Roztocký Drsoň Junior 2013

Přečteno: 2318

S konceptem hry pro děti, kde by se něco nového naučily, ale i si pořádně zacvičily, si s kolegy pohráváme již delší dobu. Alarmující čísla o vzrůstající obezitě českých dětí nás nenechávaly chladnými. Věříme, že kladný vztah ke sportu a pohybu obecně je možné vybudovat již v útlém věku 5-6 let. Děti, které získají kladný vztah k pohybu pak i lépe prospívají ve škole a co je hlavní, své nadšení pak předávají dále mezi své kamarády…a jednou případně i svým dětem.

Takže jsme se rozhodli s kolegy přispět také svou troškou do mlýna a ukázat jim nejen, že pohyb s partou dětí může být daleko lepší zábava než sezení doma a hraní počítačových her, ale že se při tom také mohou hodně naučit ze světa vědy. S tím nám velice ochotně pomohl jeden z nejlepších popularizátorů vědy v České republice, Dr. Michael Londesborough, který hrál v celé akci jednu z klíčových rolí.

Naši akci jsme pojmenovali Roztocký Drsoň Junior, protože jsme dětem chtěli ukázat, že skutečný Drsoň není ten, kdo kolem sebe šíří strach prostřednictvím tupé agresivity, ale kluk či holka, která dokáže zvládnout náročné fyzické překážky a zároveň se i zajímá o novinky ze světa vědy.  Drsoň je tedy fyzicky zdatný a zároveň i vzdělaný kluk či holka.

Jakmile jsme měli hlavní koncept a cíle ujasněné, přišla na řadu příprava, která nám dala skutečně zabrat. Už asi nespočítáme, kolikrát jsme museli měnit design celé akce, protože to či ono najednou nebylo k dispozici. Nicméně jsem velmi hrdý na to, že výsledkem byla akce, kterou si užily nejen děti, ale i celý organizační tým (poznámka na okraj – příště si musíme vzít takové kostýmy, ve kterých není tak pekelné horko 😉

Akce byla primárně určena pro členy našeho klubu Jujutsu, který funguje již druhým rokem zde v Roztokách u Prahy, nicméně přihlásily se i sourozenci a další děti a tak se z toho stala maličko větší akce, než jsme zprvu plánovali (přihlásilo se nám celkem 18 dětí ve věku 5 až 11 let).

Příběh se odvíjel od návštěvy dvou superhrdinů (Batman a Smrťák), kteří se časoprostorovým portálem dostali na Zem. Zde hledali svého ztraceného kamaráda – roztržitého čaroděje, kterému se nepovedl jeho poslední pokus a…skončil na planetě Zemi v krásném městě Roztoky u Prahy.

Poté, co se dětem zjevili superhrdinové, byly děti požádány o pomoc s hledáním onoho čaroděje. Jelikož však pomáhat superhrdinům mohl pouze ten, kdo je členem tajného Řádu roztockých rytířů, musely děti splnit náročné fyzické úkoly tak, aby se superhrdinové přesvědčili, že jsou toho děti hodny. Asi nemusím dodávat, že všechny děti perfektně zvládly první tři úkoly, které je kvalifikovaly na panoše Řádu roztockých rytířů a mohly tak se superhrdiny hledat ztraceného kamaráda čaroděje. Toho se naštěstí podařilo nalézt po krátkém, ale intenzivním běhu do blízkého lesíka, kde hned i předvedl dětem kouzelnou sílu energie na létajících raketách. To vše jen s pomocí ohně a „vody“, ze kterých vykouzlil úžasný raketový pohon. Reakce dětí byla nadšená, překvapená a….zvědavá. O tom nám i šlo – vzbudit zájem o vědu jako o atraktivní předmět vědění. A tak o nadšené výkřiky typu: „Teeeeda, to je úžasné. Jak to udělal?“, skutečně nebyla nouze 🙂

Čaroděj poté požádal děti o pomoc s nalezením magických krystalů, které potřeboval k tomu, aby se on a jeho dva kamarádi (Batman a Smrťák) vrátili zpět do svého světa. Po nadšeném souhlasu tak děti absolvovaly další fyzické úkoly, za které dostávaly magické krystaly. Děti tak musely zvládnout náročné zkoušky jako „přechod nad propastí“, „útěk z vězení“, nebo „opičí mrštnost“, tedy starověké rytířské zkoušky, které museli zvládnout všichni, kdož se chtěli stát členy Řádu roztockých rytířů. Fyzické zkoušky byly pravidelně prokládány ukázkami čarodějného umění našeho čaroděje. Po nalezení všech krystalů je děti odevzdaly čarodějovi a ten ukázal své poslední kouzlo, kterým přemístil sebe i své dva kamarády zpět domů. A jelikož děti skvěle zvládly všechny úkoly a přinesly všechny krystaly, superhrdinové je před svým odchodem všechny pasovali na rytíře Řádu roztockých rytířů, předali jim nejen certifikát, ale i krystaly, kterými se budou prokazovat, až se v našem světě superhrdinové opět objeví.

To však nebylo vše – jako poděkování za pomoc s hledáním a nalezením roztržitého čaroděje děti dostali starověkou mapu Roztok s vyznačením skrytého pokladu, který byl ukrytý někde na zahradě. Po různě ukrytých nápovědách nakonec děti nalezly poklad zlatých (čokoládových) mincí, které se mezi sebe rozdělily….a hned je i snědly 😉

A jaké byly reakce? Všechny děti byly velmi nadšené a těší se již na druhý ročník, který bude ještě náročnější jak po stránce fyzické, tak i vědomostní. Už teď máme mnoho dalších nápadů, jak udělat druhý ročník Roztockého Drsoně ještě zajímavějším. 🙂 Co je však hlavní – děti si skvěle zacvičily a začaly se více zajímat o přírodní vědy. Cíl byl tedy splněn na 100% 🙂

Fotografie z akce naleznete v naší Fotogalerii. Závěrem bychom chtěli poděkovat Jitce Štěpánkové za úžasné perníčky, Jitce Stříbrné za skvělé reklamní předměty populárního dětského portálu Alik.cz a v neposlední řadě i celému týmu – Michaelovi za atraktivní pokusy a Vencovi za perfektní zorganizování a dohlížení nad plněním náročných fyzických úkolů.

Jarda Kolcun a Zdeněk Novák alias Batman a Smrťák 😉

Dětský klub jujutsu

Roztoky u Prahy