Principy bojových umění – STRUKTURA

Přečteno: 34

Obecné vysvětlení

Tento princip hovoří o využití v boji přirozené síly kosterního aparátu spíše než svalové soustavy.

Až příliš často se snažíme přetlačit/přetáhnout soupeře pouhou silou svých svalů, a nikoliv své váhy, která vychází z kosterního aparátu. Aby to fungovalo, musí být odpor v pravém úhlu k síle, proti které působí. Pak prakticky nepoužíváte svalovou sílu, ale své kosti, které zapřete proti působící síle.

Naučte se proto „kostřit“, kdykoliv to jde, spíše než využívat svaly a pálit tak drahocennou energii. Popřemýšlejte, ve které technice, kterou již znáte, byste tento princip mohli využít. Pamatujte, že účinné „kostření“ (framing) je pouze v případě, že některá vaše kost působí v pravém úhlu proti tlaku.

Aplikace do jujutsu

Tento princip lze snadno demonstrovat následujícím příkladem:

  • Běžte do lehu na břiše a vzepřete se do kliku
  • Zůstaňte v poloze, kdy lokty budou pokrčené v úhlu 90° a vydržte, jak nejdéle můžete
  • Pak to samé zkuste s rukama plně nataženýma

Zjistíte, že ve druhém případě vydržíte nesrovnatelně déle, protože se vzepřete o svoje kosti v ruce, a tedy vaše tělo drží kostra, a nikoliv svalový aparát. Přesně tohle je princip tohoto principu – využívat kosterní aparát, kde to jen jde, namísto svalového aparátu.

Pojďme si uvést několik příkladů – například blokování přicházejícího úderu, pokud máme ruku pokrčenou více jak 90°, je neefektivní a často ani neúčinné. Pokud však blokujeme soupeře s mírně nataženou rukou, pak je šance, že jej udržíme.

Nebo jste vleže na zádech a máte nastavenou střechu. Soupeř se snaží vás zalehnout svou váhou, ale to se mu nedaří, protože narazí na vaše lokty. A vy přitom nebudete působit svalovou silou proti jeho síle, ale jen budete držet „kosterní“ střechu (nadloktí drží celý tlak).

Aplikace do běžného života

Kosterní struktura člověka je podobná struktuře domu. Máte tu silné pilíře, opěrné zdi, příčky atd. A jak toto využít v běžném životě? Například u nás v klubu máme jako páteř fyzickou výuku 7x týdně v tělocvičně. Následně máme eAkademii, kde si studenti musí nastudovat nezbytnou teorii, než je pustíme ke zkoušce. Nechceme totiž „ztrácet čas“ rozebíráním teoretických aspektů jujutsu na hodině, a proto je to formou pouze samostudia. Nicméně na ní se poté při výuce pak odkazujeme. Kromě eAkademie máme i webový portál bojovky.info, kde se studenti mohou dozvědět i další zajímavosti nejen o jujutsu a bojových uměních. Máme tak hlavní pilíř (trénink 7x týdně) a poté podpůrné příčky, díky kterým je celkový rozvoj studenta (pokud má zájem) maximalizován přesně dle principu Seiryoku Zenyo (Maximální efekt s minimálním úsilím).

I v životě máme tři pilíře – rodina a přátelé, vlastní koníčky a práci. Každý je důležitý, a proto je klíčové pečovat o všechny tři a využívat je k podpoře ostatních. Pokud některý z pilířů oslabíte na úkor jiných, pak začnete používat „svalovou sílu“ na úkor přirozených „kosterních opěr“ a dříve či později povolíte….a to pak znamená buď profesní vyhoření, rozvod či častá zranění…Ani jedno určitě nechcete.

Series Navigation<< Principy bojových umění – ŘEKAPrincipy bojových umění – VYCHÝLENÍ >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *