Yoshitsugu Yamashita – první černý pás 10. stupně

Přečteno: 173

Yoshitsugu ‘Yoshiaki’ Yamashita byl první osobou, které byl udělen 10. dan (stupeň) červeného pásu v Kodokan judo, ačkoliv to bylo již posmrtně. Byl také jedním ze čtyř strážců Kodokanu a průkopníkem juda ve Spojených státech. Mezi jeho žáky patřil i prezident Theodore Roosevelt.


Rady pro výuku juda od Yoshiakiho Yamashity:

 1. Studujte správný způsob provádění hodů. Házení s použitím hrubé síly není správný způsob vítězství v judu. Nejdůležitějším bodem je zvítězit technikou.
 2. Nejprve se naučte správně zaútočit. Zjistíte, že obrana již je součástí každého útoku. Pokud se nejdříve budete učit obranu nedosáhnete žádného pokroku.
 3. Neobávejte se pádů. Učte se správné načasování hodu, když jste házeni.
 4. Hody cvičte tak, že se budete pohybovat co nejuvolněněji ve všech směrech. Snažte se nenaklánět ani na jednu stran, stejně tak jako nebuďte ztuhlí při provádění hodů. Pokud budete hody často nacvičovat, odměnou vám bude dobrá technika hodu.
 5. Zvyšte počet svých tréninků i randori (sparring). Nebudete mít žádný pokrok bez absolvování mnoha tréninků.
 6. Nevybírejte si svého soupeře při randori (neříkejte, že s určitou osobou cvičíte rádi nebo neradi). Každý má něco, co vás může naučit. Pomáhají vám se stát lepším judokou stejně jako vy podobně pomáháte jim. 
 7. Nikdy nezanedbávejte zdokonalování se v detailech techniky. Cvičení bez snahy o co nejlepší zdokonalování se bude mít za následek stále pomalejší pokrok. Při takovém zdokonalování si vždy připomínejte své reakce, ale i reakce soupeře.
 8. Do cvičení vkládejte srdce, mysl a duši. Pokud budete ve studiu pokračovat bez zapojení všech tří částí, bude to bránit vašemu pokroku. Soustřeďte se na každou techniku, jako kdyby to byla ta jediná věc, kterou musíte udělat.
 9. Nikdy nezapomínejte na to, co vás učí váš učitel anebo ti s vyšším technickým stupněm. Během vašeho studia uděláte velký pokrok, pokud budete mít na paměti, co vám řekli.
 10. Snažte se pokračovat ve cvičení, kdykoliv to jen bude možné. Pokud budete cvičit jen “na půl plynu”, výrazně to ovlivní váš pokrok špatným směrem. 
 11. Při snaze o zlepšení a pokrok se snažte co nejvíce studovat hody. Technika a mysl jsou jako přední a zadní strana ruky, což znamená, že spolu velmi úzce souvisejí.
 12. Zdržte se přejídání a pití (alkoholu). Pamatujte, že přejídání a pití (alkoholu) zapříčiní konec vašeho studia juda.
 13. Vždy se snažte myslet na zlepšení a nikdy si nemyslete, že jste již (příliš) dobří. To je nejčastější chyba při studiu juda.
 14. Studium juda nikdy nekončí!

Historická fotogalerie technik prováděných profesorem Yamashitou

Zdroj: Judo Blog: Yoshitsugu Yamashita The First 10th Degree Black Belt

napsal Gary Goltz, přeložil Jarda Kolcun

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *