Původ technických stupňů v bojových uměních 9 – Mýty o obi

Přečteno: 70

napsal: Radek Ruml, zakladatel školy SENSHI RYU – JIU JITSU

V předposlední kapitole série o technických stupních se spolu podíváme na některé nejvíce tradované mýty ohledně obi a jejich nošení. Podíváme se, jak se věci okolo těchto mýtů mají a blíže si je objasníme. Půjde vcelku o úsměvné, ale zajímavé informace.

MÝTUS č. 1 OPOTŘEBENÍ OBI = MÍRA MÍSTROVSTVÍ

První tu máme mýtus, že míra opotřebení obi spolehlivě prokazuje počet odcvičených let a zejména úroveň jeho nositele. Mnoho studentů považuje míru opotřebení obi za jednoznačný ukazatel toho, jak dlouho a HLAVNĚ, jak náročně ten který student – mistr bojového umění cvičí, protože co může být více cool, než do bíla odřený černý pás.

Nové kuro obi zn. MOOTO, které lze koupit již v tomto opotřebovaném stavu.

Odření povrchu kuro obi, které odkrývá jeho čistě bílý povrch (loupající se barva), vzniká prakticky jen na saténovém obi, ta bavlněná se spíš trhají a blednou. Saténové obi poznáte tak, že se výrazně leskne. Zásadní je fakt, že dnes lze takto odřená obi koupit již přímo v obchodech a nejedná se o nějakou vzácnost.

Uvádím hypotetický rozhovor zájemce o koupi nového kuro obi s prodejcem.

Zákazník: “Dobrý den, chci si koupit tohle vaše nové kuro obi. ”

Prodejce: “Na kolik odcvičených let chcete, aby vaše nové kuro obi vypadalo?”

Zákazník: “Hmmm řekněme aspoň na 25….”

Prodejce: “OK to není problém, trochu víc ho ještě přebrousíme. Vypadáte mladě, kolik vám je? ”

Zákazník: “Je mi 26. ”

Zdá se vám uvedený rozhovor úsměvný? Ano úsměvný je, ale přesto taková je dnes realita. Proč se dlouhé roky dřít, když lze vypadat jako letitý mistr i bez dřiny a podle opotřebení obi, jste s tvrdým tréninkem začal již v kolébce.

Mezi námi bojovníky, ve světě bojových umění je pouze jediná osoba, o které se spolehlivě ví, že cvičila ode dne svého narození a tou je Chuck Norris. J

Chuck Norris ve věku 80 let. Fotka samozřejmě není realistická, protože Chuck nepotřebuje nosit neprůstřelnou vestu. 😉

Jako další ukázku k tomuto tématu uvádím přímo text z prodejního webu, kde nabízí, opotřebená kuro obi:

Kdykoli vidíte opotřebovaný a odřený černý pás na mistru bojových umění, díváte se na symbol zralosti a zkušenosti. No, co když jste nováček v držení černého pásu, ale chcete jen působit letitým dojmem na někoho, kdo to dělá už mnoho let? Už se nebojte, už si nemusíte bělit svůj černý pásek nebo ho na týden přivazovat k zadnímu nárazníku svého auta, abyste získali ten skvělý efekt opotřebení. Online společnost má nyní pro vás Vintage Black Belts, které si můžete objednat podle svých preferencí. Je to pravda, vybledlé, opotřebované černé pásy pro nadšence bojových umění, kteří nemají desítky let na to, aby dosáhli úrovně velmistra – ale chtějí tak vypadat. Je to jako květákové uši zápasníků nebo mozolnaté klouby pro módní nadšence. 6

Nové saténové kuro obi které si lze koupit u výše uvedené firmy.

Myslím, že uvedený text nevyžaduje komentář. 🙂

Opotřebení obi (je-li poctivé) samozřejmě ukazuje na množství let strávených cvičením, to je bez debat. Každý mistr, nebo student, který vlastní takovéto poctivě opotřebované obi, má mou hlubokou úctu a obdiv.

Domnívám se, že jedním z pramenů, který hodně studentů přivedl k myšlence mistrovství = silně odřené kuro obi, je kultovní film Kuro obi z roku 2007. Námětem filmu, pokud jej někdo nezná, je boj tří studentů o odkaz svého zesnulého mistra, který je ve filmu prezentován, silně opotřebeným kuro obi.

Nicméně je mýtus, že jedině do běla odřené kuro obi, je spolehlivým ukazatelem odcvičených let a míry jeho tvrdosti. Neexistuje žádné pravidlo, ani lidové, že je nutné cvičit s prvním kuro obi celou kariéru a skočit s ním pak mae ukemi do hrobu. Je otázkou osobních preferencí, zda chce mistr nosit nové kuro obi s každým získaným danem, nebo bude lpět na nošení toho prvního. Ovšem pokud už teď někdo z potencionálních celoživotních mistrů 100% ví, že chce mít na celý život jen to jedno kuro obi, pak mi dovolte malou radu. Myslete na zralá léta, protože zejména během nich a později ve stáří, má kuro obi často záhadnou tendenci se smršťovat přes pupík. Tak na to při jeho koupi myslete. 🙂

MÝTUS č. 2 – ZBARVENÍ OBI TRÉNINKEM

V některých dojo, ale i ve skutečném světě se vypráví populární mýtus o tom, jak se černý pás stal černým.

Příběh vypráví, že před érou moderních bojových umění, když student vstoupil do školy bojových umění, dostal čistě bílý pás, jako znamení čistoty a tedy nenaplněnosti z pohledu daného umění. Student nosil toto obi po celou dobu svého výcviku. Postupně se na něm hromadila špína, pot a krev spojená s tréninkem i bojem, což způsobilo, že toto bílé obi po mnoho let pomalu tmavlo, až nakonec zčernalo. V tomto bodě již student měl ovládat zvolené bojové umění na mistrovské úrovni, a proto bylo černé obi známkou mistrovství. Když se nad tím zamyslíte, tento mýtus je také příběhem o původu všech barev kyu mezi bílou a černou.

Existuje mnoho verzí tohoto mýtu, z nichž každá má své vlastní malé variace:

  • V některých verzích mýtu si student nikdy nesměl svléknout své bílé obi, protože jakmile si je oblékl, nikdy už jej nesměl sundat na znamení toho, jak oddaný je zvolenému bojovému umění. Jiné realističtější verze tohoto příběhu umožňovaly studentům, aby si obi sundali, když zrovna necvičili, ale stále jim zakazovaly si prát své obi.
  • Mnoho verzí mýtu se podrobně zabývá tím, co způsobilo konkrétní změny barev. Například, že obi se změnilo na žluté kvůli potu studentů, poté zezelenalo kvůli plísni, která na něm rostla atd. Různé verze připisují různé příčiny různým barvám a pořadí, ve kterém se vyskytnou. Ve většině případů všechny začínají bílou a nějak se pracují všemi barvami duhy přes růžovou a šedou, dokud nedosáhnou černé. 1

Jak je to tedy s tvrzením – mýtem ohledně nepraní obi, tedy že postupně musí zčernat špínou, a nakonec zčervená krví z tvrdého tréninku, pročež se nikdy nesmí prát.

Nejprve se na tento mýtus musíme podívat z pohledu dvou hlavních japonských náboženství, šintoismu a buddhismu. Obě náboženství kladou velký důraz na hygienu a čistotu, a to jak osobní, tak i okolního světa. Osobní hygiena se díky těmto náboženstvím stala pevně zakořeněnou v každodenním životě každého Japonce, včetně studentů bojových umění.

Říká vám něco misogi, obřad očisty těla, nebo temizuya sloužící k očistnému rituálu? Temizuya obvykle bývá u vchodu do nejvnitřnějšího areálu svatyně a je místem, kde si návštěvník před vstupem očistí tělo. Na tomto místě si věřící myjí ruce a ústa chladnou tekoucí vodou v aktu rituální očisty. 4 Věřící a tradicím oddaní Japonci jen těžko mohli pohlížet na neprané obi, jako na něco příznivého.

Temizuya v chrám Hachimangu v Kamakuře. 5

Jako 15 letý kluk jsem začal s cvičením Aikido v Šumperku a pokud si dobře vzpomínám, každý rok před Vánoci probíhalo rituální očištění dojo pomocí misogi. Hodinu v kuse bez přestání jsme všichni prováděli shomen uchi dřevěným bokenem, což mělo vyhnat zlé duchy z dojo. Jistě vím to, že jsem měl vždy pár pěkných mozolů. 🙂

I když byste při studiu v některém tradičním japonském dojo nenásledovali tradiční japonské náboženství, očekávalo se od vás, že budete udržovat čistý a reprezentativní. Pokud tak neučiníte, mohlo by to být považováno za rouhání a mohlo by to vést k vyloučení ze školy. Proto by nedávalo smysl, aby student bojového umění nosil špinavé a silně páchnoucí obi.

Pak je tu prostý fakt vzniklý pozorováním, že bílá látka nezčerná ani po letech cvičení v krvi, potu a slzách. Opět mi toto tvrzení mohou potvrdit Aikidoci, kteří nosí a neperou své bílé obi dlouhé roky. Pot i slzy jsou většinou čiré, bezbarvé tekutiny, které bílou látku tolik nezbarví, i když pot časem na oblečení zanechává nažloutlou barvu.

Krev zašpiní látku, ale k potřísnění celého obi byste potřebovali poměrně hodně krve. Pokud byste ovšem nemuseli použít vaše obi jako provizorní obvaz nebo škrtidlo. Mohlo se stát, že na studentovo obi se dostalo několik skvrn krve, ale faktem zůstává, že krev má po zaschnutí hnědou barvu. Pokud jde o skvrny od trávy nebo špíny, těmi lze obi zašpinit, ale převážně se cvičí v dojo na čistých tatami. Mnoho bojových umění vůbec neprovádí trénink na zemi v ne waza, takže by k zašpinění obi od trávy nedošlo ani ve venkovním prostředí.

Po mnoha letech tréninku, by to nejlepší, co byste ze své krve, potu a slz získali, bylo výstřední žluto-šedé obi s nějakými hnědými skvrnami. I kdyby byl mýtus pravdivý, chtěli byste vůbec nosit takové obi? 1 

MÝTUS č. 3 – BARVY OBI ODRÁŽÍ MORÁLNÍ VÝVOJ STUDENTA

Všude na internetu, i v mnoha publikacích najdete informaci – mýtus, že barva obi u jednotlivých stupňů kyu poukazuje na duševní a charakterové vlastnosti studenta, a to je i důvod proč jsou obi barevná.

Příklady:

Shiro-obi (bílý pás) – Bílá barva je barva začátečníků – duše a vědomí jsou netknuté. Bílá barva označuje nevinnost, tedy toho, jehož duše a vědomí je prázdné a který nezná žádné aspekty učení bujutsu.

Kiro-obi (žlutý pás) – Žlutá je barva zářícího slunce, barva pochopení a šikovnosti cvičence se obrací k novým horizontům výcviku. Žlutá je barva slunce, světla a plodnosti, proto je to barva těch cvičenců, pro které začne slunce zářit, kteří ve svojí duši mají pochopení. Šikovnost je zde ve znamení východu slunce, úsvitu a svítání do nového dne atd. 3

Jak již bylo probíráno v kapitole o vzniku barevných obi, barvy ke stupňům kyu nebyly přiřazeny s myšlenkou odrážet morální charakter studenta. Jedná se ale o hojně rozšířený mýtus.

Jigoro Kanó i Gunji Koizumi zkrátka udělali něco, co bylo logické, když přiřadili k jednotlivým stupňům kyu barvy a odstupňovali je podle barevného spektra. Pochybuji, že v tom v danou chvíli viděli něco víc, než optické hodnostní označení studentů a možná zajímavý reklamní tah. Netvrdím, že barvy jako takové nemají pro japonskou kulturu silný symbolický význam. Ostatně existuje důvod, proč jsou všechny tori (brány) a chrámy v Japonsku natřené červenou barvou. Podle Japonců má tato barva ochranný charakter, jak bylo zmíněno v článku o červeném pásu (aka obi). Každopádně pro tolik rozšířený mýtus o morálním postupu studenta skrze jednotlivé barvy kyu, neexistují žádné historicky podložené důkazy. Osobně proti takovému přístupu k pojetí barev obi nic nemám. Samotná myšlenka je dobrá, ale každý mistr, který zkouší a uděluje stupně kyu svým studentů ví, že mentálně a osobnostně jsou na tom studenti různě. Pokud by měli studenti čekat, do doby, než budou profilově odpovídat požadavkům té které barvy, nemuseli by se také nikdy dočkat dalšího stupně.

POZNÁMKY:

(1Zdroj: https://dragonspiritaylesbury.co.uk/education/the-unwashed-black-belt-myth/)

(2https://www.jujitsu.cz/2023/03/05/vyznam-obi-pasku-v-bojovem-umeni/)

(3Zdroj: http://www.sakura-jujitsu.cz/clanky/detail/obi-a-jeho-vyznam-v-bujutsu/)

(4Zdroj: https://www.nippon.com/en/views/b05205/)

(5Zdroj: http://www.littlejapanmama.com/2012/01/)

(6Zdroj: http://www.martialviews.com/2019/03/pre-faded-black-belts-for-sale.html)

Series Navigation<< Původ technických stupňů v bojových uměních 8 – Technické stupněPůvod technických stupňů v bojových uměních 10 – Obi dnes >>

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *