Co je to jujutsu?
Jujutsu je japonské bojové umění sebeobrany. Výhodou jujutsu jsou jeho techniky, které se dokáží přizpůsobit útoku tak, aby obrana byla přiměřená intenzitě útoku a zároveň i v rámci platných právních předpisů. Jujutsu v sobě zahrnuje techniky úderů a kopů, hodů a porazů, škrcení a pák, ale i kontroly protivníka ve všech pozicích. V pokročilé sebeobranné formě se k neozbrojené sebeobraně přidávají i techniky sebeobrany s holí, nožem či pistolí (techniky se zbraněmi se však vyučují až pokročilí studenti).
V našem roztockém klubu vyučujeme studenty formu smíšenou, což znamená, že klademe důraz na etiku a filozofii bojových umění i historii jujutsu tak, aby děti poznaly, o čem (nejen) jujutsu skutečně je. Učíme je samozřejmě i (vy)řešení konfliktu (sebeobranu) tak, aby nedošlo k vážným či trvalým zraněním útočníka. To znamená, že se ve výuce soustředíme na techniky, které mají v prvé řadě útočníka plně kontrolovat a nikoliv jej zlikvidovat. A součástí výuky je také všestranný pohyb formou překážkových drah, aby si děti oblíbily fyzický pohyb a dávaly mu přednost před sezením u počítače a hraním her.
Jak se správně vyslovuje a píše jujutsu?
Existuje mnoho přepisů japonského slova 柔術 – jiu jitsu, ju jitsu, jiu jutsu, apod. Všechny označují stejné bojové umění, my preferujeme původní zápis „jujutsu“, který se vyslovuje jako „džúdžutsu“ a znamená to “jemná cesta“. Více informací o tomto tématu naleznete v článku zde.
Jak staré je vlastně jujutsu?
Jujutsu je staré již několik stovek let a přesto má stále co nabídnout i v současné době. Bohužel zde na Západě bylo často prezentováno jako „japonská forma zápasu“ (rozuměj „tupá orientální rvačka“) bez dalších oblastí, které původní japonská výuka jujutsu obsahuje. V našem klubu se snažíme postupně tyto oblasti zrekonstruovat s pomocí specialistů na tu kterou oblast, ale i studiem historických materiálů a věřím, že se nám to daří dobře. Pokud vás zajímá podrobněji historie jujutsu, pak detaily naleznete v tomto cyklu článků.
Jak spolu souvisí jujutsu a judo?
Jujutsu posloužilo jako základ pro vytvoření juda, které lze chápat jako první oficiální sportovní formu jujutsu. V návaznosti na společenské změny v rámce reforem Meiji a na následnou přeměněnu bujutsu v budo využil student jujutsu Jigoro Kano (1859-1938) své zkušenosti a vytvořil novou formu jujutsu jako tělovýchovného systému s názvem Kodokan judo (dnes zkráceně judo – jemná cesta). Více o vztahu jujutsu a juda zvláště na českém území naleznete zde.
Jaká je hlavní filozofie roztocké školy jujutsu?
Jelikož se jedná o výuku jujutsu u dětí a náctiletých, je celá výuka soustředěna na co nejvíce všestranný rozvoj přesně dle hesla „opravdový bojovník neustále vzdělává jak své tělo, tak i ducha.“ Tomuto přístupu se v Japonsku říká 文武両道とは何ぞや (Bun Bu Ryo Do) což se dá volně přeložit jako “pero i meč jdou společnou cestou“. I proto (ne)pravidelně studentům kontrolujeme jejich žákovské knížky a upozorňujeme je, že „hloupých bojovníků je na světě až příliš mnoho“. A pokud dlouhodobě nemají dobré studijní výsledky, hrozí jim (dočasné) vyloučení z výuky, dokud si své známky neopraví.
Veškeré fyzické techniky jsou postavené tak, aby protivníka vážně či trvale nezranily. Místo toho se studenti pomocí technik jujutsu učí získat nad protivníkem kontrolu a pomocí postupného zvyšování bolesti jej donutit se vzdát. Tímto způsobem tak utrpí maximálně ego protivníka, který si nedal říci a chtěl studentovi jujutsu ublížit i fyzicky. Wally Jay, zakladatel jujutsu školy Small Circle Jiu jitsu, kdysi řekl:“ “Není uměním v konfliktu zranit člověka. Uměním je zranit jej pouze tak málo, abyste měli situaci plně pod kontrolou.”
Celou filozofií klubu se prolíná i další důležité téma – pomáhat slabším a chránit ty, kteří se sami bránit nedokáží. I proto dětem zdůrazňujeme, že se učí školu jujutsu, která má svůj původ v technikách osobních strážců, nikoliv válečníků. Osobní strážce musí být chytrý a jeho techniky nemají protivníka zlikvidovat, ale kontrolovat.
Co učíme a co nikoliv?
Dovolte mi nejdříve začít tím, co v našem klubu neučíme:
- Neučíme děti základním pravidlům slušného chování ani základním hygienickým návykům. Předpokládáme, že ve věku 6 let a výše toto dítě již plně ovládá.
- Neučíme žádné likvidační (tj. smrtící) techniky. Víme, že nejčastější konflikty zažijí mezi svými spolužáky a tam tato dovednost skutečně není potřeba. A i poté, až dospějí do dospělosti, to není potřeba. Přenechme likvidační techniky vojákům, kam podobné způsoby řešení konfliktů patří. Naším cílem je naučit se konfliktům především vyhnout a nikoliv se naučit lépe porvat.
- Neučíme agresivitě ve stylu „ostrých loktů“ a „svět je drsné místo a proto je nutné, aby…“ a podobné hlouposti, ale naučíme je s agresivitou samozřejmě pracovat.
- Neučíme nesmyslně brutálním technikám se zbraněmi, nicméně učíme se proti takovým technikám účinně bránit.
A nyní, co od nás mohou studenti čekat:
- Seznámíme je s etikou v bojových uměních a budeme ji striktně vyžadovat
- Seznámíme je s historií bojových umění a ukážeme jim, jak a proč jednotlivá bojová umění vznikala a pak i případně zase zanikala
- Ukážeme jim, jak jim filozofie bojových umění může pomoci i v běžném životě
- Naučíme je poznat konflikt od svého počátku až do stavu poté (tj. co se děje s lidským tělem i hlavou těsně po zvládnutí konfliktu)
- Naučíme je včas rozeznat signály potenciálního konfliktu, aby se vyhnuli rvačce
- Naučíme je deeskalovat konflikt slovně
- Naučíme je se efektivně použít techniky jujutsu ke kontrole protivníka tak, aby nedošlo k vážnému či dokonce trvalému zranění
- V pokročilé fázi studia naučíme studenty vypořádat se útoky vedenými následujícími typy zbraní – hůl, nůž a střelná zbraň.
- Vysvětlujeme vždy nejen, CO mají studenti cvičit, ale i JAK a hlavně PROČ. Teprve, když znají kontext a přínos, je nová dovednost správně naučená a chápána.
- Naučíme je aktivně poznávat svět kolem sebe
- Naučíme je vidět souvislosti v jednotlivých oblastech lidského poznání
- Naučíme je jak využít stres k lepším výkonům
- Naučíme je správně se hýbat a mít radost z fyzického pohybu
- Naučíme je základní gymnastiku tak, aby zvládli překonávat překážky bez rizika zranění
- Naučíme je i mnoha praktickým dovednostem, které jim mohou v budoucnu pomoci (jak poskytnout první pomoc, jak přežít v zimě, když zabloudím, jak se udržet na otevřené vodě, jak se chovat v lese, postavit si přístřešek a přečkat noc, atd.). To vše formou víkendových soustředění a dalších akcí (Roztocký Drsoň junior) i na letních táborech Akademie hrdinů.
- Formou elearningu budeme děti vzdělávat i po teoretické stránce. Splnění teoretického studia je pak také nezbytnou podmínkou k připuštění k praktické zkoušce na ten který technický stupeň.
Jaké metody vzdělávání v klubu používáte?
Rozeznáváme následující metody, které v klubu využíváme:
- Kógi (přednášky) – doplnění teoretických znalostí z oblasti biomechaniky, anatomie, psychologie, ale i kontextu používaných technik, apod. formou e-learningu
- Mondó (rozhovory) – otázky a odpovědi – vysvětlení věcí, které nejsou studentům jasné a ukázání souvislostí s jinými obory lidské činnosti
- Waza (techniky) – výuka fyzických technik jujutsu a souvisejících drilů k rozvoji komplexní motoriky potřebné k provedení technik
- Operantní podmiňování (Operant conditioning – OC) – relativně moderní metoda zlepšení reakce na intenzivní konflikt a aplikace naučených technik do reálného kontextu.
- „A-Z konflikt“ – studenti se učí poznat a zažít konflikt v celém svém cyklu, od prvních signálů, přes verbální deeskalaci až po jeho fyzické (vy)řešení.
- Zkušenější mladším – pokročilí studenti jsou žádáni, aby sami již ostatním vysvětlili a naučili konkrétní techniku či jinou dovednost. Díky tomu si sami uvědomí detaily a získají základní prezentační dovednosti.
- „Jujutsu laboratoř“ – pravidelně během celého roku rozdělíme děti do skupin dle výkonnostních stupňů. Následně jim zadáme typ útoku, který musí (vy)řešit za pomocí svých dosud získaných znalostí a dovedností. Úkolem je naučit je přemýšlet o možném řešení konfliktu a zároveň i vidět, na kterou oblast je potřeba soustředit další výuku (např. práce se vzdáleností, nástupy do hodů, apod.).
- Randori (řízený / volný sparring) – aplikace naučených technik a principů do úpolové hry i k posílení těla a ducha
- Úpolové hry – začlenění herní stránky do systému výuky umožňuje rozvíjet naučené základní dovednosti jako je práce se vzdáleností, načasováním, hybností, přesměrováním síly daleko většího protivníka, apod.
- Překážkové dráhy – během těchto překážkových drah si děti vyzkouší svou fyzickou kondici, ale i pohybovou dovednost.
- Konfliktní scénáře – metoda, která umožní studentovi získat vlastní zkušenost z (vy)řešení konfliktu o různém stupni intenzity. Student se naučí jej deeskalovat již od okamžiku, kdy se objevují první signály (situační povědomí), přes slovní sebeobranu až po fyzické (vy)řešení.
Jaký systém výuky používáte?
V rámci klubu využíváme tzv. rotační systém výuky, což znamená, že pravidelně (měsíční interval) střídáme jednotlivé oblasti výuky. V současné době máme vydefinované následující okruhy:
- Nage waza – hody, strhy, podrazy, páky a jejich kombinace a kontry
- Ne waza – zápasové techniky na zemi, držení, páky, škrcení, přechody
- Atemi waza – údery, kopy, úderová (citlivá) místa
- Buki waza – hůl, nůž, střelná zbraň (pouze pro pokročilé studenty)
Takový systém nám umožní jít více do hloubky a zároveň i zacílit celou výukovou hodinu na to které téma, tj. od speciálně tematické rozcvičky, až po techniky, sparring, OC a konfliktní scénáře. A díky periodizaci je možné jít s každým dalším opakováním do větších detailů.
Jaké tedy oblasti v rámci vašeho klubu vyučujete?
SHUSHIN HO (morální trénink)
- Chi iku (intelektuální vzdělávání) – historie bojových umění i Japonska a propojení s přírodními vědami
- Toku iku (morální vzdělávání) – filozofie a etika bojových umění
- Shobu no riron no oyo (aplikace principů boje v každodenním životě studenta)
RENTAI HO/KEIKO HO (kondiční příprava)
- Kamae waza (techniky postojů a přesunů)
- Ukemi waza (techniky pádů)
- Tobi waza (techniky skoků – výskoků, přeskoků, seskoků…)
NAGE WAZA (techniky hodů)
- Te waza (techniky hodů, kde prim hrají ruce)
- Koshi waza (techniky hodů, kde prim hrají boky)
- Ashi waza (techniky hodů, kde prim hrají nohy)
- Sutemi waza (techniky strhů)
- Renraku waza (kombinace hodů)
- Kaeshi waza (kontra techniky)
NE WAZA (techniky boje na zemi)
- Katame waza (techniky zápasu)
- Osaekomi waza (techniky držení)
- Shime waza (techniky škrcení)
- Kansetsu waza (techniky pák)
ATEMI WAZA (techniky úderů)
- Uke waza (techniky bloků / krytů)
- Ude ate waza (techniky úderů rukou)
- Ashi ate waza (techniky kopů)
- Kyusho waza (citlivá místa lidského těla)
KAPPO WAZA (metody resuscitace)
BUKI WAZA (techniky se zbraněmi)
- Vycházková hůl, krátké tyče, teleskop (vč. složené formy)
- Obrana proti ohrožování nožem
- Obrana proti ohrožování střelnou zbraní
GOSHIN HO (techniky sebeobrany)
- Kumi waza (transportní techniky)
- Torae waza (techniky držení)
- Renko ho waza (zatýkací techniky)
- Hojo jutsu / Torinawa waza (poutací, svazovací techniky)
Kdo učí v roztockém klubu jujutsu?
Roztocký klub jujutsu má dva instruktory:
- Ing. Jaroslav Kolcun – černý pás v jujutsu, bojovým uměním se věnuje od svých deseti let, takže letos (2020) to je krásných 37 let. A ve svém studiu evoluce lidského konfliktu i filozofie bojových umění nadále pokračuje studiem brazilské formy jiu jitsu (pod patronátem Jungle BJJ) a japonského bojového umění kendo (Cesta meče) v klubu Kacubó Kenrikai Kendó Dódžó.
- Zdeněk Novák – oranžový pás v jujutsu, bojovým uměním se věnuje již 15 let. V současné době také cvičí brazilskou formu jiu jitsu (pod patronátem Jungle BJJ) a japonské bojové umění kendo (Cesta meče) v klubu Kacubó Kenrikai Kendó Dódžó.
Více o nás naleznete zde.
Od jakého věku je možné začít studovat v klubu?
Bereme děti od věku 6 let. V té době jsou děti již relativně připravené na organizovanou výuku. Mladší děti si výuku fakticky neužijí a ta se pro ně stává spíše babysittingem, než výukou jujutsu. Děti, které u nás chtějí studovat, musí také umět základní gymnastiku, minimálně však kotoul vpřed i vzad, abychom se mohli při výuce plně soustředit již na specifické dovednosti jujutsu.
Kdy je možné se přihlásit?
Nábor probíhá vždy v září. Na konci školního roku se ptáme rodičů našich studentů, jestli s nimi máme počítat i v dalším školním roce. V polovině srpna pak již máme jasno, jestli a kolik dalších studentů můžeme vzít. Dříve tedy skutečně nemá cenu volat.
Kde probíhá výuka roztockého klubu jujutsu?
V současné době učíme jujutsu v roztocké tělocvičně nově postavené školy – Školní nám. 470, 252 63 Roztoky. Vstup je zezadu (zleva, když stojíte čelem k hlavnímu vchodu do školy). Více zde.
Kdy probíhá výuka a je možné chodit na obě hodiny?
Učíme každé úterý (18:00-19:00 a/nebo 19:00-20:00) a čtvrtek (17:00-18:00 a/nebo 18:00-19:00). Zpočátku doporučujeme chodit pouze na jednu hodinu a teprve po pár měsících zkusit případně i více hodin výuky.
Je možné se přijít na výuku podívat?
