20 varovných znaků BJJ McDojo

Přečteno: 3928
McDojo fenomén je nákaza, která postihla mnoho klubů bojových umění po celém světě. Brazilské jiu jitsu tomu bohužel také neuniklo. A co to vlastně McDojo je?
 
Jde fakticky o klub, akademii nebo pobočku nějakého většího řetězce mezinárodní organizace toho či onoho bojového stylu, která má nekvalitní instruktory, a které zajímá hlavně to, jak z vás vytáhnout maximum peněz. Díky tomu vytváří bojovým uměním špatnou pověst. Samozřejmě, že většina klubů je vedena tak, aby instruktoři dostali za svou výuku zaplaceno, ale v případě McDojo klubů je zde preferován zisk před kvalitou výuky.Podívejme se na typické známky podobných McDojo. Pravděpodobně některé z těchto znaků naleznete i u svých klubů. Pokud jich však bude více, možná by bylo načase zvážit své působení v takovém klubu. A ačkoliv zde budeme hovořit primárně o klubech brazilského jiu jitsu (BJJ), principy jsou aplikované i v dalších školách a klubech. Navíc je nutné rozlišovat, jestli se jedná o klub vyučující bojový sport anebo bojové umění. V tom prvním půjde pouze o reference na současného instruktora, ve druhém případě o referenci na rodovou linii (která může být stará i několik století), ze které bojové umění vychází.

 1. Zkušenost a úroveň instruktora je nejasná. Kdo mu udělil instruktorský stupeň, případně mistrovský pás? Pokud se jej zeptáte, odkud má svůj černý pás a odpověď bude mlhavá, mějte se na pozoru. To totiž znamená, že je pravděpodobně “něco shnilého v království Dánském”.
 2. Závazné smlouvy na dlouhou dobu. Pokud se vás klub snaží přesvědčit, abyste podepsali několikaletou smlouvu s velmi komplikovanými výstupními podmínkami, pak jim jde hlavně o vaše peníze navzdory tomu, co vám budou tvrdit.
 3. Instruktor, který nemá žádné vážné zranění, nespáruje se svými studenty. Někteří instruktoři jsou již staršího věku a proto nespárují s mladými borci. To se dá pochopit. Ale je dosti podezřelé, pokud instruktor nespáruje s nikým, ačkoliv je v dobré fyzické kondici.
 4. Klub účtuje přemrštěné poplatky pro návštěvníky. Je normální, pokud si účtuje poplatek pro návštěvníky, kteří se přišli jen “potahat”, případně si jednorázově zacvičit, protože zrovna projíždí městem a velmi pravděpodobně budou zítra již jinde. Ale pokud je klub zrovna veden pouze pokročilými studenty (a nikoliv instruktorem/černým pásem), pak účtování 25EUR za jeden trénink je skutečně hodně vysoké.
 5. Instruktor vede klub jako sektu. Samozřejmě, že je normální, aby klub měl své skalní fanoušky a příznivce. Někteří instruktoři však příliš “tlačí na pilu” a pak se z klubu stává regulerní sekta uctívající každé slovo, které instruktor vysloví.
 6. Instruktor se začíná vztekat, pokud studenti nezaplatili své členství hned první den v měsíci.
 7. Instruktor nutí své studenty, aby si zakoupili klubové produkty a služby (klubové kimono/gi, nášivky, DVD, knihy, apod.). V některých klubech je to dokonce povinné.
 8. Klub má tzv. “Rychlokurz pro adepty na instruktory/černé pásky”. Je potřeba pochopit a akceptovat, že černé pásy (nejen) v BJJ jsou získány na zakladě potu (někdy i krve) a slz během tréninku, nikoliv zaplacením poplatku tomu kterému klubu/organizaci. Víkendové/týdenní rychlokurzy nejen že dostatečně nevysvětlí o čem to je, nenaučí techniku, ani jak ji vyučovat, ale dělají ostudu jiným klubům, jejichž studenti si musí svůj instruktorský stupeň/černý pás zasloužit díky rokům cvičení. Žádné zkratky neexistují a pokud ano, pak jde o peníze, nikoliv o zvládnutí toho či onoho bojového umění.
 9. Klub má extra barvy pásku. Mějte se na pozoru například před BJJ zeleným páskem, který klub vysvětluje jako mezistupeň mezi bílým a modrým páskem. Tento typ pásku v původním BJJ neexistuje a některé kluby jej zavedly jen proto, aby “motivovaly” své studenty k dalšímu studiu a ti to nevzdali na začátku své Cesty.
 10. Instruktor vyučuje sebeobranné techniky bez toho, aby měl vlastní zkušenosti (není tedy bývalý voják/policista/vyhazovač/atd.) Sebeobranné techniky se naučil na nějakém certifikačním kurzu.
 11. Nesmíte soutěžit, protože to není “čestné”. Klub odrazuje své studenty od soutěžení, případně má velmi špatné soutěžní výsledky. Existují kluby BJJ, které se specializují spíše na sebeobrannou formu BJJ, nicméně soutěže jsou neoddělitelnou součástí Cesty BJJ borce. Jak se můžete považovat za BJJ studenta, pokud jste nikdy nesoutěžili? BJJ je hlavně bojový sport jako například judo či box a soutěž je jeho součást, o tom není žádná diskuse.
 12. Instruktor má modrý pás, ačkoliv všude kolem jsou kluby, kde učí instruktoři s černými pásy. Typický příklad je například klub Gracie Jiu jitsu v Londýně, kde vyučuje “instruktor ” s modrým pásem. Nicméně “co by kamenem dohodil” je BJJ klub Rogera Gracie, který má dokonce několik černých pásů, nemluvě o řadě dalších BJJ klubech v Londýně, kde vyučují instruktoři s černými pásy. Kde byste se tedy raději učili BJJ?
 13. Studenti začínají spárovat až teprve po šesti mesících, tedy poté, co se naučí techniky. Ačkoliv tento přístup zcela jistě má svou logiku, pokud spárujete s někým, kdo “nespolupracuje”, u koho netušíte, jak a jestli zareaguje na vaši techniku nějakou kontratechnikou, získáváte neocenitelné zkušenosti. A navíc být poražen jako začátečník je součást učebního procesu.
 14. Instruktor je černý pás v judu/aikido/karate, ale přestože má pouze modrý pás v BJJ, nosí BJJ gi s černým pásem. Jakmile toto zjistíte, utíkejte odtud, jak nejrychleji to půjde. 🙂
 15. Instruktor si účtuje za proužky na pásku i za samotné zkoušky na vyšší pásek. Zde se považuje pokrok v technikách za důvod k další platbě a nikoliv za zaslouženou odměnu studenta. Nemluvě o tom, že čím více mistrovských pásů ten který klub má, tím větší prestiž získává. Samozřejmě je nutné, aby tito noví instruktoři perfektně zvládali techniky a byli vidět i na soutěžích, kde si mohou ověřit své znalosti a obhájit “barvy svého klubu”.
 16. Vypadá to jako BJJ, techniky jsou BJJ, gi jsou BJJ, styl je BJJ, ale….není to BJJ. Většinou to má nějaký hloupý název jako Gorilla Jitsu, Ground Fighting Do, Mongolské/Americké/Ruské Jiu Jitsu….
 17. Váš BJJ instruktor se chová jako motivační řečník.
 18. Zkoušky na černý pásek VŽDY zvládli VŠICHNI a/nebo hned na POPRVÉ.
 19. Studenti jsou odrazováni od tréninku s judisty či zápasníky.
 20. Váš instruktor je známý tím, že randí se svými studenty/studentkami….

Zdroj: 20 warning signs of a BJJ McDojo

Napsal: Gile

Přeložil: Jarda Kolcun

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *