My jsme připraveni na všechno

Přečteno: 2342

V jednom z mých nedávných článků jsem zmínil takzvané „preppers“, což vychází z anglického slova „prepare“. Většinou se jedná o skupiny lidí, kteří tráví veškerý svůj čas tím, aby se připravili….nu fakticky na jakoukoliv možnou katastrofu.

Ať už se bavíme o zemětřesení, záplavách, výbuchu sopky, anebo biologickém, chemickém či jaderném útoku. Upravují svoje domy, budují si podzemní bunkry, kde skladují lovecké vybavení i outdoorové oblečení, učí se lovit a přežít v divočině, atd. Prostě dělaji vše pro to, aby až nastane „Den X“, oni byli připraveni. V Americe, má tento koníček asi nejvíce fanoušků (asi 4 miliony) a firmy, nabízející pomůcky pro přežití, pravidelně vykazují ročně milionové obraty. „Preppeři“ vydávají také vlastní časopis – American Survival Guide, kde se dozvíte nejnovější trendy a tipy na přežití. Mají dokonce i svůj seriál v televizi zvaný Doomsday Preppers.

Preppeři mají i svůj specifický slovník, ve kterém mezi sebou komunikují. Například termín WWL (World Without Law), znamená stav, kdy policie bude tak přetížená aktuální situací, že nebude již schopna plnit svou funkci „pomáhat a chránit“. Lidé tak přestanou respektovat zákon a začnou se chovat dle zákona „přežití nejsilnějšího“. Anebo BOB (Bug Out Bag), což znamená zavazadlo pro urychlenou evakuaci. Obsahuje většinou jídlo, vodu, nářadí na postavení nouzového přístřešku, případně jednoduchý stan a samozřejmě základní léky). Anebo například EDC (Every Day Carry), což jsou věci, které s sebou běžně nosíte, jako například multifunkční kapesní nůž, baterka, případně nějaké malé křesadlo. Jejich heslo je „doufej v nejlepší, ale buď připraven na to nejhorší“ a dle toho i plánují svou přípravu na jakoukoliv globální katastrofu. Murphyho pravidla patří k základům, které musí mít správný prepper neustále na paměti – „pokud se něco může pokazit, pak se to pokazí v nejhorší možné chvíli a nejhorším možným způsobem“, proto mají vždy plán B, C i D. Převzali i neoficiální motto mariňáků – „Adaptovat, Improvizovat a Překonat“.

Preppeři se tak soustřeďují na tři hlavní oblasti:

  • Obrana, kdy se učí budovat pasti, sestrojovat různá výbušná zařízení, zacházet nejen se (střelnou) zbraní, ale ovládat i sebeobranu.
  • Zásoby, kdy se učí jak co nejlépe skladovat potraviny, upravovat vodu, budovat a udržovat generátory.
  • Ochrana, kdy se učí budovat kryty, bunkry, apod.

Jak se tedy stát skutečným prepprem?

  1. Začněte číst všechno možné ohledně o tomto tématu, jako například budování nouzového přístřešku, přežití v divočině a vše, co se týká EOTWAWKI (End Of The World As We Know It – Konec světa tak, jak ho známe)
  2. Zaregistrujte se na diskusní fóra, kde zkušení preppeři pomáhají a sdílí svoje poznatky a tipy na přežití, naleznete zde i recenze na nové nástroje, apod. A naučte se samozřejmě i jejich žargon (viz výše)
  3. Začněte postupně s budováním krytu, kde byste dokázali přežít nejdříve měsíc, pak půl roku, rok a postupně jej zlepšujte pro přežití i na několik let.
  4. Naučte se správně upravit vodu z jakéhokoliv zdroje tak, aby již byla pitná.
  5. Nacvičujte (nejlépe se svou rodinou či přáteli) drily na útěk v případě poplachu, zdokonalujte se ve schopnostech, jak například rozdělat kdekoliv a kdykoliv oheň. Naučte se střílet krátkou i dlouhou zbraní a příhlašte se do nějakého oddílu sebeobrany (pozor, neplést s kluby bojových sportů či bojových umění, kteří vyučují maličko něco jiného)
  6. Pracujte na své fyzické kondici a vyzkoušejte si, jak náročné je nosit celý den 50 kilový batoh. Až to jednou příjde, bude se vám podobná zkušenost a znalost hodit.
  7. Vylepšujte svůj úkryt, dále se vzdělávejte v nejnovějších trendech a pracujte na sobě. Další tipy a informace naleznete například na stránkách backdoorsurvival.com.

Ti nejlepší preppeři produkují ročně několik tun potravin a jsou tak naprosto soběstační i co se týká dodávky energie, vody a dokonce i léků. Jak sami dodávají, „dobrý prepper je připraven na obojí – zahrabaní i vyrojení“. Pozorně sledují vývoj bezpečnostní i meteorologické situace ve světě a udržují své zásoby co nejčerstvější. Dle nich je v současnosti největší ohrožení v podobě velkého elektromagnetického impulzu, který způsobí globální blackout. Bez elektřiny by naše civilizace přestala fungovat velmi rychle, podobně jako v případě velké přírodní katastrofy jako je výbuch sopky v Yellowstonském parku, apod.

Já jsem na ně narazil při svém studiu různých aspektů psychologie přežití. Překvapilo mě, že drtivá většina rad a doporučení se točí kolem fyzických aspektů přežití (jak rozdělat oheň, jak se ubránit, apod.), ale jsou zde prakticky nulové informace o zvyšování psychické odolnosti. Jak chtějí tito lidé přežít, když se psychicky zhroutí hned na začátku? Je jasné, že když člověk dokáže ustát první šok (ztráta nejbližších, či obydlí, apod.), pak jsou jeho šance na přežití velmi solidní. Jak se do klidu dostat? Jak zůstat v klidu? Mám tak trochu pocit, že tu nejde o skutečné přežití, ale o nákladný koníček, či velmi dobrý byznys, dle toho, jak se na věc budete dívat.

Každopádně preppeři samotní si nedělají nic z posměšných řečí svých sousedů. Dle jejich slov „není to otázka paranoie, ale být předvídavý a připraven. Samozřejmě si nepřejeme konec světa, ale pokud se tak stane, my budeme připraveni.“

Jarda Kolcun

 

Zdroj:

American Survival Guide Magazine – Issue 8 / Spring 2014

American Survival Guide Magazine – Volume 3, Issue 1 / April-May 2014

Čekání na apokalypsu – My jsme připraveni, časopis Svět Objevů, 11/2013

 

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *