A Killing Art: The Untold History of Tae Kwon Do

Přečteno: 1955

Recenze knihy: A Killing Art: The Untold History of Tae Kwon Do (Alex Gillis)

V rámci této rubriky budeme take psát o knihách, které nám příjdou nějakým způsobem zajimavé a nemusí se nutně vztahovat k jujutsu či sebeobraně. Jedna z těchto zajimavých knih je od Alexe Gillese. Po přečtení knihy jsem si uvědomil, že není ani tak důležité, že autor píše právě o Tae Kwon Do (TKD), jako to, že se mu podařilo odhalit historii stylu, který je všeobecně propagován jako sportovní bojové umění jehož cílem je mír na zemi, přátelství a podobné…řekněme okřídlené fráze.

Alex Gillis je investigativní novinář, který studuje TKD od roku 2001. Tento bojový sport studoval pod takovými jmény jako je Park Jung-Taek, Phap Lu, Velmistr Park Jong-Soo a WTF Mistr Yoon Yong Beo, nicméně největší vliv na něj mělo studium u mistra Lenny Di Vecchia. Di Vecchio mu poprvé pověděl o dosud nepublikovatelné historii TKD, protože se zkrátka nehodila do celkového image ITF či WTF organizací. A jelikož je pan Gillis jakožto novinář velice zvědavý člověk, rozhodl se zjistit maximum informací o té skryté historii.

Ve své knize poskytuje dostatek detailů i důkazů, které ilustrují tuto temnější stránku tolik rozšířeného bojového sportu, které se dokonce dostalo i na Olympiádu. Kromě bezpočtu rozhovorů s mnoha mistry jak v USA, tak i v Koreji, měl možnost nahlédnout i do spisů aféry Koreagate (skandál, který následoval po Watergate v sedmdesátých letech) čítajících více jak 4,000 stran. Tyto spisy obsahovaly utajované skutečnosti o mistrech a tajných agentech v TKD v šedesátých až sedmdesátých letech, tedy v době, kdy TKD zažívalo svůj největší rozkvět. „Dělal jsem rozhovory, které pro mne byly jedny z nejtěžších v mé kariéře. Například jsem dělal rozhovor s člověkem, který byl vysokým instruktorem TKD a zároveň pracoval i jako nájemná síla na likvidaci lidí. Musel jsem také dokázat, že tento člověk byl korejský CIA agent, který byl úzce spojen s únosem prezidenta a také jsem musel dokázal, že je zde spojitost s TKD. Pro doložení všech fakt jsem měl minimálně dva zdroje, většinou však tři.“ „Během rozhovorů jsem byl často žádán, abych nezmiňoval jména lidí, kterých by se to mohlo dotknout. Tehdy jsem sedával v noci v křesle a přemýšlel o všem:‘Jasně, takže tito mistři bojového sportu, které nesmím zmínit, se účastnili masové špionáže, které vedly k mučení a zabíjení mnoha lidí a já se mám starat o to, abych se někoho nedotknul?’, přemýšlel jsem.“ Alex měl možnost také hovořit s generálem Choi Hong Hi na sklonku jeho života, kde se vyptával na historii a leccos se mu podařilo zjistit. Poté, co kniha vyšla, byla přijata se smíšenými pocity. Ozvali se lidé, kteří děkovali, že se konečně dozvěděli kompletní historii, a je jedno, že ne zrovna takovou, jaká jim byla do té doby prezentována. Byli však i tací, kteří se snažili, aby kniha v tichosti vyšla a v tichosti se i vyprodala….

Na závěr mi dovolte uvést několik fakt, které Alex Gillis zmiňuje a dokazuje ve své knize:

  1. Generál Choi Hong Hi (zakladatel International Taekwondo Federation) trpěl díky své výšce a nebyl ochoten naslouchat nebo akceptovat názor někoho jiného, zvláště pokud se jednalo o jeho senior instruktory.
  2. Un Young Kim (zakladatel World Taekwondo Federation) byl zkorumpovaný agent jihokorejské sekce CIA, který nikdy TKD necvičil, měl ale dostatek vlivu na to, aby se stal předsedou federace a následně i přesvědčil Olympijský výbor, který zařadil WTF mezi olympijské sporty.
  3. Choi Jung Hwa – syn generála Choi Hong Hi byl odsouzen do vězení za to, že se pokusil zabít jihokorejského prezidenta
  4. General Choi Hong Hi emigroval do Severní Koreje jen proto, že mu slíbili dostatek financí na TKD a jeho propagaci pod vlajkou komunismu.

Skutečně se domnívám, že minimálně pro všechny seriozní studenty TKD by tato kniha měla být povinnou četbou. A vlastně nejen pro ně. Často se setkávám s tím, jak je historie idealizována a jak romantické představy panují o vzniku či vývoji toho kterého stylu.

Nic není tak, jak se zdá….A možná bychom byli překvapeni, kdybychom i v tom “našem” bojovém umění podnikli podobný výzkum….

Zde je možné si knihu pořídit na amazonu

Odkaz na stránky Alexe Gillese

Zdroj: GILLIS, A. 2008, A Killing Art: The Untold History of Tae Kwon Do. Ecw Press; illustrated edition edition, 2008. ISBN-10: 1550228250

Jarda Kolcun

TacFit Field Instructor

FAST Defense Instructor