- Principy bojových umění – úvod
- Principy bojových umění – KONTAKT
- Principy bojových umění – ODPOJENÍ
- Principy bojových umění – VZDÁLENOST
- Principy bojových umění – PYRAMIDA
- Principy bojových umění – TVOŘENÍ
- Principy bojových umění – PŘIJETÍ
- Principy bojových umění – TEMPO
- Principy bojových umění – NAČASOVÁNÍ
- Principy bojových umění – ŘEKA
- Principy bojových umění – STRUKTURA
- Principy bojových umění – VYCHÝLENÍ
Obecné vysvětlení
„Inteligence je jako řeka – čím hlubší, tím méně hluku vydává…“
V jujutsu jde o princip, který hovoří o soustředění na finální cíl, nikoliv na jednotlivé překážky, které jsou na cestě k tomuto cíli. Když to nejde tudy, půjde to jinudy. Řeka se nesoustřeďuje na kámen, ale na místo, kde kámen není.
Všechny Jujutsu principy jsou tedy o aplikaci přírodních (fyzikálních) zákonů…a ani tento princip toho není výjimkou. Představte si řeku, ve které plyne voda. Najednou jí stojí v cestě obrovský kámen. Voda se nebude snažit jej odstranit z cesty…nebude tím ztrácet čas a energii. Nesnaží se udeřit do něj plnou silou proto, aby prokázala, kdo je silnější. Místo toho kámen hladce obejde a pokračuje ve své cestě. Nesoustředí se na překážku, ale na to, kde překážka není. Není to o síle…ale o inteligenci a vnímání toho, co je skutečně důležité. Vybírá si cestu nejmenšího odporu, aby dosáhla svého cíle, a zbytečně neztrácí čas ani energii, aby se prosadila někde, kde to zkrátka nejde, kde je velký odpor. Znovu tedy opakuji, není to o vytrvalosti a tvrdohlavosti, ale o inteligenci a vizi finálního cíle řeky – dosažení moře.
Aplikace do jujutsu
Pokuste se najít alespoň tři techniky, kdy jdete do jedné techniky, soupeř vás zablokuje a vy plynule obejdete překážku s nástupem do techniky jiné. Uvědomte si, že se v rámci tohoto principu vždy jedná a sekvenci technik, nikoliv jednu izolovanou techniku. Cílem tak je naučit se jednotlivé techniky „řetězit“ do sebe, avšak zároveň tupě nedrilovat, ale jít dle toho, jak reaguje soupeř, „kam staví své kameny“. Takže tento princip nás učí improvizovat (proto nedrilovat sekvenci technik, ale reagovat na aktuální stav a zkrátka improvizovat).
Soustřeďte se na tento princip a pravděpodobně zvláště z počátku mnohem častěji prohrajete, než se naučíte najít nejen místo „kde kámen není“, ale současně se nedostat do horší pozice. Některá místa mohou být pastí (otočit se zády, aby mě nemohl škrtit/nasadit páku, ale díky tomu se dostanu do mnohem horší pozice.
V jujutsu, když zatlačím jedním směrem a objeví se odpor („kámen“), okamžitě zkusím jiný směr. Fakticky celý jeden styl boje – Wing Tsun (Wing Chun) je založen na nalepení se a obcházení soupeřova tlaku. A určitě nejde o jediný styl boje, který tento princip hodně využívá.
Nebo například v postoji budu chtít zasadit přímý úder soupeři do tváře. Ten zablokuje úder. Podobně jako řeka svou ruku nestáhnu, ani se nebudu snažit úder (tupou) silou protlačit, ale „obteču“ jeho blok tak, aby nakonec úder došel, kam měl.
Nebo se budu snažit dostat nablízko k soupeři. Ten mě zadrží nataženou rukou tlakem do hrudi. Stačí ruku zespodu vytlačit a cesta se mi opět uvolní.
Prakticky nikdy se nestane, že byste „narazili na kámen“, který by nešel „obtéci“ či nějak jinak zdolat. A pokud se do takové situace dostali, pak to jen znamená, že buď neznáte odpovídající techniku „obtečení“, anebo jste jen zkrátka prošvihli správný moment rozeznat, že před vámi takový kámen je. To je na jujutsu krásné, že zná kontr na kontr na kontr…prakticky do nekonečna. Takže když příště při sparringu „narazíte na kámen“, nesoustřeďte se na to, „kde je kámen“, ale spíše hledejte úhly a místa, „kde kámen není“. Jde tedy především o změnu uvažování. Cílem je odnaučit se zbytečně vydávat energii a snažit se za každou cenu projít, pokud je blok příliš silný. Místo toho zkuste najít jinou cestu, kudy projít.
Během tohoto období zkoumání a aplikace Principu Řeka se proto spíše soustřeďte na FLOW a neustálý tlak (tak jako teče řeka, která se nikdy nezastaví, ale neustále pokračuje v proudění) spíše než na vítězství. Pamatujte, že v této fázi se tento princip učíte, studujete jej, takže fakt, že prohrajete při jednom z mnoha (budoucích) sparringů, je nedůležitý, protože vy již víte, že vaším cílem není vyhrát tento konkrétní sparring, ale skutečně porozumět principu Řeka, a díky tomu v blízké budoucnosti vyhrávat mnoho sparringů.
Aplikace do běžného života
Podobně jako když voda plyne v řece a natrefí na kámen, neztrácí čas a obteče jej s cílem dostat se ke svému cíli co nejrychleji, tak i vy neztrácejte čas s lidmi, kteří „mají ve všem jasno“, byť víte, že se mýlí. Takoví lidé nechtějí změnit svůj názor, chtějí vás přesvědčit, že oni mají pravdu, byť je jakkoliv mimo. A pokud se přesto rozhodnete je přesvědčovat, pak velmi často zjistíte, že jste spálili obrovské množství své energie, a hlavně jste věnovali kus času ze svého života člověku, který o to / za to vlastně nestojí….
Další využití tohoto principu je například při testech. Když začneme odpovídat na otázky, neměli bychom se zaseknout u nějaké, která se vám zdá těžká a trávit nad ní většinu vyměřeného času. Místo toho si vzpomeňte na princip Řeka a přejděte na další otázky, které půjdou rychleji zodpovědět. A teprve pokud budete mít na konci ještě nějaký čas, se vrátit i k té těžší otázce. Skutečně nemá cenu pálit drahocenný čas na zodpovězení otázky za 4 body, když mezitím můžete zodpovědět 5 otázek po jednom bodu.
V této souvislosti se mi také vybavuje rčení „vyhodíš dveřmi a vleze oknem“. I to je krásné uplatnění tohoto principu. Například, když vaše děti nechtějí jíst zeleninu, zkuste jim udělat chutné zeleninové smoothie a teprve pak jim nabídnout i tu zeleninu.
Anebo když vám sníží rozpočet projektu, neztrácejte čas lamentováním (stejně s tím nic neuděláte), ale dejte s týmem hlavy dohromady a vymyslete způsob, jak cíle dosáhnout se sníženým rozpočtem, byť nedodáte vše, co jste původně plánovali.
Anebo když vám dá kamarád košem a na poslední chvíli odvolá pokec u piva. Běžte sami a užijte si vychlazené pivo o samotě. Místo toho, abyste si stěžovali a šli pak spát se zahořklými myšlenkami, jak nespolehlivé kamarády vlastně máte.
Anebo…akceptujte, že se zvyšujícím se věkem již zkrátka některé aktivity nezvládnete jako v mládí. Najděte si jiné, podobně uspokojující i náročné. Přestaňte remcat, jak jde vše do háje, a hrajte s kartami, které jste dostali. Ostatně nic lepšího mít nebudete.