Ano, samozřejmě. Doporučujeme, aby si s námi potenciální student i rovnou zacvičil a současně, aby i rodič byl po celou dobu výuky přítomen a oba tak mohli vidět způsob výuky, senseie, ostatní studenty a celkovou atmosféru a udělat si vlastní názor. A samozřejmě si i také sensei ověří, jestli by nový student zapadnul do klubu, sleduje jak jeho/její chování, tak i úroveň fyzických dovedností (co už umí, kde má mezery, apod.). Vyžadujeme, aby noví uchazeči již plně zvládli kotoul vpřed i vzad a my tak na tuto základní gymnastickou dovednost mohli navázat výukou pádů (ukemi waza). První trénink je samozřejmě zdarma.
Co si má dítě na sebe vzít na první lekci?
Zpočátku je v pořádku, aby student chodil pouze v teplácích a případně i mikině. Po cca půl roce by již měl mít představu, jestli chce pokračovat a teprve pak doporučujeme koupit kimono (gi). Doporučujeme pak judistické gi, které vydrží naše tahání na zemi. Gi z karate či taekwonda se většinou u nás trhají 😉 Gi musí být bílé a při nákupu si prosím zkontrolujte, že máte i (bílý) pásek. Ne ke všem kimonům se standardně dodává. Není také potřeba kupovat značkové modely, jelikož děti v tomto období rostou tak rychle, že by to bylo vyhazováním peněz. A cvičí se bos po celý rok, jelikož jsme v klimatizované tělocvičně na tatami (judistická žíněnka).
Jaká pravidla musí student dodržovat?
- Na výuku chodit včas. Jestliže mnohem starší sensei může přijít na výuku včas, tak to zcela určitě může i student.
- Na výuku chodit vždy v čistém kimonu (gi). Špinavý, zapáchající či zmuchlaný oděv dělá ostudu nejen studentovi samotnému, ale i klubu a svému senseiovi.
- Pokud student při (ne)pravidelné kontrole žákovské knížky vykáže dlouhodobě (minimálně dvě měsíční kontroly) špatné známky (trojky a horší) nebo zhoršené studijní výsledky (poznámky či dokonce zhoršenou známku z chování), bude dočasně z klubu vyloučen do doby, než si známky opraví. Svými špatnými známkami tak dělají ostudu nejen sobě a svým rodičům, ale i svému klubu.
- Pokud se student bude chovat neslušně, mluvit vulgárně, poruší-li vážným způsobem Kodex mladého bojovníka, případně nebude opakovaně poslouchat senseie, vyhrazujeme si právo takového studenta z klubu trvale vyloučit.
Kolik u vás stojí výuka?
Nabízíme tři možnosti uhrazení výuky:
- Za lekci, pak cena za lekci vychází na 170 Kč
- Měsíčně, pak cena za lekci vychází na 150 Kč
- Pololetně, pak cena za lekci vychází na 130 Kč
Členské příspěvky za výuku
Placeno | Počet lekcí týdně | Celkem k zaplacení | Cena za lekci |
Za lekci | 1 lekce | 170 Kč | 170 Kč |
Měsíčně (4 týdny) | 1 lekce | 600 Kč | 150 Kč |
2 lekce | 1.200 Kč | ||
3 lekce | 1.800 Kč | ||
4 lekce | 2.400 Kč | ||
5 lekcí | 3.000 Kč | ||
Pololetí (5 měsíců) | 1 lekce | 2.600 Kč | 130 Kč |
2 lekce | 5.200 Kč | ||
3 lekce | 7.800 Kč | ||
4 lekce | 10.400 Kč | ||
5 lekcí | 13.000 Kč |
Platí se vždy dopředu a peníze za výuku, které se student nezúčastnil, vracíme jen v případě, že se jedná o nepřítomnost delší než jeden měsíc. Snažíme se tím maximálně omezit diskusi i následné papírování a takto ušetřený čas investovat do výuky. Předem děkujeme za pochopení.
Může rodič pravidelně zůstávat s dítětem na výuce?
Je možné natáčet výuku?
Pokud je vám tedy náš pohled na výuku bojového umění blízký, pak nás neváhejte kontaktovat.
Jarda Kolcun |
Zdenda Novák |