Napsal: Katsuyuki Kondo
Daito-ryú Aikijujutsu je postaveno na základech šesti základních prvků. Ty jsou nesmírně hluboké a složité a zvládnutí i jen jednoho z nich vyžaduje skutečně mnoho času a úsilí. Schopnost správně a plně provádět techniky Daito-ryú se rozvíjí pouze díky neustálému a usilovnému úsilí o zohlednění všech níže uvedených šesti prvků při každém ladění technik.
Rei (礼) (správné formální osobní chování)
Termín rei se překládá různými slovy, jako je „etiketa“, „způsoby“, „zdvořilost“, „dekorum“, „úcta“ nebo „slušnost“. Obecně však lze rei chápat jako pravidla správného formálního osobního chování. Historicky v Japonsku tato pravidla sloužila k utužování společenských a mezilidských vztahů a k předcházení sporům mezi lidmi. Daito-ryú zachovává tyto historické formy správného osobního chování ne proto, že by měly nějaký zvláštní význam pro provádění technik jako takových, ale proto, že obsahují a pokračují v duchovním smýšlení tradičního bojovníka, které prostupuje a ovlivňuje tradici Daito-ryú i dnes.
Metsuke (目付) (oční kontakt)
Metsuke se týká využívání očí. V Daito-ryú existují v zásadě dva typy tréninku metsuke: jeden se nazývá mokushin (黙心) (doslova „oko mysli”, překládá se většinou jako „tiché srdce“ nebo „klidná mysl“), druhý se nazývá ganriki (眼力) (doslova „síla očí‘, překládá se jako „síla zraku“ nebo „schopnost pronikavého vhledu“). Mokushin zahrnuje vidění „okem mysli“, často za účelem obklíčení a obklopení protivníka. Ganriki je naproti tomu ostrý, pronikavý pohled, který vidí záměry protivníka a může být použit k jeho ovládnutí a následné kontrole.
Maai (間合い) (práce se vzdáleností)
Maai označuje fyzickou vzdálenost nebo odstup mezi věcmi. Maai je často nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o výsledku bojového střetnutí. Někdy se například stává, že si bojovník myslí, že vytvořil příznivé maai, jen aby se náhle ukázalo, že je to ve skutečnosti ve prospěch jeho protivníka. Daito-ryú je primárně formou boje beze zbraně a zaměřuje se na pečlivé studium vzdálenostně bližších maai charakteristických pro úderové a úchopové techniky, ačkoli v některých situacích přicházejí samozřejmě ke slovu i další maai.
Kokyu (呼吸) (dýchání)
Kokyu znamená dech nebo dýchání. Fyzickou sílu a pohyb vytváříme snadněji při výdechu nebo v některých případech při zastavení dechu, což jsou oba stavy yang. Opačně je tomu při nádechu, což je zase stav yin. Techniky se tedy obvykle provádějí při výdechu, často s jedním nádechem od začátku do konce. Stejně tak se považuje za ideální načasovat jakýkoli útok na okamžik, kdy protivník právě vydechl a právě se začal znovu nadechovat. Využíváme skulin v obraně protivníka, které nabízí stavy yin. Mnoho protiútoků a obran je načasováno tak, aby se shodovaly s okamžikem, kdy váš protivník vstoupí do stavu yin, anebo je donucen do něj vstoupit.
Kuzushi (崩し) (vychýlení)
Již od pradávna patří k základním principům japonské bojové teorie útočit tehdy a tam, kde je soupeř vychýlený. V názvu Daito-ryú Aikijujutsu vidíme, že termín aiki byl umístěn před slovo jujutsu, a nebylo by přehnané říci, že toto aiki se vztahuje především (i když ne výhradně) k principu kuzushi neboli vyvedení protivníka z rovnováhy. Velká část ústních předání a vnitřních učení Daito-ryú se týká právě různých jemných aspektů kuzushi.
Zanshin (残心) (setrvávající vědomí a plné úsilí)
Znaky pro zanshin mají obecný význam „zůstat“ (zan-) a „mysl“ (-shin). Tento termín se obvykle vykládá jako označení duševního stavu, kdy se i nadále, tj. po provedení (úspěšného) útoku, soustředíte na soupeře i okolní prostředí.
Dovolím si však ještě jiný výklad, podle kterého mohou znaky pro zanshin odkazovat také na větu „Kokoro wo nokosazu“ (心を残さず)‚ (doslova „nenechávej nic z ducha“, překládá se také jako „plně se odevzdat“). Znamená to vydat ze sebe tolik, že nezůstane nic, co by bylo třeba ještě dát. Při cvičení Daito-ryú to znamená dát do výkonu naprosto vše, a to ke každé technice.
ZDROJ: Six principles of training (koryu.com)