Kam mám dát své dítě? 1

Přečteno: 3570

Mám syna/dceru a rád bych, aby se něčemu věnoval(a). Napadlo mě, že nějaké bojové umění by bylo nejvhodnější, aby se otrkalo a bylo připravené na život.“ Podobné dotazy slýchávám docela často. Ať už mezi kolegy v práci, kteří řeší, na jaké kroužky dají své děti, anebo známé…kteří řeší to samé. Odpovídám jim, že je ve skutečnosti jedno, čemu se budou nakonec jejich děti věnovat, pokud se ovšem budou hýbat a nesedět celý den před televizí či před počítačem.

Jelikož jsou bojová umění nedílnou součástí mého života již třicet let (jejda, to je až k neuvěření ;-), zaměřím se spíše na argumentaci a postup rozhodování při výběru vhodného klubu bojových umění či bojových sportů. A ikdyž mám za sebou vcelku slušnou řádku zkušeností v této oblasti, mohu se úplně mýlit a proto prosím berte další řádky jako jednu z variant, jak se rozhodnout.

Nejprve obecně k důvodům, proč by děti měly studovat bojová umění. Ačkoliv to tak nevypadá, bezpečnost a ochrana dětí se neustále zlepšuje. Podíváme-li se do dávné historie, pak děti byly využívané na otrocké práce, prodávané do otroctví na práci či sex. Ve středověku zemřely průměrně tři ze čtyř dětí ještě než se dožily věku 4 let. Nemluvě o epidemiích, které opakovaně kosily Evropu v desítkách tisících. Prostě svět se tehdy staral o úplně jiné věci než bezpečnost dětí.

Nicméně ani dnes není všechno ideální. Stále existují firmy, které využívají děti (nejen) na otrockou práci, či jako vojáky. Dívky a chlapci jsou unášeni do otroctví a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Na druhou stranu je nutné dodat, že skutečně mnoho věcí, se změnilo k lepšímu. Ať už v oblasti ochrany dětí, kdy byly například povinně nařízeny dětské autosedačky, které snížily úrazovost dětí o více jak 75%. Anebo neustálé zkvalitňování lékařské péče, která umožňuje zachránit stále více dětských životů. A ač se to možná díky zprávám v tisku a televizi nezdá, kriminalita celosvětově klesá. Existují dokonce statisticke studie, které se dělaly v rámci Evropské Unie, a které tento fakt plně prokazují. Takže nakonec světlo na konci tunelu přeci jen existuje 🙂

Jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí jsou nehody. Ať už se jedná o nehody dopravní nebo při hrách, kdy dítě z něčeho spadne, případně na dítě něco spadne. Zde se nicméně budeme podrobně věnovat následujícím příčinám: únos dětí, kontakt s cizími osobami, někde ztraceni, chování v případě požáru, bezpečnost doma, kyberšikana, apod.

V zásadě by rodič měl být tím, kdo své dítě připraví na všechny nástrahy života. Když to však z jakéhokoliv důvodu nelze, pak je škola bojových umění vhodným (a správným) řešením. Nicméně je potřeba si pečlivě vybrat. O tom však až později. Na chvíli se ještě pozastavím k úloze rodičů v tomto procesu.

V zásadě rozeznáváme čtyři základní přístupy, jak se tato oblast řeší:

  1. Rodiče problem ignorují – výsledkem je, že když se dítě dostane do nebezpečí a přežije, pak je to jen shodou náhod a skutečně obrovskou dávkou štěstí.
  2. Rodiče jsou přehnaně ochranářští – výsledkem je pak dítě, které si vůbec nevěří a s jakýmkoliv problémem hned běží za rodičemi, kteří mu “umetou cestičku”.
  3. Rodiče předstírají, že problem neexistuje – výsledkem je, že děti jsou sice sebevědomé, ale i naivní, že jim se přeci nemůže nic stát, protože tu přeci není žádný problem.
  4. Rodiče postupně a systematicky budují sebedůvěru dítěte a vysvětlují mu jaká rizika co obnáší a jak situace řešit. Tento přístup by se dal asi nejlépe charakterizovat mottem:”Nestanu se obětí náhodných shod okolností a nedovolím, aby se to stalo i mým blízkým. Udělám vše, co bude potřeba, abych pomohl ostatním řešit potenciálně nebezpezpečné situace a čelit zlu s klidem a jistotou.

A nyní se pojďme podívat, jak vybrat vhodnou školu bojových umění či sportů. Ze všeho nejdříve je však nutné, aby si rodič sám zodpověděl následující otázky:

  1. Vidím svět jako nebezpečné místo k životu, kde pedofilové a jiní násilníci číhají na první vhodnou příležitost, aby mohli ublížit mému synovi/dceři?
  2. Vidím svět jako místo, kde je potřeba ostrých loktů, aby se člověk prosadil a proto je nutné již od začátku nastolit spartánskou výchovu, která z dítěte dostane to nejlepší?
  3. Vidím svět jako úžasné místo k životu, kde se dá žít beze strachu a neustálé paranoie (viz článek Příprava vs paranoia)?

Právě tyto typy náhledů na svět budou směřovat vaše kroky k úplně rozdílným bojovým uměním/sportům. Zatímco první skupina bude hledat čistě sebeobranné (street fight) systémy, druhá se naopak bude orientovat na sportovní formy jako je thajský box, karate, box, apod. A poslední skupina se bude naopak soustřeďovat na bojová umění nabízející kromě schopnosti se bránit, i vnitřní aspekty bojových umění, jako je filozofie, psychologie, historie, etika, apod.

Dokončení

Jarda Kolcun