- Mýty a pověry v bojovkách 33 – Mniši střelci/odstřelovači
- Mýty a pověry v bojovkách 32 – Boj proti samurajským mýtům: Rozhovor s historikem Karlem Fridayem
- Mýty a pověry v bojovkách 31 – Bugei ryu ha (školy bojových dovedností)
- Mýty a pověry v bojovkách 30 – Drsný samuraj? Ano i ne
- Mýty a pověry v bojovkách 29 – Ninja 5
- Mýty a pověry v bojovkách 28 – Ninja 4
- Mýty a pověry v bojovkách 27 – Ninja 3
- Mýty a pověry v bojovkách 26 – Ninja 2
- Mýty a pověry v bojovkách 25 – Ninja 1
- Mýty a pověry v bojovkách 24 – černý samuraj Yasuke
- Mýty a pověry v bojovkách 23 – vnitřní aspekty
- Mýty a pověry v bojovkách 22 – Bushido 5
- Mýty a pověry v bojovkách 21 – Bushido 4
- Mýty a pověry v bojovkách 20 – Bushido 3
- Mýty a pověry v bojovkách 19 – Bushido 2
- Mýty a pověry v bojovkách 18 – Bushido 1
- Mýty a pověry v bojovkách 17 – odborné “termity”
- Mýty a pověry v bojovkách 16 – seppuku 3
- Mýty a pověry v bojovkách 15 – seppuku 2
- Mýty a pověry v bojovkách 14 – seppuku 1
- Mýty a pověry v bojovkách 13 – koryu jsou nefunkční
- Mýty a pověry v bojovkách 12 – karate, zen
- Mýty a pověry v bojovkách 11 – samuraj 2
- Mýty a pověry v bojovkách 10 – samuraj 1
- Mýty a pověry v bojovkách 9 – deshi a senpai-kohai
- Mýty a pověry v bojovkách 8 – sensei
- Mýty a pověry v bojovkách 7 – mokusó, seiza i Oss!
- Mýty a pověry v bojovkách 6 – zbraně
- Mýty a pověry v bojovkách 5 – hakama
- Mýty a pověry v bojovkách 4 – obi
- Mýty a pověry v bojovkách 3 – návštěvníci, keikogi
- Mýty a pověry v bojovkách 2 – dojo
- Mýty a pověry v bojovkách 1 – předmluva
Tak jo, fanoušci Wakandy, v tomto článku si budeme povídat o historii. Nikoliv o rasové diskriminaci, konspiračních teoriích a podobných ptákovinách…jen fakta o jednom člověku, jehož osud někteří lidé z různých důvodů poupravili tak, aby…ale vlastně začněme od začátku.
Falešný příběh černého samuraje Yasuke
Začněme tím, že Yasuke byl skutečný člověk, byl afrického původu a byl ve službách Ody Nobunagy. To je pravda.
Co už však pravdou není, jsou všechny ty „nově objevené“ informace o Yasukem jako velkém válečníkovi, který získal status samuraje, a postupně získal respekt japonských samurajů a daimjoů, se kterými se setkal ve službách Ody … TO NENÍ PRAVDA.
Romantické příběhy slavného „Černého samuraje“ nejsou nic jiného než bajky, které nejsou skutečnější než futuristická komiksová země Wakanda.
Nedávné knihy od autorů, jako je Thomas Lockley, poskytují spoustu spekulací vylíčených jako fakta, které se odkazují na historické dokumenty a poté je interpretují tak, aby odpovídaly příběhu, který tato kniha prodává. Neřešme motivaci těchto literárních autorů, ani následné zfilmování romantických příběhů. Ty mají svůj účel, avšak věrné zachování historických informací mezi ně zcela jistě nepatří.
Obecný přehled založený na známých faktech…
Yasuke dorazil do Japonska v roce 1579 ve službách italského jezuitského misionáře Alessandra Valignana, který byl papežem jmenován do role Návštěvníka (něco jako inspektor) jezuitských misí v Indii (východní Afrika, jižní a východní Asie). Yasuke doprovázel Valignana v době, kdy kněz připlul v březnu 1581 do oblasti Kjóta a jeho vzhled způsobil obrovský zájem místních lidí.Podle Histoire ecclésiastique des isles et royaumes du Japon, které napsal François Solier z Tovaryšstva Ježíšova v roce 1627, byl Yasuke pravděpodobně z Mozambiku, ale ani tato informace není zcela potvrzena z jiných zdrojů.Když byl Yasuke představen Odu Nobunagovi, japonský daimjó si myslel, že Yasukeho kůže musela být obarvena černým inkoustem. Nobunaga jej proto nechal svléknout do pasu a přiměl jej, aby si drhnul kůži. Tyto události jsou zaznamenány v dopise z roku 1581 jezuitou Luisem Fróise, který poté odeslal svému kolegovi Lourenço Mexia i ve výroční zprávě jezuitské mise v Japonsku z roku 1582, jejíž autorem byl rovněž Fróis.Tyto zprávy byly publikovány také v Cartas que os padres e irmãos da Companhia de Jesus escreverão dos reynos de Japão e China II (1598), obvykle známém jen jako Cartas. „Když si Nobunaga uvědomil, že kůže Afričana je skutečně černá, začal se o něj vážně zajímat.“
Japonské záznamy z té doby o Yasukem uvádí: „23. dne 2. měsíce [23. března 1581] dorazila černá osoba z křesťanských zemí. Muž byl zdravý s dobrým chováním a Nobunaga ocenil Yasukeho sílu.“
Některé zdroje říkají, že Yasuke mohl mluvit nebo se snad i učil japonsky. Uvádí také, že Nobunaga s ním rád mluvil. Mnohem pravděpodobnější však je, že Yasuke uměl možná základy japonštiny a rozhovory pro ně překládal jezuitský misionář. Mohl tak plně kontrolovat, o čem si povídají, protože jezuité si nechtěli nechat ujít žádnou příležitost, aby mohli hovořit s Nobunagou a prosazovat křesťanství v Japonsku.
Údajně dal na tomto prvním setkání Yasukovi Nobunagův synovec určitou částku peněz. Poté 14. května Yasuke odcestoval s Fróisem a ostatními křesťany do provincie Echizen.Během této cesty se setkali s místními vládci daimjóy, jako je Shibata Katsutoyo, Hashiba Hidekatsu a Shibata Katsuie. Zpět do Kjóta se pak vrátili 30. května.V určitém okamžiku, i když není úplně jasné kdy, vstoupil Yasuke do Nobunagovy služby. Yasuke byl také zmíněn ve spisu Shinchō ki, který je uložen v archívu Sonkeikaku Bunko v majetku klanu Maeda. Podle tohoto spisu dostal černoch jménem Yasuke od Nobunagy vlastní dům a krátkou ceremoniální katanu. Nobunaga mu také přidělil čestnou roli nosiče jeho zbraně (k velké zlosti skutečných samurajů) A zde se již fakta začínají lišit a stávají se pouze „zbožným přáním“…Oda Nobunaga si Yasukeho velmi oblíbil, protože se Nobunaga aktivně zajímal o vše, co se děje za hranicemi Japonska. Bylo také dostatečně zdokumentováno, že z toho jeho vazalové nebyli příliš šťastní. Jeden z nich byl například generál Akechi Mitsuhide, který Yasukem opovrhoval a považoval jej jen za divokou bestii, kterou je potřeba zkrotit, a nikoliv s ní vést rozhovory.Po vítězné bitvě u Tenmokuzanu cestoval Nobunaga, a společnost mu dělal i Yasuke, se svým vojskem po území bývalého klanu Takeda. Pravděpodobně proto si lidé začali myslet, že i Yasuke se aktivně zúčastnil bitvy a že v darované samurajské zbroji pomohl vybojovat vítězství jako skutečný samurajský hrdina.
To je však omyl, protože ten, kdo měl roli nosiče meče, zůstával vždy vzadu v generálově táboře poblíž svého pána a zcela jistě nikdy na bojiště nešel. Dodnes se navíc ani nenašel jediný historický záznam, který by popisoval Yasukeho jako válečníka na jakémkoliv bojišti v Japonsku.
Dokonce neexistuje také žádný záznam o tom, že by Yasuke absolvoval nějaký samurajský výcvik v bojových uměních ať již v době své služby u Nobunagy, nebo předtím.
Ve skutečnosti byla doba jeho služby u Nobunagy dosti krátká, jelikož se poprvé setkali v roce 1581 a Oda Nobunaga zemřel rok poté. To je velmi krátká doba na to, aby Yasuke obdržel jakýkoliv výcvik ve válečnických samurajských dovednostech, i když by si to asi fanoušci Wakandy moc přáli.
Byl Yasuke samuraj?
Je smutným faktem, že někteří se snaží z Yasukeho udělat prvního nejaponského černého samuraje podobně jako jím byl anglický námořník William Adams. Můžeme se jen domýšlet, že za tím stojí buď obchodní důvody (je možné točit akční filmy, je to přeci skvělý příběh), anebo jde o rasové či sociální důvody, ponechme toto jiným k analýze.
A ačkoliv se William Adams skutečně stal samurajem, neexistuje jediný záznam o tom, že by se samurajem stal i Yasuke. Jediným ověřeným faktem je, že Yasuke sloužil několik měsíců u Nobunagy jako jeho osobní nosič meče. Několik měsíců…nikoliv „celý svůj život zasvěcený svému pánovi a připravený obětovat svůj život“, jak se nás někteří autoři snaží přesvědčit.
A dalším faktem je, že Nobunaga si držel u sebe Yasukeho spíše jako (mluvící) atrakci k pobavení vlastnímu i ostatních, aby se jím mohl chlubit, ale i dráždit své daimjóy podobně jako když jim ukazoval pozlacenou lebku Azai Nagamasy, který zemřel při Nobunagově obléhání hradu Odani.
Byl Yasuke skutečným samurajem?
Říká se, že Yasuke byl přítomen incidentu v Honnoji, kde byl Nobunaga donucen spáchat seppuku. Podle historických záznamů však tehdy přežil jen jediný člověk a ten zcela jistě nebyl Yasuke. Takže velmi pravděpodobně tehdy Yasuke s Nobunagou necestoval. Yasukeho pak zajali vojska generála Akechi Mitsuhideho krátce po incidentu u Honnoji, ale generál Akechi Mitsuhide jej pak navrátil křesťanským misionářům s tím, že není správné zabíjet zvíře, když jeho pán zemřel.Pokud bychom uvěřili notně zromantizovaným představám o životě Yasukeho, že se stal čestným a respektovaným samurajem, pak příliš nedává smysl, že po smrti Nobunagy sám nespáchal jako jeho věrný samuraj seppuku, případně že se nezúčastnil incidentu v Honnoji po boku svého pána. Nebo by alespoň po vzoru 47 samurajů požádal Hideyoshiho, aby se s ním pokusil pomstít smrt svého pána v boji proti Mitsuhidemu, nemyslíte? Zkrátka Yasuke žádným samurajem nikdy nebyl.
Yasukeho osud
O osudu Yasukeho je pak známo jen to, že byl ještě po Nobunagově smrti viděn u křesťanských misionářů a brzy poté údajně uprchl ze země. A tady záznamy o jeho životě končí. Na jednu stranu je možné pochopit snahy některých lidí „maličko“ přepsat historii i zromantizovat příběh Yasukeho a zvýšit tak prestiž černochů, ale také na tom pak slušně vydělat.
Avšak podobně jako ve filmu Poslední samuraj s Tomem Cruisem, jde jen o pohádku, která nemá s realitou nic moc společného. A předstírat, že „tohle se skutečně stalo“, jen proto, aby se člověk cítil dobře…nejen, že dělá medvědí službu skutečným historikům, kteří se snaží odkrývat opravdovou historii černého kontinentu, ale i studentům japonských disciplín Budo, kteří pak věří báchorkám podobně jako někteří věří kodexu Bushido jako skutečnému historickému dokumentu…. Zkrátka, neexistoval žádný černý samuraj, žádný velký Yasuke, žádný hrdina … jen muž, který byl obětí okolností a doby, ve které žil.
Závěrem
Poslední desetiletí nám přineslo nový fenomén zvaný Fake News a to poslední, co potřebujeme, je mít i Fake History! Myslete na to, až se příště začtete do nějakého „historického“ románu.
Ať žije Wakanda!
Zdroj: https://wayofbushido.com/bushido-blog/f/the-bogus-story-of-yasuke-wokeness-revisionist-history
Přeložil (a doplnil o odkazy) Jarda Kolcun
One comment