Animal drily – vynikající doplněk funkčního tréninku

Přečteno: 3963

Na dalším TacFit semináři již budeme cvičit i vybrané techniky z oblasti tzv. animal drilů. Dovolte mi proto seznámit vás s touto formou cvičení a zároveň i pozvat na TacFit seminář, který bude v pořadí již třetí tento rok…a další se chystají 🙂

Animal drily, jak již název napovídá, jsou založené na technikách s vlastním tělem, které určitým způsobem napodobují pohyb zvířat. Dle toho se i jednotlivé cviky jmenují. Tento typ cvičení je velice oblíbený jak mezi fanoušky funkčního tréninku, tak i mezi dětmi, které raději napodobují gorilu či lachtana, než aby cvičily fakticky nudné cviky na posílení hluboko uložených svalů. Z vlastní zkušenosti instruktora jujutsu vím, že děti daleko raději cvičí věci, které si dokáží spojit s něčím známým, případně i zábavným.

Když jsem si poprvé vyzkoušel animal drily (AD), byl jsem velmi příjemně překvapen jednak variabilitou různých cviků, ale také jejich náročností. Cviky na první pohled nevypadaly jako příliš komplikované na provedení a proto jsme se je s kolegou před dvěma lety chystali zařadit i do tréninku dětí. Všechny techniky jsme si tedy pečlivě prostudovali a případné nejasnosti probrali i s fyzioterapeuty, abychom měli jistotu, že jednak my cvičíme správně a jednak si u dětí následně pohlídáme správné věci. A čím více jsme do AD pronikali, tím více jsme „zvířátkům“ přicházeli na chuť. Ukázalo se, že jsou velice přínosné nejen pro děti, které zpočátku spíše bavilo vydávat zvuky jako předváděná zvířata, ale i pro dospělé sportovce, kteří se věnují například úpolovým sportům (brazilské jiu jitsu, thajský box, judo, zápas,…) či atletice právě pro svůj neoddiskutovatelný přínos pro posílení hluboko uložených svalů, které jsou pro celkový pohyb člověka velmi důležité.

Skeptik by mohl namítnout, že jde fakticky jen o cviky s vlastním tělem, které napodobují pohyby zvířat…a měl by pravdu. Ale co činí AD tak oblíbenými, je právě jejich propojení se zvířaty, protože uznejte sami, že zkusit si píďalku, cvrčka, šimpanze nesoucího si banán či kraba pozpátku by odolal málokdo 😉

Právě ono propojení zvířecího pohybu s fyzickým cvičením dává možnost zapojit fantazii a hlavě mít během náročného cvičení zábavu. A to nemluvím o tom, jak náročné některé cviky jsou i pro trénovaného borce. Například výše zmíněná píďalka je o tom, že musíte ze stoje spatného jít do hlubokého předklonu a následně pouze rukama dojít najdříve do kliku a poté bez přerušení pokračovat co nejdále tak, až je tělo prakticky těsně nad zemí a přitom se země dotýká jen dlaněmi a chodidly. Ve druhém kroku pak nohy dojdou k rukám tak, že na konci stojíte opět v hlubokém předklonu, dlaně a chodidla se plně dotýkají země. Zkuste toto několikrát po sobě a budete mít představu o čem tu hovořím.

Jak jsem již napsal výše, cviky AD jsou primárně zaměřené na posílení hluboko uložených svalů. Kromě toho však také skvěle rozvíjí motoriku, propojení horní a dolní části těla, sílu rukou a nohou i správné dýchání. Pomáhají rozvíjet sílu svalů, kterou poté potřebujete při cvičení s clubbelly, kettlebelly, sandbagy či na TRX popruzích.

TacFit systém využívá AD pro posílení jádra v rámci vybraných protokolů. Jak jsem již psal v minulých článcích, nespornou výhodou systému TacFit je fakt, že neupřednostňuje jednu konkrétní tréninkovou pomůcku, ale využívá prakticky všechny možné věci. A AD jsou perfektním doplňkem tréninku v rámci tohoto TacFit systému. Díky tomu je TacFit atlet všestranně nadaný s velmi dobrou motorikou, vytrvalostí a samozřejmě i odolností vůči stresu. Na youtube naleznete mnoho příkladů AD, doporučuji však, zvláště zpočátku, cvičit tyto cviky s někým, kdo ví jak na to. Snížíte tím riziko zranění. Nenechte se oklamat zdánlivou jednoduchostí, cviky jsou skutečně náročné na provedení a je potřeba přesně vědět, kde máte například mít v tom kterém okamžiku těžiště, kam směřují kolena a lokty během pohybu, atd. A navíc, ne všechna videa, zveřejněná na youtube, jsou správně zacvičená.

Věřím, že se vám budou zvířecí cviky líbit podobně jako i studentům našeho klubu jujutsu či účastníkům dalšího semináře TacFitu. Držím palce při jejich cvičení.

Věřte mi, je to legrace 🙂

Jarda Kolcun

Autor