“Bartitsu” – nové umění sebeobrany dle Barton-Wrighta (část 2.)

Přečteno: 139

Tento článek byl poprvé publikován v časopise Pearson’s v roce 1899. Barton-Wright na konci prohlašuje, že plánoval otevřít školu (což se také stalo) nazvanou Bartitsu Club. Bohužel škola byla poté uzavřena už za pouhé čtyři roky, v roce 1903. Jestliže se Bartitsu v jednu chvíli těšilo velké pozornosti, brzy se setkalo s obratem osudu: lidé si stěžovali, že školné je příliš vysoké, a počet členů klesal. Poté se Barton-Wright věnoval kariéře fyzioterapeuta a otevřel si léčebné centrum. Zemřel v roce 1951 ve věku 90 let a s výjimkou některých fanouškovských kruhů Sherlocka Holmese se Bartitsu vytratilo z paměti lidí.
Oživení přišlo až se zveřejněním Barton-Wrightových článků na webu “Electronic Journals of Martial Arts and Sciences” v roce 2001“, “Sebeobrana s vycházkovou holí” a hned získaly velkou sledovanost. Od té doby se zrodila Společnost Bartitsu, která měla za úkol shromažďovat archivy a vytvářet dokumenty o Barton-Wrightově zapomenutém systému.
Sám bojová umění nepraktikuji, takže je těžké posoudit, nakolik jsou techniky Bartitsu ovlivněny japonským jujutsu, nebo, jak se v článku píše, si skutečně zaslouží uznání jako sebeobranný systém.
Nicméně skutečnost, že se Angličan před více než 100 lety nechal v Japonsku inspirovat, aby z celého srdce a duše vytvořil sebeobranný program, brzy zapomenutý a pak znovuobjevený, je úžasný příběh, který stojí za zveřejnění. Text je celý o technikách sebeobrany, takže čtenářům neznalým bojových umění může připadat nudný, ale doufám, že se vám tento cenný příběh o Bartitsu bude líbit.

Nové umění sebeobrany E. W. Barton-Wright Část 2 z časopisu Pearson’s Magazine, březen-duben 1899

Čtenáři březnového čísla si jistě vzpomenou, že jsem v něm popsal pouze několik ze tří set metod útoku a protiútoku, které tvoří mé nové umění sebeobrany, jemuž jsem dal název “Bartitsu”. Pro nové čtenáře bude dobré zdůraznit, že můj systém byl vytvořen s cílem učinit člověka naprosto bezpečným před nebezpečím jakéhokoli způsobu útoku, který se může objevit. Jeho cílem není nahradit box, šerm, zápas, savate nebo jiné uznávané formy útoku a obrany. Co se však o tomto systému tvrdí je, že zahrnuje všechny nejlepší stránky těchto metod a bude mít neocenitelnou hodnotu, když se vyskytnou příležitosti, kdy nepomůže ani box, ani zápas, ani žádný z ostatních známých způsobů obrany. Systém byl pečlivě a vědecky sestaven; jeho princip lze shrnout do důkladných znalostí rovnováhy a páky aplikovaných na lidskou anatomii.

Č. 1. – Jak dostat obtížného člověka z místnosti

Při představování dalšího výběru těchto výkonů je možná dobré znovu zmínit skutečnost, že mezi nimi není žádný, který by se nemohl naučit a provést každý průměrně silný člověk. Některé z nich jsou tak jednoduché, že je pochopí ihned a pohotově je provede již po několika pokusech. Jiné budou vyžadovat určitý nácvik, než je zvládnete.
V prvním případě předpokládejme, že do vašeho pokoje vstoupí nějaká nežádoucí osoba a vy ji budete chtít neprodleně vyprovodit. Zjistíte, že jak přesvědčování, tak příkazy selhávají; může to být větší člověk než vy a vy se budete zdráhat vypudit ho ze dveří běžným způsobem. Přijmete-li následující plán, nebude vám návštěvník působit žádné další potíže: Uchopte jeho pravé zápěstí pravou rukou a otočte vnitřní stranu paže nahoru, jak je znázorněno na první fotografii. Pak k němu vykročte levou nohou, levou rukou mu zajeďte pod pravé rameno a uchopte ho za cíp kabátu tak, abyste si levou ruku podepřeli a zabránili jejímu sklouznutí dolů. Nyní vyvíjejte tlak na paži své oběti směrem dolů a díky takto získané páce byste mu mohli, pokud by se vám pokusil vzdorovat, zlomit ruku v lokti. V této poloze nebudete mít nejmenší potíže přimět ho k odchodu z místnosti.

Č. 2. – Jeden z mnoha způsobů, jak odhodit člověka, aniž byste museli vynaložit sílu, když ho uchopíte zezadu.

 

Uchopte muže zezadu za límec kabátu a nohu mu položte za koleno. Zatáhněte rukou a zatlačte nohou, a muž bude okamžitě položen na záda! Aniž byste uvolnili svůj stisk na jeho límci, obejměte ho pravou rukou kolem krku, abyste mu mohli přiložit předloktí na krk. Pak ho levou rukou uchopte za pravý cíp kabátu, abyste mu zabránili v pohybu, a pravou rukou mu celou vahou přejíždějte přes průdušnici, čímž ho zbavíte možnosti klást odpor, a v případě potřeby ho uškrtíte!

Č. 3. – Jak držet muže na zemi v takové poloze, aby se nemohl pohnout.

Co nejrychleji uchopte nohu svého protivníka. Když ji pak chytře zkroutíte způsobem naznačeným na prvním obrázku, nebude pro vás problém otočit ho na obličej. Jakmile se tak stane, uvolněte sevření jedné ruky a položte předloktí pevně za jeho koleno, jak je znázorněno na fotografii č. 2. Pak můžete zatlačením nohy dozadu vyvinout takovou páku, že pokud by se váš protivník ještě pokusil o odpor, můžete mu zlomit koleno i kotník.

Č. 4. – Jak svrhnout útočníka, který vás napadne zezadu a přitiskne vám ruce.

Dalo by se předpokládat, že pokud je člověk napaden zezadu a zjistí, že mu útočník sevřel obě ruce, bude pro něj obtížné se osvobodit. To však v žádném případě není pravda a při pečlivém dodržování níže uvedených pokynů bude zřejmé, že pro muže je snadné nejen se při napadení popsaným způsobem osvobodit, ale také těžce shodit útočníka na zem, aniž by musel vynaložit mimořádnou sílu.
Jakmile jsou vaše ruce sevřeny, zvedněte pravou nohu, jak je znázorněno na druhé fotografii, a silně dupněte na útočníkovu pravou nohu. To ho okamžitě přiměje stáhnout ji zpět, aby se dostal z dosahu dalšího nebezpečí. Poté uchopte jeho pravou nohu pravou rukou v přesné poloze znázorněné na třetí fotografii a vyvíjejte co největší tlak palcem. Tímto způsobem způsobíte protivníkovi takovou bolest, že instinktivně uvolní své sevření.
Okamžitě využijete této příležitosti a umístíte pravou paži kolem jeho těla a pravou nohu za jeho koleno. Pak ho udeříte vnitřní stranou nohy za koleno a doprovodíte tento pohyb švihem těla zleva doprava, čímž způsobíte, že ztratí rovnováhu a ztěžka dopadne na záda.
Když na vás muž zaútočí zezadu a přitiskne vám ruce, jak je znázorněno na první fotografii, jeho záměrem bude pravděpodobně vás bezpečně držet, zatímco na vás zepředu zaútočí spolubojovník. Když máte ruce přiskřípnuté, vaše kapsy a cennosti jsou samozřejmě vydány na milost a nemilost útočníkům.
Existují samozřejmě i jiné způsoby, jak se zbavit protivníka, který útočí tímto způsobem; ten, který je znázorněn na obrázku, je však nejjednodušší a nejúčinnější a jeho další výhodou je, že nevyžaduje žádnou sílu. Možná by bylo dobré vysvětlit, proč je můj partner, který figuruje ve většině výkonů, Japonec v japonském kostýmu. Právě v Japonsku jsem načerpal nápady pro mnoho metod tohoto nového umění sebeobrany. Japonci jsou již dlouho proslulí jako zápasníci a mnohé z triků, které používají k překonání protivníka, jsou pozoruhodně důmyslné.

Č. 5. – Jak svrhnout útočníka, který se zmocní obou vašich zápěstí.

V tomto případě budeme předpokládat, že jste náhle napadeni takovým způsobem, že útočník drží obě vaše zápěstí v sevření. Výhoda je samozřejmě na jeho straně, nicméně bude snadno svržen, pokud bude provedena následující taktika.
Útočník se k vám pravděpodobně postaví pravou nohou dopředu. V tomto ohledu následujte jeho příkladu. Pak uchopte levou rukou jeho levé zápěstí; pravé zápěstí uvolněte prudkým tlakem paže dolů.
Uvolněnou pravou rukou uchopte protivníkovo pravé zápěstí a trhnutím směrem dolů ho přimějte, aby uvolnil sevření vašeho levého zápěstí. Jakmile tak učiníte, přetáhněte jeho pravou paži přes levé předloktí tak, aby hřbet lokte procházel středem jeho levé paže. Na tento pohyb navažte zvednutím jeho levé paže a přitiskněte se k jeho pravé paži.
Výsledek bude okamžitý a pro vašeho protivníka velmi překvapivý, neboť bude nucen udělat ve vzduchu kotrmelec a těžce dopadne na záda. Stále ho držíte za zápěstí a nyní ho máte zcela ve své moci.
Při provádění tohoto úkonu na svých přátelích není nutné nutit je k saltu z polohy znázorněné na obrázku č. 2, ale přímo po překřížení protivníkových paží, kdy můžete použít páku, se sami co nejvíce sehněte, abyste se téměř dotkli země. Tím se zbavíte nutnosti, aby si váš přítel při saltu ublížil, a snadno ho převrátíte na záda, jak je znázorněno na třetím a posledním obrázku. Dávejte pozor, abyste tuto páku nepoužili prudce, ale postupně, jinak byste mohli kamarádovi nechtěně poranit ruku.

Č. 6. – Jak se při uchopení za šosy kabátu uvolnit a útočníka svrhnout.

Když vás muž uchopí za klopy kabátu, zapomíná nebo často přehlíží skutečnost, že při tomto způsobu útoku je jeho obličej nechráněný. Vaším prvním pohybem proto bude udeřit ho (nebo pokud cvičíte úkony s přítelem, předstírejte úder) pravou pěstí do obličeje. Tato rada se může zdát zbytečná. Není však tak často dodržována, neboť je pravděpodobné, že až nastane příležitost, na kterou se vztahuje, budete se řídit přirozenou a instinktivní touhou osvobodit se tím, že položíte ruce na paže svého protivníka a budete na ně tlačit, což je stejně slabý jako neúčinný způsob odporu.
Pamatujte si tedy, že vaším prvním pohybem by měl být úder pravou pěstí do obličeje útočníka. Pokud ho to nepřiměje k uvolnění sevření, pokračujte v tomto pohybu tak, že projdete pravým předloktím mezi jeho nataženými pažemi a přiložíte pravé předloktí na vnější stranu jeho pravého předloktí. Poté uchopte levou rukou pravé zápěstí a díky takto získané páce můžete snadno vytlačit jeho paži nahoru a zlomit jeho sevření.
Tento pohyb přerušení sevření by měl být proveden náhle a rychlým trhnutím, pokud je váš protivník silný muž se silným stiskem. Částečně se pak otočí. Využijte příležitosti a položte levou nohu za něj, přejeďte mu levým předloktím přes hrudník a uchopte ho za pravou nohu, jak je znázorněno na třetí fotografii, a překlopte ho dozadu.

Č. 7. – Pokud vás muž uchopí za kabát a pokusí se s vámi zatřást, jak se osvobodit a útočníka svrhnout.

Je velmi ponižující, když s vámi někdo třese. Je to také velmi nepříjemné. Jednou jsem viděl, jak se tato technika provádí na jednom muži, a nikdy nezapomenu na bezmocný, beznadějný výraz jeho tváře, když s ním hlava prudce škubala dopředu a dozadu, tělo se kymácelo všemi směry, a nakonec se zřítilo k zemi.
Silný otřes je velmi skutečný a strašlivý trest, jak dosvědčí ti, kteří měli tu smůlu a zažili ho. A je to způsob útoku, který není nikterak neobvyklý, uchylují se k němu zejména silní, velcí muži, kteří jsou pyšní na svou sílu a váhu a váhají udeřit muže malé postavy pro případ, že by to bylo považováno za zbabělé. Takovéto otřesy velmi brzy přivedou oběť do stavu úplného zhroucení. Je proto dobré vědět, jak svrhnout protivníka, který vás popadne za kabát a pokusí se s vámi zatřást.
Následující metoda bude shledána velmi účinnou: Jakmile se vás zmocní, udeřte útočníka současně oběma pěstmi do obličeje a lokty mu velmi prudce přitiskněte na zápěstí, což bude mít za následek zlomení jeho sevření a mírné trhnutí hlavou dopředu a na okamžik dolů. Okamžitě využijte této příležitosti a chyťte ho za hlavu, pravou ruku mu položte za hlavu a levou ruku mu dejte pod bradu. Pak k němu vykročíte levou nohou a pravou nohu přitáhnete za levou (což funguje jako jakýsi čep, který vám umožní přenést krouživý pohyb nebo zkroucení na krk) a silně ho hodíte na záda.

Č. 8. – Jeden z mnoha způsobů obrany, když vás muž udeří pravou pěstí do obličeje.

Již jsem ukázal jeden způsob, jak se vypořádat s útočníkem, když se vás pokusí udeřit do obličeje. Zde je uveden náhradní plán, který má velmi strašlivý účinek. Při zvažování výhod tohoto nového umění sebeobrany je třeba mít na paměti, že jsou chvíle, kdy žádná metoda není příliš krutá, aby se dala použít k poražení útočníka. Následující metoda by však samozřejmě nebyla dovedena do krajnosti, ledaže by se jednalo o velmi kritický případ. Blokujte úder tím, že jej dostanete na pravé předloktí. Sklouzněte rukou po útočníkově paži a uchopte ho za zápěstí prstem a palcem, zároveň ho mírně přitáhněte dopředu a levou rukou ho uchopte za loket. Bude se vám instinktivně bránit, když ho pravou rukou přitáhnete k sobě. Využijte tohoto okamžiku k obrácení pohybu a ohněte jeho ruku dozadu, jak je znázorněno na čtvrtém obrázku.
Poté uděláte krok vpřed, položíte svou pravou nohu za jeho pravou nohu a tím, že zatlačíte jeho pravý loket směrem dovnitř a nahoru a jeho ruku směrem ven a dolů, mu způsobíte takovou bolest, že je nucen přepadnout dozadu. Udržíte ho v této poloze na zemi a vaše síla je tak velká, že kdybyste chtěli, mohli byste mu nyní zlomit ruku. Stejný výkon lze samozřejmě provést, když vás muž udeří levou rukou nebo levou pěstí, když úder přijmete na levé předloktí, uchopíte jeho levé zápěstí a pak ho hodíte, jak je popsáno výše.

Č. 9.- Jeden z mnoha způsobů, jak se uvolnit, když jste zezadu uchopeni za límec kabátu.

 

Snad jedním z nejběžnějších způsobů útoku je ten, při němž se útočník vrhne na svou oběť zezadu a uchopí ji za límec kabátu. Kdybyste byli tímto způsobem napadeni, mohli byste se domnívat, že vaše pozice vás činí bezmocnými, že převaha je zcela na straně protivníka, že nemůžete použít ruce s žádným velkým účinkem a že byste pravděpodobně byli okamžitě vrženi na záda: Abyste se tomuto neštěstí vyhnuli, musíte jednat rychle. Jakmile vás někdo chytí za límec, musíte se otočit čelem k útočníkovi a uchopit ho palcem a prstem levé ruky těsně za loktem. Pak vyvíjejte tlak na nerv vřetenní kosti, který se nachází těsně za loktem.
Tím útočníkovi způsobíte nesnesitelnou bolest a on okamžitě uvolní sevření. Pak, aniž byste uvolnili sevření, vyhoďte levou rukou jeho paži nahoru, vykročte pravou nohou vpřed a položte ji za jeho pravou nohu.
Pak bude poměrně snadné chytit ho pravou rukou za krk a hodit ho na záda. Lze namítnout, že v okamžiku nebezpečí je obtížné najít a stisknout útočníkovu vřetenní kost, zejména pokud má na sobě těžký kabát, přes který by váš tlak měl jen malý účinek. Tak tomu nepochybně je a je třeba trochu cviku, než se vám podaří okamžitě přiložit palec na citlivé místo. Nicméně tento výkon není tak obtížný, jak by si představoval ten, kdo se o to ještě nepokusil. Pokud by se ukázalo, že je obtížné uvolnit soupeřovo sevření popsaným způsobem, bude mít požadovaný účinek prudký úder vzhůru na loketní kloub. Po uvolnění je třeba ruku okamžitě uchopit! levou rukou a držet ji ve vzpřímené poloze; pak je třeba pokračovat ve způsobu házení, jak je popsáno výše.

Č. 10. – Jak svrhnout protivníka, který vás uchopil za pravou ruku?

 

Čtyři malé fotografie, které jsou zde uvedeny, ukazují velmi pěkný a účinný způsob, jak svrhnout útočníka, který vás uchopí oběma rukama za pravé zápěstí.
Jakmile vás uchopí za ruku, jak ukazuje první fotografie, zvedněte ruku před hrudník směrem k levému rameni. Pokud je však protivník příliš těžký a silný, abyste to mohli udělat, musíte k němu mírně vykročit pravou nohou a pokrčit kolena natolik, abyste mohli mít ruku téměř na úrovni levého ramene.
Pak narovnejte kolena a otočte se k němu bokem. Okamžitě ucítíte, že se můžete vymanit z jeho sevření, kdykoli se vám zachce. Jakmile dosáhnete této fáze, přenastavte nohy tak, abyste mohli co nejlépe uplatnit svou sílu v požadovaném směru – tj. abyste mohli útočníka snadno odhodit švihem ruky. Než však použijete svou sílu, dobře pokrčte kolena, abyste byli dobře pod svým dílem. Pak ho energickým pohybem paže, doprovázeným zvedacím pohybem, který dodá narovnání kolen, vyvedete z rovnováhy a částečně ho otočíte tak, aby se vaše pravá ruka dostala před jeho obličej.
Nyní udělejte levou nohou dlouhý krok za ním, uchopte ho pravou rukou za bradu a levou rukou za zátylek. Pak se dlouhým krokem za pravou nohou vraťte zpět levou nohou, čímž útočníkovi způsobíte krouživý obrat na hlavě a krku, který ho silně odhodí na záda.

Ti, kdo se chtějí s tímto novým systémem lépe seznámit, by se měli obrátit přímo na autora, který má v úmyslu v budoucnu, bude-li vše v pořádku, otevřít školu pro studium nového umění sebeobrany Bartitsu.

KONEC

Zdroj: “Bartitsu” The New Art of Self Defence By E. W. Barton-Wright Part 2

překlad Jarda Kolcun

Series Navigation“Bartitsu” – nové umění sebeobrany dle Barton-Wrighta (část 1.) >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *