Kam mám dát své dítě? 2

Přečteno: 2067

V tomto závěrečném článku si popíšeme další kroky, které by měl rodič provést předtím, než se rozhodne dát své dítě do klubu bojových umění či sportů. Posledně jsme si řekli, že situace ohledně bezpečnosti dětí je lepší, než se nám média snaží namluvit. Statistiky Evropské Unie hovoří jasně. Pak jsme si krátce řekli, jak je důležitý pohled na svět rodiče samotného. A nyní jdeme dál.

Stav kriminality

Na řadu přichází další krok – zjištění aktuálního stavu kriminality v oblasti, kde dítě bude pobývat většinu svého času. Jsou zde častá přepadení, znásilnění, a podobné trestné činy, anebo zde dochází v drtivé většině spíše k drobným krádežím, vloupáním a občasným rvačkám v hospodě? Vše je možné zjistit dotazem například na místní městské policii. Máme-li tyto informace, doporučuji si následně promluvit s instruktory klubu, který jste si vybrali, jaké sebeobranné situace řeší na výuce. Pokud se shoduje s tím, co jste zjistili vy, pak jde přesně o klub, který hledáte. Asi mi dáte za pravdu, že není možné se naučit bránit absolutně proti všemu. Je tedy potřeba vybrat nejpravděpodobnější scénaře a těm se věnovat primárně. A případně upravovat náplň výuky dle toho, jak se bude vyvíjet situace v oblasti, kde klub působí. Ale to je již úkol instruktorů, kteří by měli sledovat vývoj situace ve své oblasti.

Věk

Věk hraje samozřejmě svou roli i při výběru klubu. Obecně se doporučuje začít až od 6 let. Jednak dítě v tomto věku již udrží pozornost na dostatečně dlouhou dobu a pak také motorika již je dostatečně vyvinutá. Existují samozřejmě výjimky, kdy dítě již je schopno “pobrat” výuku od pěti let. Doporučuji si vyzkoušet jednu lekci a uvidíte, jestli a jak dítě zvládá probíranou látku.

Všeobecný pohybový rozvoj

Nechť se děti naučí kotrmelec, dřep, klik, ale i pády a další obecné pohyby, které se jim mohou hodit i pokud se rozhodnout místo juda věnovat například atletice. Opět se vracím k předchozímu bodu – v tomto věku se děti seznamují se světem motoriky, pomožme jim.

Úderové vs úpolové styly

Přihlásit děti ve věku 6-8 let na karate, kickbox, mma nebo na judo? Osobně doporučuji spíše judo, zápas, brazilské jiu jitsu, apod. Zastávám názor, že děti v tomto věku by se měly primárně válet na zemi se svými kamarády.

Navíc úpolové sporty rozvíjí tělo komplexně a získané schopnosti může dítě navíc využít i při jiných aktivitách. Nemluvě o tom, že osobně považuji za daleko vhodnější se vypořádat s útokem tak, že se přiblížím k soupeři, kontrolovaně jej dostanu na zem a zde jej budu plně kontrolovat. Následným vyjednáváním dosáhnu vítězství. Je to lepší než zranit spolužáka kopem do varlat (a potenciálně jej trvale zmrzačit) či zlomit mu nos. Zvláště, když s ním budu sedět ve třídě dalších několik let.

Vše se odvíjí od našeho náhledu na svět (viz výše). Ja si myslím, že svět není tak nebezpečný, jak se nám media snažít vnutit (a statistiky to opakovaně prokazují) a proto i výuka například v našem klubu Jujutsu, včetně celého přístupu k řešení sebeobranných situací (v rámci FAST Defense), se liší od těch takzvaných “street fight klubů”. Neznamená to však, že by to oni učili špatně. Vidí svět jinak a dle toho učí, každý si tak může vybrat, co mu sedí nejlépe.

Teoretické aspekty bojových umění

Co dalšího klub nabízí kromě samotné výuky fyzické sebeobrany? Díky televizi a médiím obecně jsou většinou vyzdvihovány negativní aspekty jako je agrese, léčení komplexů a bůhví co ještě. Je to však podobné jako v jiných oborech lidské činnosti. Všude naleznete černé ovce, které dělají ostudu těm, kteří se snaží ukazovat Cestu bojových umění jako jeden ze způsobů, jak plnohodnotně prožít svůj život. Pokud je klub správně veden, pak dítěti umožní vnitřně vyrůst a dospět. Sebedůvěra, respekt, úcta, přátelství, odvaha, nevzdat se, to jsou vlastnosti, které mě ihned napadají v souvislosti s vnitřními aspekty bojových umění.

Pokud tedy máte někde poblíž klub, který vyhovuje vaším představám, zkuste to a uvidíte. Dítě si vyzkouší trénink (většinou je zdarma), seznámí se se způsobem výuky, s ostatními studenty, ale i s instruktorem. A pokud dítěti i vám výuka vyhovuje, pak vás jménem všech, kteří se snaží ukazovat svět bojových umění jakým skutečně je, vítám a věřím, že filozofie bojových umění bude vaše dítě provázet po celý život.

A věřte mi, stojí to z to 🙂

Jarda Kolcun

Autor