Yasuke
Vzhledem k nedostatku podrobných informací o životě a činech Yasukeho se mnoho lidí uchýlilo k různým spekulacím a fantaziím. Zjistili jsme tedy, že Yasuke byl pobočníkem Ody Nobunagy, ale nevíme, proč se Nobunaga rozhodl nechat si Yasukeho ve svých službách. Bylo to proto, že si myslel, že Yasuke bude užitečný jako osobní strážce? Protože ho Yasuke zaujal? Nebo chtěl jen další exotickou kuriozitu, se kterou by se mohl promenádovat? Udělejte si názor sami.
Zdroj: https://www.facebook.com/groups/212076278963321/permalink/2657234287780829